Rinkos svyravimų amplitudė pamažu vėl pasiekia praėjusių metų lapkričio lygį Dow Jones indekso dienos kintamumas vėl grįžo į 250 punktų ribą Indekso dydžiui svyruojant apie psichologiškai svarbią 8000 reikšmę rinka tarsi nesugeba apsispręsti į kurią pusę sukti Savo ruožtu S&P 500 indeksas pastaruoju metu atitinkamai trypčioja apie 800 reikšmę Bendrovių ketvirtinių rezultatų maratonas kol kas pasižymi gana prieštaringomis naujienomis Labai prastas žinias iš bankų ir kitų kompanijų stovyklų nors ir trumpam keičia lūkesius viršyti sugebantys pranešimai kaip antai trečiadienį atskriejusi naujiena apie IBM" pelną.
Ketvirtadienį rinkos reakcijos dar nespėjo sulaukti žinia apie 68 proc. mažesnius nei pernai, bet 3 proc. geresnius nei tikėtasi „Google" veiklos rezultatus. Bendrovės akcijų kaina poprekybinės sesijos metu pakilo 2 proc., tačiau tikėtina, kad adekvačiau rinkos dalyvių bus įvertinta penktadienį ir galbūt turės įtakos galimam atsitiesimui po šiandienos nuopuolio. Šį ketvirtadienį didžiausias dėmesys krypo „Microsoft" pusėn. Bendrovė informavo, kad jos ketvirčio pelnas buvo 4 proc. mažesnis lyginant su prognozėm, o šiemet pelnas greičiausiai mažės, tačiau tikslesnių indikacijų negalėjo pateikti dėl neaiškių rinkos sąlygų įsibėgėjant recesijai. Be to, dėl mažėjančių užsakymų artimiausiais metais ketinama likviduoti 5 tūkst., arba 5 proc. visų „Microsoft" darbo vietų.
Ketvirtadienį ir daugiau technologijų sektoriaus bendrovių skelbė savo veiklos rezultatus. Mobiliųjų telefonų gamintoja „Nokia" ketvirto ketvirčio pardavimai buvo prastesni nei tikėtasi, o šiemet greičiausiai dėl produktų vartojimo sąstingio sumažės dar labiau, nei iki šiol buvo laukiama. Internetinės prekybos operatorės „eBay" ketvirčio pelnas viršijo prognozes, nors ir buvo mažesnis, nei atitinkamu metu pernai, bet akcijos vis tiek atpigo 12,7 proc. Mikroprocesorių gamintoja „Intel" pranešė ketinanti atsisakyti dalies gamybos Azijoje ir atleisti 6 tūkst. darbuotojų. Akcijos atpigo 5 proc. O išmaniųjų telefonų „iPhone" gamintojos „Apple" akcijos pabrango 6,7 proc., nes bendrovė sugebėjo per ketvirtį gauti 10,17 mlrd. dolerių pajamų ir uždirbti 1,78 dolerių akcijai pelno, kai tuo tarpu buvo laukiama atitinkamai 10,16 mlrd. dolerių pajamų iki 1,39 dolerių akcijai pelno.
Buvusio „Merrill Lynch" vadovo Johno Thaino atleidimas iš pareigų, po to, kai šį didelių sunkumų turėjusį investicinį banką perėmė „Bank of America", paskatino finansų sektoriaus akcijų nuosmukį. Nors J.Thaino veikla jau kurį laiką sulaukdavo kritikos bankui patyrus 15,4 mlrd. dolerių nuostolių, tačiau baiminamasi, kad finansų sektoriuje gali pritrūkti patyrusių bankininkų vadovavimo itin sudėtingu bankams laikotarpiu. Kiek anksčiau buvo pranešta, kad iš „Citigroup" valdybos pirmininko pareigų traukiasi buvęs valstybės iždo sekretorius Robertas Rubinas. „Bank of America" akcijos pigo 14 proc., „Citigroup" – 13 proc. „Morgan Stanley" akcijos atpigo 33 proc. pasklidus kalboms, kad bendrovės aktyvų portfelio kokybė gali smarkiai suprastėti dėl investicijų į smarkiai nukentėjusias Europos finansines institucijas.
Leidimų statyti namus skaičius neatsigaunant nekilnojamojo turto rinkai gruodį krito 10,7 proc. iki 549 tūkst., arba daugiau nei tikėjosi Briefing.com apklausti ekonomistai. Naujo būsto statybų apimties nuosmukis neatsigaunant kredito rinkai savo ruožtu gruodį siekė 15,5 proc., arba 550 tūkst., taip pat daugiau nei tikėtasi. Būstų kainos lapkritį smuko rekordiniu 1,8 proc. tempu. Taigi vilčių, kad nekilnojamojo turto rinka atsigaus artimiausiais mėnesiais mažėja. Savaitinių nedarbo paraiškų padaugėjo 62 tūkst. iki 589 tūkst., arba irgi daugiau nei tikėjosi dauguma ekonomistų ir tai turėtų daryti neigiamą įtaką vartotojų lūkesčiams dėl ateities pajamų perspektyvų.
