Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-01-19 11:34 Komentarai: (0)
JAV akcijų rinka penktadienį stiebėsi į viršų. Nerimą dėl besikaupiančių bankų nuostolių ir augančio nedarbo nustelbė egzaltuota reakcija į 138 mlrd. JAV dolerių valstybės paramą didžiausiam šalies bankui "Bank of America" ir iniciatyvą suskaidyti "Citigroup" verslą, kuri gali apsaugoti šią kompaniją nuo žlugimo.

Be to, savotišką euforiją rinkoje palaiko antradienį laukiama 44-ojo JAV prezidento Barako Obamos inauguracija. Tikimasi, kad B.Obamos administracija nedelsdiant turėtų imtis ryžtingų veiksmų kovoje su šalį apėmusia didžiausia nuo Didžiosios depresijos laikų finansine krize.

Kita vertus, ši savaitė turėtų pasižymėti naujienų gausa apie bendrovių veiklos rezultatus praėjusių metų ketvirtą ketvirtį. Per keturias dienas tikimasi sulaukti net 55 bendrovių, kurių akcijos patenka į "S&P 500" indekso sudėtį, pranešimų apie ketvirčio pelnus, kurie vargu ar smarkiai nudžiugins. Pirmadienį prekyba JAV akcijų biržose nevyks dėl Martino Liuterio Kingo dienos minėjimo.

Penktadienį dėmesio centre išliko finansų sektoriaus akcijos. „Bank of America" pranešė, kad dėl investicijų blogų paskolų rinkoje ketvirtą ketvirtį patyrė 1,79 mlrd. dolerių nuostolių, arba 48 centus vienai akcijai, kai 2007 metų atitinkamu laikotarpiu uždirbo 268 mln. dolerių pelno, arba 5 centus akcijai. Šis rezultatas neapėmė šį mėnesį įsigyto investicijų banko „Merrill Lynch" patirto 15,3 mlrd. dolerių nuostolio, kurio nebuvo spėta konsoliduoti. Analitikai tikėjosi, kad ketvirtinis „Bank of America" pelnas sieks 8 centus akcijai.

Ketvirtadienį vyriausybė pranešė ketinanti įsigyti „Bank of America" akcijų dar už 20 mlrd. dolerių iržada papildomai suteikti garantijų už 118 mlrd. dolerių, kad būtų sklandžiai baigtas „Merrill Lynch“ įsigijimo sandoris. Banko akcijos atpigo 13,7 proc.

Antras pagal dydį šalies bankas „Citigroup" pranešė, kad per ketvirtą ketvirtį patyrė 8,3 mlrd. dolerių nuostolių, susijusių su probleminių aktyvų nurašymais. Tai gerokai daugiau, nei tikėjosi dauguma rinkos dalyvių. Strategiškai svarbų brokerinį padalinį „Smith Barney" konkurentei „Morgan Stanley" sutikusi perleisti kompanija paskelbė, ketinanti parduoti daugiau antrinių įmonių ir suskaidyti verslą į dvi savarankiškas kompanijas. Tikimasi, kad restruktūrizacija padės „Citigroup" pritraukti gyvybiškai svarbaus kapitalo, reikalingo veiklai tęsti ir leis išvengti žlugimo finansų krizės akivaizdoje. Bendrovės akcijos atpigo 8,6 proc.

„JP Morgan Chase", kurio ketvirčio pelnas buvo 76 proc. mažesnis nei prieš metus, akcijų kaina smuko 6,2 proc. Pranešta apie pirmuosius du 200 mln. dolerių vertės bankų bankrotus 2009 metais, bet manoma, kad tai tik pradžia ir šiemet dėl prastų rezultatų ir kapitalo stygiaus bankrotų skaičius turėtų viršyti pernykštį. Pernai iš viso JAV bankrutavo 25 bankai, 2007 metais – 2, o 2006 ir 2005 metais žlugimų nebuvo. O naujausios apklausos rodo, kad 6 iš 10 amerikiečių nepritaria vyriausybės ketinimams leisti milijardus dolerių, išperkant probleminius bankų aktyvus.

