Kita vertus, nuo 2008 m. lapkričio 20 d. pasiekto dugno akcijų rinka jau spėjo atsitiesti 24 proc., todėl „obamamanija“ vis labiau užsikrečiantys rinkos dalyviai galėjo tiesiog nuspręsti pasiimti pelnus, pasinaudojant negatyviomis naujienomis. Padidėjusios apyvartos žymėjo didesnio skaičiaus investuotojų grįžimą į rinką po kalėdinių atostogų.
Daugiausiai pigo bankų, energetikos ir žiniasklaidos įmonių akcijos. Finansų sektoriaus akcijų nuosmukį paskatino analitikų įspėjimai, kad dėl išaugusių blogų būsto paskolų nurašymų praėjusių metų ketvirtą ketvirtį, bankams šiemet teks pritraukti papildomo kapitalo. Naftos kompanijų akcijų kursus žemyn nusitempė karinio konflikto Artimuosiuose Rytuose ir kivirčo dėl dujų tarp Rusijos ir Ukrainos atgarsiai.
„Alcoa“ akcijos atpigo 10 proc., kompanijai paskelbus apie ketinimus mažinti gamybos apimtis, atleisti dalį darbuotojų ir prastesnių veiklos rezultatų lūkesčius. Apie būsimą pelno sumažėjimą informavusių „Time Warner“ ir „Intel“ akcijų kainos pigo po 6 proc.
ADP privataus sektoriaus užimtųjų darbuotojų skaičiaus ataskaita parodė, jog gruodžio mėn. darbo vietų skaičius ne žemės ūkio sektoriuje sumažėjo 693 tūkst. – daugiausiai nuo 2001 m., kuomet buvo pradėta rinkti statistika, tuo metu lapkritį sumažėjimas siekė 476 tūkst. Bedarbių gretas gausina dėl paklausos nuosmukio ir kreditavimo sąstingio darbuotojus atleidžiančios ir gamybos apimtis mažinančios kompanijos. Penktadienį turėtų pasirodyti oficiali darbo rinkos ataskaita. Rinkos dalyvių manymu, ji parodys, kad gruodį bedarbių skaičius padidėjo nuo 1,9 iki 2,4 mln., o nedarbas išaugo nuo 6,7 iki 7 proc.
JAV Kongreso biudžeto tarnyba (CBO) pranešė, kad šalies biudžeto deficitas 2008-2009 finansiniais metais turėtų siekti rekordinius 1,2 trln. JAV dolerių, arba 8,3 proc. šalies BVP. Palyginimui, rugsėjį pasibaigusiais 2007-2008 finansiniais metais deficitas atitinkamai siekė 438 mlrd. JAV dolerių arba 3,1 proc. šalies BVP. Į numatomą deficito rodiklį neįskaičiuojamas 775 mlrd. JAv dolerių vertės ekonomikos skatinimo planas, kurį siūlo įgyvendinti būsimoji išrinktojo prezidento Baracko Obamos administracija.
Obligacijų kainos krito, o 10 metų JAV vyriausybės vertybinių popierių pajamingumas ūgtelėjo nuo 2,45 iki 2,49 proc. 3 mėn. Libor smuko nuo 1,41 iki 1,4 proc. punkto, o vienos nakties norma – nuo 0,12 iki 0,11 proc. punkto.
Vakarų Europa
Trečiadienį Vakarų Europos akcijų indeksai, po šešias dienas trukusio kilimo, pasuko žemyn. Panašu, kad metų pradžios rinkų optimizmas, kaip tikėtasi, buvo trumpalaikis ir jau ima blėsti, o investuotojai pasinaudojo gera galimybe parduoti per savaitę pabrangusias akcijas. Indeksų smukimą lėmė ir naujienos iš JAV, kur buvo paskelbtas vienas iš užimtumo rodiklių, pagal kurį gruodžio mėnesį JAV privataus sektoriaus įmonės atleido 693 tūkst. darbuotojų. Aplinkybes akcijų kainoms kristi sudarė ir sumažėjusios naftos ir metalų kainos. Įsibėgėjant 2008 metų ketvirtojo ketvirčio rezultatų skelbimo maratonui, akcijų rinka gali sulaukti ir daugiau sukrėtimų. O 2009 metams strategai prognozuoja įmonių pelnus krisiant ir toliau – tikimasi 20-43 proc. smukimo.
Atpigę metalai lėmė kalnakasybos kompanijų kainų kritimą. Didžiausia pasaulio kalnakasybos kompanija „Rio Tinto“ smuko 6 proc., po to kai jos konkurentė JAV „Alcoa“ pranešė sumažinusi gavybą. Kartu su nafta smuko ir energetinio sektoriaus įmonių akcijos. „BP“ akcija per dieną prarado 5,6 proc., 3,7–4,7 proc. krito ir „BG Group“, „Royal Dutch Shell“ ir „Total“ akcijų kainos.
