Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2008-12-30 12:13 Komentarai: (0)
Pirmadienį akcijų kainos JAV krito investuotojams nuogąstaujant, kad trečią dieną iš eilės besitęsiantys Izraelio oro antskrydžiai Gazos ruože prieš palestiniečių ekstremistus gali peraugti į didesnį karinį konfliktą su kitomis islamiškomis šalimis, o tai savo ruožtu galėtų lemti naftos eksporto sutrikimus Persijos įlankoje. Šie įvykiai priminė, kad ir be ekonominės recesijos, aplink slypi nemažai kitų nerimą keliančių pavojų, tokių kaip geopolitiniai konfliktai Artimuosiuose Rytuose ar auganti įtampa tarp Indijos ir Pakistano, kurie kitąmet gali smarkiai komplikuoti padėtį finansų rinkose.

Be to, rinkos dalyviai su nerimu laukia bendrovių ketvirtojo ketvirčio veiklos rezultatų, kurie dėl šalį apėmusio ryškaus ekonominio aktyvumo sulėtėjimo turėtų būti itin prasti. Tarsi pro padidinamąjį stiklą ruošiamasi narplioti nuo būsto paskolų krizės labiausiai nukentėjusių finansų sektoriaus ir vartojimo ir mažmeninės prekybos nuosmukiui jautriausių pramonės bendrovių pelnus.

Negatyvias nuotaikas rinkoje sustiprino žlugęs 17,4 mlrd. JAV dolerių vertės sandoris tarp didžiausios JAV chemijos pramonės bendrovės „Dow Chemical“ ir valstybinio Kuveito koncerno „Petrochemical Industries Co.“, kurio pagrindu buvo siekiama suvienyti jėgas steigiant bendrą naftos įmonę. Sprendimą atšaukti sandorį Kuveito atstovai motyvavo išaugusia rizika dėl pasaulinės finansų krizės ir krintančių naftos kainų. Naujienos paskatino investuotojų abejones „Dow Chemical“ galimybėmis grąžinti 13 mlrd. JAV dolerių vertės finansines paskolas, kurias kompanija prisiimtų ant savo pečių kitąmet įvykdžius kitą suplanuotą susijungimą su „Rohm & Haas Co.“ kompanija. „Dow Chemical“ akcijos atpigo 15,1 proc., o „Rohm & Haas Co.“ – 16,3 proc.

Prognozuojama, kad dėl kreditavimo sąstingio kitąmet įmonių susijungimų ir įsigijimų rinka, kuri padėjo per penkerius metus JAV akcijų rinkai užkopti iki visų laikų viršūnės 2007 metų spalį, gali aptrupėti maždaug trečdaliu iki 2 trln. JAV dolerių, nors atsižvelgiant į dabartines tendencijas, netgi tokios prognozės atrodo pernelyg optimistinės.

Dėl 6 proc. pakilusių ir į 40 JAV dolerių už barelį tašką vėl atsirėmusių naftos kainų įtakos naftos koncernų, tokių kaip „Chevron Corp.“ ar „Exxon Mobil“, akcijos nuosaikiai brango. Dėl pingančio dolerio dar procentu iki aukščiausio taško per 11 savaičių – 880 JAV dolerių už trojos unciją – ūgtelėjus aukso kainai, didžiausios JAV aukso kasyklų savininkės „Newmont Mining Corp.“ akcijos pabrango 4,8 proc. Kitos žaliavų kompanijos „Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc.“ akcijos dėl vario kainų atsigavimo atsitiesė 2,5 proc.

Kita vertus, pasigirdus pranešimams, kad milijardieriaus amerikiečio investuotojo Kirko Kerkoriano bendrovė „Tracinda Corp.“ pardavė turėtą „Ford Motor“ akcijų paketą (užfiksavo tarp 500 ir 800 mln. JAV dolerių nuostolių), šio didžiojo Detroito trejeto atstovo vertybiniai popieriai biržoje atpigo 2,6 proc. Dėl rinką kausčiusių niūrių nuotaikų pigo reikšmingiausių JAV bankų „Citigroup“, „Bank of America“ ir „J.P. Morgan Chase“ akcijos. Nuosmukio neišvengė mažesnės kapitalizacijos bendrovių akcijos – jų dinamiką atspindintis indeksas Russell 2000 registravo 2,2 proc. neigiamą pokytį.