Obligacijų kainos krenta investuotojams toliau baiminantis laukiamo vyriausybės vertybinių popierių (VVP) pasiūlos padidėjimo. 10 metų VVP pajamingumas padidėjo nuo 2,52 iki 2,58 proc.
Situacija tarpbankinėje rinkoje prastėja jau kelintą dieną iš eilės. 3 mėnesių Libor palūkanų norma padidėjo nuo 1,12 iki 1,16 proc., o vienos nakties norma padidėjo nuo 0,19 iki 0,21 proc. „TED spread", dydis, atspindintis bankų nenorą skolinti, padidėjo nuo 1,02 iki 1,04 proc. „Libor – OIS spread" rodiklis, atspindintis skolinių lėšų stygių rinkoje, padidėjo nuo 0,92 iki 0,93 proc.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai ketvirtadienio prekybos metu toliau krito žemyn. Vakar daugiausia dėmesio sulaukė technologijų sektoriaus įmonių akcijos. Mobiliųjų telefonų gamintojos „Nokia“ akcijos kaina krito 9 proc. po to kai įmonė paskelbė, kad tikisi prastesnių nei anksčiau manyta pelnų ketvirtąjį šių metų ketvirtį. O dėl prastų ekonomikos perspektyvų šių metų „Nokia“ pelnas gali kristi 10 proc. Kita įmonė, nuvylusi rinkas buvo „Microsoft“, kurios akcijos kaina nukrito 9,1 proc., nes įmonė pranešė ketinanti atleisti 5 tūkst. darbuotojų ir nebeketinanti viešai teikti savo pelno prognozių šiems metams. Gerų naujienų stigo ir iš makroekonomikos rodiklių pusės tiek JAV, tiek šioje Atlanto pusėje. Dabartiniu metu akcijų rinkose jaučiama kova tarp dviejų polių – iš vienos pusės investuotojus pasiekia vis daugiau prastų ketvirto ketvirčio įmonių veiklos ir ekonomikos rezultatų. Iš kitos pusės, gaunama bene rekordinio dydžio ir masto parama iš šalių vyriausybių. Pastaroji yra ženkli paskata silpstančiai pasaulio ekonomikai vidutiniu laikotarpiu, tačiau nerimas rinkose išlieka tiek dėl jos pakankamumo ir dėl ilgo laikotarpio efektų, tokių kaip išaugsianti mokesčių našta ar infliaciniai procesai.
Euro zonos nauji pramonės užsakymai lapkričio mėnesį krito 26 proc. metiniu tempu. Ekonomistai tikėjosi juos smuksiant 20 proc. ir vakar paskelbta rodiklio reikšmė yra didžiausias smukimas nuo euro zonos įkūrimo. Lėtėjant ekonomikai Europos gamintojai jaučia vis didėjantį spaudimą ir mažėjančią paklausą išsivysčiusiose šalyse, kurios nepajėgia kompensuoti kylančios rinkos.
Lapkričio mėnesį Prancūzijos vartotojų išlaidos krito daugiau nei buvo prognozuota. Šalies gyventojų išlaidos per mėnesį krito 0,9 proc., kai buvo tikimasi 0,2 proc. sumažėjimo. Vartotojų išlaidų dinamikai atsiliepia auganti nedarbo grėsmė visame regione. Tiesa, gruodžio mėnesį tikimasi geresnės vartotojų išlaidų rodiklio reikšmės, nes Prancūzijos gyventojai galėjo laukti gruodžio mėnesį vyksiančių sezoninių išpardavimų.
Azija
Azijos akcijų rinkos penktadienio prekybos metu toliau smuko žemyn. Rinkos žemyn nusitempė prastos daugelio įmonių naujienos: „Sony“ pranešė prognozuojanti 14 proc. pelnų smukimą 2009 metais, „Samsung“ akcijos kaina smuko 4,1 proc., kai įmonė paskelbė apie ketvirčio nuostolį. Rinkoje tvyrojo ir daugiau sunkiai išsklaidomo pesimizmo tiek dėl atskirų įmonių veiklos rezultatų tiek dėl viso ūkio augimo perspektyvų.
