Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-01-16 11:33 Komentarai: (0)
Nepaisant nuosmukio, kuris tęsėsi didžiąją dalį prekybos, ketvirtadienį JAV akcijų kursai sugebėjo atsitiesti ir registravo nedidelį pakilimą, lyginant su ankstesnės sesijos rezultatais. Po pietų investuotojų nerimą dėl šalies bankų, kompanijos „Apple“ ateities ir recesijos mastų nustelbė pasirodžiusios naujienos apie valdžios ūkio skatinimo planą ir pranešimai, kad „Bank of America“ bus suteikta 200 mlrd. JAV dolerių valstybės garantija susijungimo sandoriui su „Merrill Lynch“ tęsti.

Rinka lengviau atsikvėpė, paaiškėjus, kad didžiausiam šalies bankui nebus leista žlugti kaip spalį atsitiko „Lehman Brothers“. Trumpų pozicijų uždarymą išjudino ir naujiena, kad svarstoma precedento neturinti JAV ekonomikos gaivinimo programa tikriausiai sieks 825 mlrd. dolerių, t. y. 50 mlrd. dolerių daugiau, nei skelbta anksčiau. Apie 550 mlrd. iš šios sumos ketinama skirti vyriausybės išlaidoms didinti su darbo vietų kūrimu susijusiems projektams remti, o dar 275 mlrd. dolerių atitektų mokesčiams mažinti, o tai turėtų greičiausią teigiamą poveikį gyventojų vartojimui.

Po prekybos žlugo dalies senatorių pastangos blokuoti antros 700 mlrd. dolerių vadinamosios TARP programos dalies skyrimą probleminiams bankų aktyvams išpirkti. Po ilgų svarstymų šalies Senate buvo apsispręsta netrukdyti Iždo departamentui panaudoti likusius 350 mlrd. dolerių finansų sektoriaus paramai.
Rinkos dalyviams nuogąstaujant dėl didžiausios ūkio recesijos nuo 1931 m., akcijų indeksai nuo metų pradžios jau sumažėjo 7 proc. Po trumpos pauzės investuotojai tęsia lėšų atsiėmimą iš akcijų fondų. Pasak „Trim Tabs“, per sausio 14 dieną pasibaigusį savaitės trukmės ataskaitinį laikotarpį akcijų fondai neteko 13,3 mlrd. dolerių investicijų, kai prieš savaitę buvo pasipildę 6,4 mlrd. dolerių.

„JP Morgan Chase“ ketvirčio pelnas buvo 76 proc. mažesnis nei prieš metus, o banko vadovo Jamie Dimono įspėjimai, kad blogiausia finansų sektoriaus dar laukia ateityje, nutempė banko akcijų kainą žemyn 6 proc „Bank of America“ akcijos pigo 18,4 proc paaiškėjus, kad šiai kompanijai reikia milijardinės paramos, kad būtų sėkmingai baigtas susijungimas su „Merrill Lynch“. „Bank of America“ ketina skelbti ketvirtojo ketvirčio rezultatus penktadienį iš ryto Strategiškai svarbų padalinį konkurentui Morgan Stanley“ parduoti sutikusio Citigroup“ akcijos pigo 15 5 proc investuotojams ruošiantis po savaitės numatomiems skelbti prastiems šio banko veiklos rezultatams ir naujiems restruktūrizacijos žingsniams Iš viso finansų sektoriaus dinamiką atspindintis KBW Bank indeksas smuko 8 proc o nuo metų pradžios jau yra spėjęs sumažėti 25,7 proc.

Apple“ akcijos smuko 2 3 proc dieną anksčiau paaiškėjus kad kompanijos siela Stivas , Jobsas turi rimtesnių problemų dėl sveikatos nei manyta Motorolla“ akcijos pabrango 7 proc kompanijai anonsavus 4000 darbuotojų atleidimą vietoje 3000 kaip buvo skelbta anksčiau Intel“ pranešė kad kompanijos pelnas paskutinį metų ketvirtį smuko 90 proc o pajamos -23 proc. ir atitiko analitikų prognozes. Akcijos brango 0,2 proc.
Tiek New York Empire State tiek Filadelfijos Fed indekso reikšmė krito daugiau nei tikėtasi rodydami kad recesija šalį apima stipriau nei laukė dauguma ekonomistų Praėjusią savaitę buvo sulaukta 524 tūkst naujų paraiškų bedarbio pašalpoms gauti t y daugiau nei tikėtasi Gamintojų kainų indeksas atspindintis didmeninės infliacijos lygį šalyje gruodį krito , 1 9 proc po 2 2 proc nuosmukio lapkritį arba daugiau nei tikėtasi Eliminavus energijos ir maisto kainų įtaką šio rodiklio reikšmė kilo 0,2 proc, kai buvo tikimasi 0,1 proc. kilimo.