Vartojimo kainų indeksas gruodį dėl degalų kainų nuosmukio krito 0,7 proc., arba mažiau, nei tikėtasi. Analitikų prognozė siekė 0,9 proc. Lapkritį vartojimo kainų indekso smukimas siekė 1,7 proc. Atmetus maisto ir energijos kainas, mėnesio pokytis buvo nulinis, kai buvo tikimasi 0,1 proc. Panašu, jog šalies ekonomikai šiemet nepavyks išvengti bent jau trumpos defliacijos.

Mičigano vartotojų pasitikėjimo indeksas gruodį pakilo nuo 60,1 iki 61,9 punktų, kai buvo tikimasi, kad jis smuks iki 59. Tačiau dėl augančio nedarbo ir neatsigaunančios kredito rinkos rodiklis lieka netoli istorinių žemumų.

Gamybos apimtys gruodį, neatsigaunant šalies automobilių pramonei, smuko 2 proc., lyginant su lapkričiu ir 7,8 proc. metiniu tempu – daugiausiai nuo 1975 metų. Tikėtina, kad šis nuosmukis turėtų išsilaikyti ir artimiausioje ateityje.

Obligacijų kainos smuko. 10 metų vyriausybės skolos vertybinių popierių pajamingumas padidėjo nuo 2,2 iki 2,33 proc. Tuo metu situacija tarpbankinėje rinkoje vėl suprastėjo, mažėjant aiškumui, kada bus išspręsta bankų sukauptų probleminių aktyvų problema. 3 mėnesių Libor palūkanų norma kilstelėjo nuo 1,09 iki 1,14 proc. Vienos nakties Libor norma, skolinantis doleriais pakilo nuo 0,12 iki 0,14 proc. „TED spread" dydis, rodantis skirtumą tarp bankų ir iždo skolinimosi išlaidų, ūgtelėjo nuo 0,97 iki 1,02 proc. punkto.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksai penktadienį kilo pirmą kartą per paskutines septynias prekybos sesijas, kurių metų akcijų indeksai nukrito apie 10 proc., nusinešdami visą metų pradžios pelną. Akcijų indeksų kilimą lėmė pabrangę metalai dėl kurių brango kalnakasybos sektoriaus įmonių akcijos. Tiesa, penktadienio akcijų kainų augimą apribojo bankų akcijų pokyčiai. Prekybos sesijos pabaigoje bankų akcijų kainos pasuko žemyn, pasigirdus nuogąstavimams, kad „Bank of America“ skirta 20 mlrd. JAV dolerių parama, nesugrąžino pasitikėjimo finansų sistema.

Ši savaitė Europos akcijų rinkoje gali būti permaininga. Viena vertus, akcijų rinkoms veikiausiai daug įtakos darys JAV prezidento inauguracija, dėl kurios galime sulaukti pozityvių lūkesčių pliūpsnio į rinkas abipus Atlanto. Iš kitos pusės, sausio viduryje vis labiau įsibėgėja IV ketv. įmonių veiklos rezultatų skelbimo ralis, kurio metu galima įvertinti tikrąjį ekonomikos silpnėjimo mastą ir jo poveikį įmonėms. Iš ekonominių rodiklių pusės daugiausia dėmesio turėtų sulaukti IV ketv. D. Britanijos BVP rezultatai. Šiuo metu prognozuojama, kad paskutinį 2008 metų ketvirtį šalies BVP sumažėjo 1,2 proc. lyginant su trečiu 2008 m. ketvirčiu.

Azija

Šįryt dauguma Azijos akcijų indeksų kilo aukštyn, vedamos žaliavų kompanijų ir finansų sektoriaus įmonių akcijų kainų pokyčių. Įmonių akcijų kainas pakelti aukštyn padėjo ir investuotojų spekuliacijos dėl vyriausybių paramos ekonomikai. Japonijos jenai susilpnėjus iki paskutinių dešimties dienų žemiausio lygio kilo eksportuotojų akcijų kainos. Tokia Japonijos eksportuotoja kaip „Honda“, kurios 51 proc. pardavimų realizuojama JAV, pakilo 2,7 proc. Deja, dauguma ekonomikos rodiklių tebėra pakankamai blogi ir veikiausiai artimiausiu metu nepagerės. O dabartinis rinkų pakylėjimas tėra trumpalaikė reakcija, kurią galėjo papildomai paskatinti ir JAV prezidento inauguracija šią savaitę.