Šiandien rinkų skirs padidintą dėmesį vyksiančiam Anglijos banko susitikimui. Tikimasi, kad ekonominiams rodikliams kol kas nerodant jokių pagerėjimo ženklų, centrinis bankas dar kartą sumažins bazinę palūkanų normą, kuri šiuo metu siekia 2 proc., o ekonomistai prognozuoja šiandien ją būsiant sumažintą iki 1,5 proc.
Bedarbių skaičius Vokietijoje gruodžio mėnesį išaugo 18 tūkst., tai gerokai daugiau nei prognozuoti 10 tūkst. Nedarbo lygis liko nepakitęs ties 7,6 proc. (7,1 proc. pagal OECD metodologiją). Nedarbas Vokietijoje išaugo pirmą kartą per beveik tris metus ir tai, veikiausiai, yra ilgesnio neigiamo trendo pradžia. Vokietijos ekonomika per paskutinius du ketvirčius atsidūrė recesijoje, kuri jau ėmė rodytis ir darbo rinkos rodikliuose. Šiandien bus paskelbta statistika apie visos euro zonos nedarbą. Prognozuojama, kad čia nedarbo lygis padidės nuo 7,7 proc. iki 7,8 proc.
Euro zonos gamintojų kainų indeksas per lapkričio mėnesį nukrito daugiau negu buvo tikėtasi. Gamintojų kainos sumažėjo 1,9 proc., kai buvo prognozuojamas 1,0 proc. kainų kritimas. Metinė gamintojų kainų infliacija sumažėjo iki 3,3 proc., kai lapkritį siekė 6,3 proc., o ekonomistai prognozavo 4,4 proc. Gamintojų kainos mažėjo kartu su krentančiomis kuro kainomis ir silpstančia paklausa. O mažėjantis kainų spaudimas palieka vis daugiau erdvės bazinės palūkanų normos mažinimui.
Azija
Japonijos akcijų rinka šiandien taip pat pasuko žemyn. Japonijos Nikkei 225 nukrito 2,3 proc. po to, kai JAV buvo paskelbta apie gruodžio mėnesį prarastas darbo vietas. Prasti rodikliai JAV patvirtina ne tik globalų ekonomikos sulėtėjimą, bet reiškia ir Japonijos bei kitų Azijos šalių eksporto rinkų susilpnėjimą. Kritusių įmonių akcijų skaičius šios dienos prekybos metu Japonijoje maždaug keturis kartus lenkė brangusių akcijų skaičių.
Indijos akcijų rinka šiandien uždaryta dėl vietinių švenčių, tačiau ją vakar supurtė milžiniškas skandalas, susijęs su ketvirtos pagal dydį Indijos programinės įrangos kūrėjos „Satyam Computer Services” pateiktų ataskaitų klastojimu ir tikrųjų duomenų slėpimu. Šis atvejis jau pavadintas indiškuoju „Enron”, nes bendrovė kelis metus teikė neteisingus skaičius ataskaitose apie uždirbtus pelnus ir turimas grynųjų pinigų pozicijas. Toks įvykis kuriam laikui gali sumažinti investuotojų pasitikėjimą Indijos akcijų rinka ir visa bendrovių skelbiama informacija.
Kinijos akcijų rinkoje kelintą dieną iš eilės skelbiama apie didžiųjų bankų akcijų paketų pardavimus. Turtingiausias Azijos žmogus Li-Ka Shing už 511 mln. JAV dolerių pardavė savo turimą „Bank of China” akcijų paketą 7,5 proc. mažesne kaina, nei banko akcijos kainavo biržoje vakar. Artimiausiu metu laukiamas dar vieno didelio akcininko „Royal Bank of Scotland” tam tikros akcijų dalies trečiame pagal turto dydį banke „Bank of China” pardavimas. Beje, Kinijos centrinis bankas svarsto galimybę suteikti teisę šalies smulkaus ir vidutinio dydžio bendrovėms išleisti spekuliacinio („junk”) lygio obligacijas, taip skatinant skolos rinkos formavimąsi šalyje. Įdomu, kad Kinijoje 2008 m. turistų skaičius pirmą kartą per penkerius metus smuko 3 proc., tačiau patys kinai į užsienį keliavo dažniau ir jų skaičius išaugo 12 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Reitingų agentūra Moody‘s sumažino Latvijos valstybės užsienio skolinimosi reitingą vienu laipteliu iki Baa1 ir paliko galioti neigiamą perspektyvą. Nors Latvijai praėjusį mėnesį Tarptautinis valiutos fondas garantavo 7,5 mlrd. eurų vertės paskolą ir patvirtino nereikalausiąs valiutos devalvavimo, tačiau reitingų agentūra tokį sprendimą priėmė atsižvelgdama į Latvijos ekonomikos bendras augimo perspektyvas.