Obligacijų kainos kelias dienas kilusi krito žemyn sustiprėjus kalboms kad B Obamos vyriausybė turės skolintis didžiules pinigų sumas ekonomikai skatinti leisdama rekordines emisijas 10 metų vyriausybės skolos vertybinių popierių pajamingumas pasistiebė nuo 2 2 iki 2 21 proc Skolinimosi sąlygos tarpbankinėje rinkoje netikėtai , pablogėjo 3 mėnesių trukmės Libor norma padidėjo nuo 1 08 iki 1 09 proc bet nepaisant to išlieka 5 metų žemiausiam taške Vienos nakties norma padidėjo nuo 0,1 iki 0,12 proc.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksai ketvirtadienį ir toliau smuko žemyn Nors Europos centrinis bankas vakar dar kartą sumažino bazinę palūkanų normą tačiau tai matyt rinkoms papildomo optimizmo neįkvėpė ir jos šiuo metu su nerimu laukia pasirodančių ketvirtojo ketvirčio rezultatų kurie gali pasirodyti prastesni, prognozavo analitikai. Šiuo metu rinkos pasižymi dideliu kintamumu, o kol nepasirodė ekonomikos atsigavimo rodiklių, teigiamus akcijų kainų pokyčius bus skubama fiksuoti ir atsiimti pelnus.

Vakar tarp kritusiųjų atsidūrė automobilių gamintojų akcijos po to, kai buvo paskelbta, kad gruodžio mėnesį automobilių pardavimai Europoje smuko 18 proc. Prancūzijos automobilių gamintojo „Renault“ akcijos kaina krito 3,6 proc., „Peugeot Citroen“ – 1,4 proc. Automobilių dalių gamintojas „Continental“ atpigo 20 proc. Pigo ir bankų sektoriaus akcijos – „Lloyds“ krito 1,7 proc., „Commerzbank“ – 10,8 proc., „BNP Paribas“ – 6,6 proc., „HSBC“ – 7 proc., o „Barclays“ – 8,2 proc.

Euro zonos ekonomikai silpstant greičiau ir daugiau, nei tikėtasi, Europos centrinis bankas (ECB) vakar sumažino bazinę palūkanų normą 50 bazinių punktų iki 2 proc. Tokį žingsnį prognozavo ir analitikai, kurie taip pat prognozuoja, kad tai nėra paskutinis bazinės palūkanų normos sumažinimas ir kovo mėnesį ji gali būti sumažinta iki 1,5 proc. ECB vadovas leido suprasti, kad vasario mėnesį gali būti susilaikyta nuo sprendimo keisti bazines palūkanas, kol kovą nepasirodys planuojama ekonomikos ataskaita. Tačiau taip staigiai prastėjant euro zonos ekonomikos padėčiai, toks teiginys rinkoms gali pasirodyti neįtikinamas. Europos centrinio banko bazinė palūkanų norma šiuo metu yra aukštesniame lygyje lyginant su dauguma G7 valstybių. JAV FED, Anglijos bankas ir Šveicarijos bankas bazines palūkanų normas iki šiol mažino agresyviau, nei tai darė ECB.

Euro zonos vartotojų kainų indeksas per gruodžio mėnesį sumažėjo 0,1 proc., o metinis kainų augimas sulėtėjo iki 1,6 proc. Toks infliacijos lygis euro zonoje atitiko ir analitikų lūkesčius. Vartotojų kainų infliacijos rodiklius paskelbė ir didžiausia euro zonos ekonomika – Vokietija. Čia gruodžio mėnesio kainų augimas siekė 0,4 proc., o metinis tempas buvo toks pat, kaip prieš mėnesį – 1,1 proc. Vartotojų kainų augimą pakirto gerokai sumažėjusios naftos kainos, o vis labiau įsigalint ekonomikos recesijos požymiams, kainas žemyn stumia ir silpstanti vidaus paklausa.

Azija

Azijos rinkos šįryt kilo. Japonijos akcijų indeksas palypėjo po to, kai JAV buvo paskelbta, kad vyriausybė skirs paramą bankui „Bank of America“. Be to, Azijos akcijų indeksams atsitiesti padėjo kiek atpigusi jena ir spekuliacijos, kad Kinija patvirtins dar vieną ekonomikos stimulo planą.