Šiandien ryte Kinijos indeksas „CSI 300“ truputėlį ūgtelėjo rinkos dalyviams tikintis, kad Kinijos vyriausybės siekis, didinti paramą šalies ekonomikai, padės biržoje kotiruojamoms bendrovėms atsigauti greičiau. Išaiškėjo, kad Kinijos privataus kapitalo fondas „Hopu Investment Management” buvo tas pirkėjas, kuriam praėjusią savaitę „Royal Bank of Scotland” pardavė didesnę dalį turėto „Bank of China” akcijų paketo. Toks sandoris patvirtina prielaidas, kad ir kitus šiais metais parduotis Kinijos bankų akcijų paketus greičiausiai įsigijo vietiniai Kinijos investiciniai fondai, kurie turi pakankamai laisvų lėšų ir tiki savo šalies bankų sistemos augimu. Beje, pranešta, kad 2008 m. IV ketv. Azijos šalyse, išskyrus Japoniją, asmeninių kompiuterių pardavimai smuko 5 proc., lyginant su atitinkamu laikotarpiu 2007 m. Toks kompiuterių paklausos sumažėjimas atitinkamai neigiamai atsiliepia kompiuterių gamintojų pardavimų ir pelningumo rezultatams.

Lotynų Amerika

Brazilijos akcijų rinka penktadienį kilo antrą dieną iš eilės, pakilus žaliavų kainoms. Be to investuotojai tikisi, kad šią savaitę centrinio banko posėdyje bus sumažintos bazinės palūkanų normos ir tai turės teigiamos įtakos šalies gamintojams. Daugiausiai brango ciklinio verslo atstovų - plieno gamintojų, statybų ir mažmeninės prekybos bendrovių vertybiniai popieriai.

Vidurio ir Rytų Europa

2008 m. 11 mėnesių Rumunijos einamosios sąskaitos deficitas išaugo 7,8 proc. (iki 16 mlrd. eurų), lyginant su tokiu pačiu periodu 2007 m. Pabrėžtinas ir pozityvus momentas – lapkričio mėnesio ESD, lyginant su 2007 m. lapkričiu, sumažėjo. Kiek daugiau nei pusė deficito (54 proc.) padengta tiesioginėmis užsienio investicijomis, kurios per metus augo 32 proc. Vidutinio ir ilgojo laikotarpio skola išaugo 29,2 proc. iki 49,7 mlrd. eurų.

2008 m. 11 mėnesių Rumunijos konsoliduoto šalies biudžeto deficitas siekia 14,84 mlrd. lėjų (4 mlrd. eurų), tai sudaro 2,94 proc. nuo 2008 m. prognozuojamo BVP (505 mlrd. lėjų pagal Finansų ministerijos skaičiavimus). Pastebėtina, kad lapkričio mėnesį deficitas siekė net 8,11 mlrd. lėjų, arba daugiau nei puse viso deficito. Tokia tendencija kelia nerimą. Didžioji dalis deficito gauta dėl valstybinio biudžeto disbalanso (13,7 mlrd. lėjų), tačiau šįkart skirtingai nei 2007 m. deficitinis buvo socialinis ir savivaldybių biudžetai. Per 11 mėnesių šalies pajamos siekė 146,8 mlrd. lėjų, kas sudaro 29,1 proc. BVP, o išlaidos siekė 161,6 mlrd. lėjų arba 32 proc. nuo BVP.