Tikėtina, kad šiandien investuotojai vėl bus ganėtinai pasyvūs. Atrodo, kad aktyvesnių akcijų rinkos dalyvių veiksmų neverta tikėtis bent iki 2009-ųjų pradžios, o kai kuriais vertinimais, galbūt ir iki naujojo JAV prezidento Barako Obamos inauguracijos sausio 20 d. Po jos tikimasi sulaukti išsamesnių naujienų apie ketinamą įgyvendinti precedento neturinčią ekonomikos gaivinimo priemonių programą, siekiant kovoti su nuožmiausia šalies ūkį sukausčiusia recesija nuo Didžiosios depresijos laikų.

FED skaičiavimais, JAV investuotojų šiuo metu turimi gryni pinigai, indėliai bankuose ir investicijos pinigų rinkos fonduose yra vertinami apie 8,85 trln. JAV dolerių – tai sudaro 74 proc. visos JAV akcijų rinkos vertės, arba daugiausiai per du dešimtmečius nuo 1990 metų. Kai kurių apžvalgininkų nuomone, tai gali būti vienas požymių, pranašaujančių, kad akcijų rinka gali atsigauti po staigiausio nuosmukio nuo 1931 metų. Remiantis „Bloomberg“ agentūros turimais duomenimis, aštuonis pastaruosius kartus nuo to momento, kai pinigų ekvivalentai pasiekdavo zenitą akcijų rinkos kapitalizacijos atžvilgiu, istoriškai per šešis artimiausius mėnesius S&P 500 indeksas vidutiniškai pakildavo 24 proc. Tiesa, dabartinė krizė yra gerokai gilesnė, lyginant su ankstesnėmis aštuoniomis recesijomis, todėl šį kartą ši įdomi tendencija gali nepasireikšti.

Obligacijų kainos toliau kyla į viršų. 10 metų JAV vyriausybės skolos vertybinių popierių pajamingumas pirmadienį sumažėjo nuo 2,14 iki 2,12 proc. Nerizikinga investicija laikomų trijų mėnesių trukmės iždo vekselių pajamingumas, jau spėjęs trumpai pabuvoti ir neigiamoje zonoje, šįkart išliko beveik nepakitęs ties nuline atžyma – 0,01 proc.

Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos akcijų indeksai kilo pirmą kartą per šešias pastarąsias prekybos dienas. Tokią akcijų indeksų raidą lėmė dėl Izraelio konflikto pakilusios naftos kainos. Šio sektoriaus įmonių akcijos nusvėrė neigiamus mažmeninės prekybos įmonių akcijų kainų pokyčius.

Didėjant įtampai Artimuosiuose Rytuose brango auksas. Šio regiono investuotojų tauriojo metalo paklausa yra antra pagal dydį pasaulyje. Dėl pabrangusio aukso netruko kilti ir kalnakasybos kompanijos „Rio Tinto“ akcijų kaina, kuri sugebėjo palypėti 5,8 proc.

Vakar 14 proc. kilo ir banko „Royal Bank of Scotland“ akcijų kaina. Rinkoje tęsiasi spekuliacijos dėl to, ar bankas vis dėlto parduos savo draudimo veikla besiverčiantį padalinį, ir panašu, kad šiuo metu svarstyklės krypsta link išlaikymo.

Prasčiau sekasi biržose kotiruojamiems mažmenininkams. Europos ekonomikai grimztant į vieną rimčiausių recesijų silpsta ir vartotojų perkamoji galia. D. Britanijos mažmeninė prekybos tinklo „Marks & Spencer“ akcijos kaina vakar nukrito 1,5 proc. Primintina, kad D. Britanijos ekonomika trečiąjį šių metų ketvirtį mažėjo 0,6 proc. tempu, o šalies gyventojai susidūrė su akivaizdžiai pasunkėjusiomis kreditavimo sąlygomis Rinkoje jau galima išgirsti pavienių nuomonių, kad žemumos jau pasiektos, tačiau yra labai daug priežasčių, leidžiančių laukti tikrai prastų ketvirtojo ketvirčio įmonių rezultatų Jei įmonės paskelbs prastesnius rodiklius nei tikėtasi tai prieš atsigaunant rinkoms pakartotinio akcijų kainų kritimo pavasarį ko gero dar galime sulaukti.