Japonijos bankas paskelbė, kad pagal jo prognozes ekonominė padėtis praėjusį ketvirtį prastėjo visuose šalies regionuose. Sumažėjusi užsienio paklausa pakirto Japonijos kaip eksportuotojos plėtrą, o šalies įmonėms tenka mažinti užimtųjų skaičių. Teigiama, kad labiausiai ekonomikos silpnėjimas pasireikš Tokai regione, kuriame vyksta „Toyota“ gamyba. Šiai automobilių gamintojai jau teko uždaryti kai kurias gamyklas ir mažinti darbuotojų skaičių.

Kinijos akcijų indeksas šiandien ryte augo, investuotojams tikintis, kad šalies vyriausybė pagreitins savo skiriamos paramos pramonei ir šalies bankams įgyvendinimą. Kinija leido draudimo institucijoms investuoti iki 8 proc. jų turto į uždaras privataus kapitalo bendroves ir taip didinti finansavimo pritraukimo galimybes į privatų verslą. Kredito reitingų agentūra „Fitch” perspėja Kiniją, kad jai 2009 m. gresia kietojo nusileidimo („hardlanding”) galimybė, nes prognozuojamas 6 proc. ekonomikos augimas šiais metais tokiai valstybei būtų labai skaudus. Agentūra perspėja ir dėl gresiančių socialinių neramumų augimo, nes augs nedarbas dėl pramonės smukimo. O vienas didžiausių pasaulio bankų „HSBC” pranešė nusprendęs, kad nepasielgs kaip kiti Vakarų bankai ir neskubės parduoti turimų akcijų paketų Kinijos finansinėse institucijose.

Vidurio ir Rytų Europa

Turkijos centrinis bankas netikėtai ir agresyviai 2 procentiniais punktais sumažino bazinę palūkanų normą iki 13 proc. Sprendimas buvo netikėtas, kadangi rinka tikėjosi sumažinimo puse procentinio punkto ir tik kai kurie analitikai prognozavo 1 procentiniu punktu. Tokio žymaus bazinių palūkanų normų mažinimo priežastys buvo mažėjanti infliacija, kurią patvirtina gruodžio mėnesio vartotojų kainų indeksas ir pasaulinės disinfliacijos tendencijos.

Rusijos centrinis bankas ketvirtą kartą per penkias dienas praplėtė rublio, susieto su dviejų valiutų krepšeliu, svyravimo ribas. Nuo rugpjūčio mėnesio rublis dolerio atžvilgiu susilpnėjo 27 proc. iki 32,4668 rublių už JAV dolerį.

Lenkijos einamosios sąskaitos deficitas 2008 m. lapkritį, lyginant su tuo pačiu 2007 metų laikotarpiu, išaugo 35,7 proc. iki 1,7 mlrd. eurų. Tam didžiausią įtaką turėjo lėtėjančios eksporto rinkos. Prekybos deficitas augo iki 1,59 mlrd. eurų, nes importo apimtys sumažėjo 8,1 proc., o eksporto – 12 proc. Lenkijos vartotojų kainų indeksas 2008 m. gruodį per metus augo 3,3 proc. – lėčiau, nei ankstesnį mėnesį (3,7 proc.). Lyginant vien 2008 m. gruodį su lapkričiu, vartotojų kainų indeksas smuko 0,1 proc.

Čekijos einamosios sąskaitos deficitas 2008 m. lapkritį sumažėjo iki 8,7 mlrd. kronų, daugiausia dėl to, kad užsienio įmonės gavo mažiau dividendų iš savo atstovybių Čekijoje. Sumažėjimas įspūdingas – vos prieš mėnesį jis siekė 21,99 mlrd. kronų, o rinka tikėjosi, kad einamosios sąskaitos deficitas sumažės tik iki 13,5 mlrd. kronų.

2008 m. gruodį Čekijos vartotojų kainų indeksas, lyginant su tuo pačiu ankstesnių metų mėnesiu, smuko 0,2 proc., o su ankstesniu mėnesiu – 1,5 proc. Labiausiai atpigo kuras, žemės ūkio prekės.

Čekijoje eksporto ir importo kainos 2008 m. lapkričio mėnesį, lyginant su ankstesniu mėnesiu, smuko atitinkamai 1,4 proc. ir 1,7 proc. Eksporto kainos mažėja jau tryliktą mėnesį iš eilės, daugiausia smunka metalų ir maisto kainos. Importo kainos mažėja jau šešioliktą mėnesį iš eilės. Lyginant su ankstesniu mėnesiu, eksporto kainos išaugo 0,2 proc., daugiausia dėl silpstančios kronos, o importo – krito 1,9 proc.
Per gruodį Vengrijos vartojimo kainų indeksas sumažėjo 0,3 proc. – tai daugiausia lėmė 9,4 proc. atpigęs kuras. Metinė infliacija sudarė 3,5 proc., tačiau vidutinė metinė infliacija tebebuvo gerokai aukštesnė – 6,1 proc. Centrinis bankas prognozuoja, kad šiųmetė infliacija bus 3,1–3,4 proc., o 2010 m. tilps į 1,5–1,9 proc. rėžius.