Ukrainos realusis BVP augimas 2008 m. siekė 2,1 proc., lyginant su 7,9 proc. augimu 2007 m. Pramonės pardavimai sumažėjo 3,1 proc. per metus, lyginant su 10,2 proc. kilimu 2007 m. Pastebėtina, kad paskutinis ketvirtis buvo itin prastas, indikuojantis apie galimą stiprų pramonės pardavimų ir bendro vidaus produkto mažėjimą šiais, 2009 metais. Pavyzdžiui, pramonės pardavimai gruodžio ir lapkričio mėnesį atitinkamai sumažėjo 26 ir 29 proc., lyginant su 2007 m. gruodžiu ir lapkričiu. Daugiausia gruodžio mėnesį smuko pagrindiniai Ukrainos pramonės sektoriai – metalurgija (krito 42 proc.) ir mašinų gamyba (minus 37 proc.). Žemiausiai krito maisto perdirbimas (5 proc.). Statistikos departamentas neskelbia, kiek smuko gruodžio mėnesio BVP, tačiau rodiklis galėtų siekti apie 12-14 proc. Rusijos centrinis bankas šiandien vėl praplėtė rublio, susieto su dviejų valiutų krepšeliu, svyravimo ribas. Praplėtimo dydis nepranešamas, tačiau iš kotiruotės Maskvos tarpbankinėje valiutų biržoje matosi, kad riba praplėsta 46-iomis kapeikomis iki 37,66 rublio.

Žaliavos

Penktadienį žaliavinės „WTI” naftos artimiausio vasario mėn. ateities sandoriai „NYMEX” biržoje brango iki 36,5 JAV dolerių už barelį, tačiau šiandien ryte, prekybos Azijoje metu, sandoriai buvo sudarinėjami truputį žemesne kaina. Reiktų priminti, kad šiandien JAV nevyks prekyba „NYMEX” biržoje, o rytoj baigiasi prekyba vasario mėn. ateities sandoriais. Kovo mėn. „WTI” ateities sandoriai penktadienį krito iki 42,5 USD už barelį, o šiandien jais prekiaujama dar žemesne kaina. Dauguma rinkos dalyvių penktadienį uždarė trumpąsias „WTI” naftos vasario mėn. sandorių pozicijas ir jas perkėlė jau į kovo mėn. pristatomos naftos sandorius. Be to, ugnies nutraukimas Palestinoje ir šiandien pasirašomas susitarimas tarp Ukrainos ir Rusijos dėl gamtinių dujų tiekimo Vakarų Europai atnaujinimo, turėtų palengvinti geopolitinę situaciją ir toliau spausti naftos kainas žemyn. Penktadienį „Tarptautinė energetikos agentūra” patikslino 2009 m. pasaulio naftos paklausos prognozę, sumažindama naftos vartojimą 940 tūkst. barelių per dieną, kas reiškia, jog 2009 m. planuojama naftos paklausa bus 500 tūkst. barelių per dieną mažesnė, nei 2008 m. Šios agentūros prognozės yra dar pesimistiškesnės, nei OPEC penktadienį paskelbtos paklausos prognozės, kuriose tikimasi 200 tūkst. barelių per dieną mažesnės naftos paklausos 2009 m.

Aukso kaina penktadienį spurtavo nuo 815 iki 840 JAV dolerių už trojos unciją, smarkiai smukus JAV doleriui euro atžvilgiu. Ketvirtadienį priimtas Europos centrinio banko sprendimas dėl bazinių palūkanų sumažinimo 0,5 proc. punkto, nesusilpnino euro, kaip buvo tikėtasi. Tačiau panašu, kad JAV doleris artimiausiu metu turėtų brangti ir atitinkamai aukso kainą stumti žemyn. Vario kaina Šanchajaus metalų biržoje šįryt kilo 2,5 proc., išaugus optimizmui dėl pagrindinių varį vartojančių pramonės šakų greitesnio atsigavimo dėl Barako Obamos paskelbto ekonomikos gaivinimo plano. Beje, prognozuojama, kad apdirbto vario paklausa 2009 m. Kinijoje turėtų augti 2 proc. , kai 2008 m. jo suvartojimas turėjo išaugti apie 4 proc.
 
Dar nėra komentarų