Azija
Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 per šiuos metus jau nusmuko 42 proc tačiau per paskutinę prekybos sesiją vis dėlto palypėjo 1 3 proc Deja žvelgiant į ateinančius metus rinkos nėra optimistiškai nusiteikusios tačiau daug vilčių dedama į JAV ir Kinijos ekonomikos stimuliavimo planus Viliamasi kad pastarieji vis dėlto padės pasaulio ūkiui išbristi iš ekonomikos krizės Japonijos eksportui mažėjant ypač dideliu greičiu (-26 7 proc metiniu tempu lapkričio mėnesį) Barclays Capital“ paskelbė prognozuojantys kad Japonijos ekonomika šį ketvirtį turėtų sumažėti net 12 1 proc lyginant su praėjusiais metais Jeigu tokia dramatiška , prognozė išties pasitvirtintų tai šis pavasaris Japonijos akcijų rinkai tikrai bus gana sudėtingas.

Lotynų Amerika
Brazilijos akcijų indeksas stiebėsi į viršų dėl atsigavusių žaliavų kainų ir sužibus rinkos dalyvių viltims kad šalies Centrinis bankas sausio mėnesį sumažins bazinės palūkanų normos (vadinamosios Selic rate) dydį kuris per vėliausią banko valdybos posėdį gruodžio mėnesį buvo paliktas 13,75 proc.

Brazilijos akcijos 2009 metais nebus pelninga investicija o realo kursas JAV dolerio atžvilgiu per artimiausius šešis mėnesius gali nuvertėti dar 20 proc mano vieno pelningiausių šiemet Brazilijos alternatyvaus investavimo fondo valdytojas Victoras Nehmi Filho kuris nemato priežasčių kodėl šalies ekonomikos ir akcijų nuosmukis turėtų išsikvėpti vos prasidėjęs Jo valdomas Sparta Ciclico fondas kuris šiuo metu anot V N Filho perka dolerius ir skolon parduoda žaliavas šiemet jau pasiekė 118 proc grąžą pardavinėdamas trumpas“ žemės ūkio produktų ir realo pozicijas - tai 13 geriausias rezultatas tarp daugiau nei 6 tūkst visų Brazilijoje registruotų investicinių fondų.

Vidurio ir Rytų Europa
Pirmadienį Serbijos akcijų indeksas Belex 15 kilo 5 5 proc Viena priežasčių yra laukiamas palūkanų mažinimas Gruodžio 24 d Serbijos centrinio banko vadovas pareiškė kad bazinė palūkanų norma kuri prieš keletą dienų buvo palikta galioti ties 17,75 proc., gali būti sumažinta pirmą kitų metų ketvirtį. Paskutinis palūkanų karpymas darytas 2007 m. spalį. Kita vertus, tai gali būti noras pagerinti investicinių fondų rezultatus prieš metų pabaigą. Sparčiausiai augo bankų akcijos – „Komercijalna Banka“ – 19,2 proc., „AIK Banka“ – 6,6 proc.

Rusijos centrinis bankas praplėtė rublio svyravimo ribas valiutų krepšelio atžvilgiu, leisdamas rublio kursui kristi 1,7 proc. – daugiausia nuo pririšimo 2005 m. vasarį. Primintina, kad Rusija yra susiejusi savo valiutą su dviejų valiutų krepšeliu, kurį sudaro JAV doleris (55 proc.) ir euras (45 proc.). Šiandien ryte valiutos kursas buvo 41,39 rublio už eurą.

Žaliavos
Žaliavinės „WTI” naftos ateities sandorių kaina vakar per prekybą „NYMEX” biržoje svyravo tarp 38 ir 41 JAV dolerio už barelį rinkos dalyviams bandant įvertinti konflikto tarp Izraelio ir Palestinos pasekmes naftos pasiūlai artimiausiu metu. Beje, naujienų agentūra „Bloomberg” apklausė 33 naftos analitikus pasaulyje dėl jų prognozuojamos 2009 m. vidutinės žaliavinės naftos kainos. Išaiškėjo, kad rinkos konsensusas kitiems metams siekia 60 JAV dolerių už barelį, arba net 50 proc. daugiau nei šiandieninė naftos kaina. Manoma, kad OPEC daromi naftos gavybos mažinimo veiksmai padės 2009 metais sumažinti besikaupiančias naftos atsargas pasaulyje. Praėjusiais metais per tos pačios agentūros atliktą apklausą vidutinė 2008 metais prognozuojama kaina siekė 79 JAV dolerius už barelį, nors reali „WTI” naftos kaina šiemet siekė 100 JAV dolerių už barelį.
Aukso kaina šįryt Azijoje per prekybą truputėlį krito po vakar pasiektos 890 JAV dolerių už trojos unciją ribos, kai nemažai investuotojų ėmė fiksuoti pelnus.
 
Dar nėra komentarų