Ukrainoje ir toliau kainų lygio augimas yra aukščiausias Europoje – gruodžio mėnesio metinė infliacija siekė 22,3 proc., kiek didesnė nei lapkričio mėnesį. Vyriausybė 2008 m. gruodžio 3 d. prognozavo apie 21 proc. infliaciją, lyginant su 15,9 proc. prognoze metų pradžioje, tad kainų augimas yra pavojingai nevaldomas. Struktūriškai sumažėjusias maisto kainas gerokai viršijo komunalinių paslaugų tarifų augimai.
Vengrijos ekonominių lūkesčių indeksas, per gruodį sumažėdamas nuo -33,3 iki -36,7, nukrito iki žemiausio lygio nuo jo skaičiavimo 1996 metų pradžioje. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis taip pat pablogėjo nuo -56,7 iki -60,8. Tokias nuotaikas formuoja nerimas dėl augančio nedarbo, kuris per trečią ketvirtį, statistikos departamento duomenimis, padidėjo 0,3 proc. punkto iki 7,8 proc. Verslui sunkumų kelia prastėjanti situacija svarbiose eksporto rinkose, vien euro zonoje realizuojama 58 proc. eksporto apimčių. Indeksus skelbia GKI institutas, atsižvelgdamas į apklausos atsakymus. Neigiama indekso reikšmė, rodo, kad negatyvūs ateities lūkesčiai nusveria teigiamus.
Serbijos Privatizavimo agentūros 2008 m. pajamos, gautos privatiems investuotojams pardavus 232 valstybines įmones, siekė 313 mln. eurų, arba 44 proc. mažiau nei prieš metus. Pirkėjų tebeieškoma daugiau nei 600 bendrovių, iš kurių beveik pusė susiduria su gresiančiomis neišvengiamomis likvidumo problemomis arba bankrotu.
Serbijos premjeras Mirko Cvetkovic dar kartą patvirtino, kad Serbija prašymą dėl tapimo ES kandidate ir įtraukimo į baltąjį Šengeno erdvės sąrašą, liberalizuosiantį serbų judėjimą po Šengeno šalis, turėtų pateikti balandį. Pernai balandį šalis pasirašė Stabilizacijos ir asociacijos susitarimą, kuris yra pirmasis žingsnis narystės link. Serbija tikisi tapti ES nare iki 2014 metų.
Žaliavos
Žaliavinės „WTI” naftos artimiausio mėn. ateities sandorių kaina trečiadienį po pietų krito daugiau nei 12 proc. iki 42,5 JAV dolerių už barelį JAV Energetikos agentūrai paskelbus savaitinius duomenis apie naftos ir jos produktų atsargas. Žaliavinės naftos atsargos JAV per savaitę išaugo 2,1 proc., benzino 1,6 proc., o mazuto ir jo produktų 1,3 proc. Aukštas atsargų augimo tempas gerokai viršijo daugumos naftos rinkos dalyvių lūkesčius dar kartą patvirtindamas, jog paklausa naftai ir jos produktams šioje šalyje yra gerokai sumažėjusi. Agentūros duomenimis, naftos produktų paklausa JAV 2008 metų gruodį smuko 2,9 proc. lyginant su atitinkamu 2007 metų mėnesiu. Beje, naftos ateities sandorių rinkoje vis dar matomas didžiulis atotrūkis tarp ateities sandorių kainos 2010 ir šiais metais (vadinamasis „contango”). Pavyzdžiui, 2009 m. vasario mėn. „WTI” naftos sandorio kaina yra 41 proc. žemesnė nei 2010 m. vasario mėnesio. Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras nuramino naftos rinkos žaidėjus, patikindamas, kad dėl konflikto Gazos ruože OPEC nesiims jokių griežtų priemonių prieš vakarų pasaulį. Viena iš pozityvių naujienų atėjo iš Venesuelos, kuri, vykdydama OPEC sprendimą, nuo sausio 1 d. realiai sumažino naftos gavybą.
Aukso kaina vakar rinkose krito kartu su naftos kaina ir paskelbtais prastais JAV makroekonominiais rodikliais. Investuojantys į auksą bijo galimos defliacijos JAV, kurią gali sukelti tolesnis ekonomikos smukimas. Platinos kaina po ilgesnio laiko viršijo 1000 JAV dolerių už trojos unciją, tikintis, jog JAV automobilių sektoriaus smukimas turėtų sustoti po Barako Obamos siūlomo 775 mlrd. JAV dolerių plano.