Gruodį Serbijoje užfiksuota 8,6 proc. metinė infliacija, tačiau per mėnesį vartojimo kainų indeksas krito 0,9 proc. Priežastis – kaip ir kitose šalyse buvo pigę transporto paslaugos, kurių kaina per mėnesį sumažėjo 4,4 proc.

Nors Ukrainos eksportas 2008 m. lapkričio mėnesį krito daugiau nei importas, atitinkamai 16 ir 10 proc., tačiau einamosios sąskaitos deficitas susitraukė iki 1,6 mlrd. JAV dolerių, lyginant su 1,8 mlrd. dolerių. Eksporto apimtys krito dėl plieno ir inžinerijos įrengimų mažesnių pardavimų, importo apimtys mažėjo dėl žemesnio automobilių, metalų ir chemijos importo.

Reitingų agentūra „Moody’s” sumažino Bulgarijos bankų sistemos perspektyvą iš stabilios į neigiamą. Žemesnė perspektyva žymi prastėjančią bankų finansinę padėtį per 12–18 mėnesių.

Bulgarijos vyriausybė patvirtino 400 mln. levų investicijų planą, iš kurių 211 mln. levų turėtų keliauti žemės ūkiui, 94,5 mln. geležinkelių ir socialinei infrastruktūrai, 47,25 mln. gaus Darbo ministerija steigti ir atnaujinti socialinės priežiūros įstaigoms ir 47,25 mln. gaus Švietimo ministerija renovuoti studentų valgykloms ir moksleivių internatams.

Žaliavos

Ketvirtadienį žaliavinės „WTI” naftos artimiausio mėnesio ateities sandoriais „NYMEX” biržoje buvo prekiaujama 33–39 JAV dolerių už barelį kaina, o šiandien ryte sandoriai sudarinėjami už 36 dolerius. Artėjant į pabaigą „WTI” naftos vasario mėn. pristatymo sandorių sudarymo laikotarpiui, dauguma investuotojų stengiasi parduoti šiuos ateities kontraktus numušdami kainą. Tai taip pat įrodo, kad šiuo metu JAV egzistuoja didžiulis naftos atsargų perteklius. Kovo mėn. ateities sandoriai sudarinėjami už 43 JAV dolerius už barelį arba net 20 proc. brangiau nei artimiausio mėn. sandoriai. Skirtumas tarp „WTI” ir „Brent” naftos kainų vakar dar padidėjo ir siekė 9,2 JAV dolerio, o tai tik įrodo, kad „WTI” naftos rinka šiuo metu yra visiškai iškreipta. Be to, šiuo metu jaučiama milžiniška didžiųjų tanklaivių paklausa, nes net tokie bankai kaip „Morgan Stanley” ar „Citigroup” pasiryžę užsidirbti iš vadinamojo „contango” efekto, kai įsigydami žaliavinės naftos už dabartinę žemą kainą, jie parduoda ateities sandorius ir laiko naftą tanklaiviuose iki išsiuntimo pirkėjams. Beje, vakar išėjo mėnesinė OPEC naftos rinkos apžvalga, kurioje prognozuojama, kad metinė naftos paklausa šiais metais bus 0,2 mln. barelių mažesnė nei 2008 m. Praėję metai buvo pirmieji po 26 metų pertraukos, kai naftos paklausa smuko 0,1 mln. barelių per dieną.

Aukso kaina vakar po Europos centrinio banko sprendimo mažinti bazinę palūkanų normą buvo nukritusi žemiau nei 805 JAV doleriai už trojos unciją, tačiau naktį ir šiandien ryte, stiprėjant eurui dolerio atžvilgiu, aukso kaina patraukė aukštyn ir jau sandoriai sudaromi už 825 JAV dolerius. Beje, vakar iki rekordiško dydžio išaugo didžiausio pasaulyje aukso kainas sekančio ir biržoje prekiaujamo fondo „SPDR Gold Trust” turimas aukso kiekis (viršijantis Japonijos centrinio banko atsargas).

Antra pagal pagaminamą cukraus kiekį valstybė Indija paskelbė, kad 2009 m. gali pagaminti 1,2 mln. tonų cukraus mažiau nei praėjusiais metais, o tai dar labiau gali padidinti prognozuojamą cukraus deficitą 2009 m., nes manoma, kad cukraus vartojimas viršys gamybą 5,8 mln. tonų.
 
Dar nėra komentarų