Kinijos akcijos indeksas CSI 300 šiandien ryte buvo truputį nukritęs prekybos metu dėl daugiausiai smukusių metalurgijos bendrovių akcijų. Vakar visą pasaulį nustebino griežtas būsimo JAV valstybės iždo vadovo pareiškimas, kad naujai išrinktasis JAV prezidentas Barakas Obama mano, jog Kinija manipuliuoja savo valiuta ir laiko ją pernelyg nuvertintą JAV dolerio atžvilgiu, kad galėtų išlaikyti savo milžinišką prekybos perteklių. Tokie žodžiai vertinami kaip stiprus naujojo prezidento išsišokimas, nes ankstesnis prezidentas buvo linkęs patylėti šiuo klausimu.
Lotynų Amerika
Didžiausios Amerikos žemyne cemento gamintojos „Cemex" akcijos atpigo 2,5 proc. po to, kai reitingų agentūra „Standard & Poor's" sumažino kompanijos kredito reitingą žemiau investicinio, motyvuodama savo sprendimą tuo, kad kompanijos veiklos rezultatams gali skaudžiai atsiliepti pasaulinio ekonominio aktyvumo sulėtėjimo įtaka. Sausį Meksikos infliacijos tempai sulėtėjo nuo 6,5 iki 6,3 proc. ir signalizuoja apie vartojimo kainų stabilizaciją bei leidžia tikėtis, kad kitą mėnesį centrinis bankas gali sumažinti bazines palūkanų normas 0,5 proc. punkto lėtėjant šalies ekonominiam augimui.
Didžiausia pasaulio geležies rūdos išgavėja Brazilijos kompanija „Cia Vale do Rio Doce" ketina šiemet padidinti investicijas 40 proc. iki 14 mlrd. dolerių nepaisant pasaulinio ekonomikos nuosmukio. Kompanijos vadovai tikisi paklausos atsigavimo jau antroje šių metų pusėje.
Kitą savaitę reitingų agentūra „Moody's" spręs ar padidinti Čilės kredito reitingą. Nepaisant siaučiančios pasaulinės kredito krizės Čilės ekonominė padėtis įvardijama kaip stabili, nes šalies gyventojų santaupos pasiekė 28 mlrd. dolerių, arba 20 proc. šalies BVP lygio. Didžiausios pasaulyje vario eksportuotojos kredito reitingas šiuo metu siekia A2 – tai šeštas pagal gerumą investicinis reitingas ir aukščiausias šalies kredito reitingas Pietų Amerikoje. Prognozuojama, kad kredito reitingų padidinimas gali atverti šaliai palankesnes sąlygas skolintis dideles pinigų sumas tarptautinėje rinkoje artimiausioje ateityje bei pritraukti daugiau užsienio investicijų.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos centrinis bankas pranešė, kad baigė laipsnišką rublio nuvertinimą ir artimiausiais mėnesiais neketiną plėsti rublio, susieto su dviejų valiutų krepšeliu, svyravimo ribos. Sausio 23 dieną nustatyta riba yra 41 rublis už dviejų valiutų krepšelį. Nuo lapkričio vidurio Rusijos bankas rublio prekybos ribas praplėtė 20 kartų. Nuo rugpjūčio rublis dolerio atžvilgiu susilpnėjo 28 proc.
Vakar Serbijos Centrinis bankas net 125 baziniais punktais iki 16,5 proc. sumažino bazinę palūkanų normą, nors dar pernai per šešis kartus ją buvo padidinęs iki 17,75 proc. Tai paskatino faktas, kad silpnėjant ekonominiam aktyvumui, mažėjant žaliavų kainoms stebimi disinfliaciniai, t.y. lėtėjančios infliacijos, procesai. Tai gali toliau didinti spaudimą Serbijos dinarui.
Žaliavos
Vakar žaliavinės „WTI” naftos kovo mėn. ateities sandoriais „NYMEX” prekyba biržoje iki popietės vyko gana ramiai, tačiau paskelbus savaitinius JAV Energetikos Administracijos apie naftos ir jos produktų atsargas šalyje, naftos kainos smuko nuo 44 JAV dolerių už barelį žemiau 41 JAV dolerių. Naftos rinkos dalyvius nustebino toks stiprus atsargų augimas – žaliavinės naftos atsargos per savaitę išaugo net 6,1 mln. barelių arba 1,87 proc., kai „Bloomberg” apklausti analitikai tikėjosi vos 1,4 mln. barelių atsargų augimo. Benzino atsargos išaugo 6,5 mln. barelių (3,04 proc.), o distiliatų 0,8 mln. barelių 0,6 proc. Naftos produktų paklausa per paskutinių keturių savaičių laikotarpį JAV smuko 4,7 proc. lyginant su atitinkamu 2007 m. laikotarpiu. Taip pat smuko ir naftos perdirbimo pajėgumų išnaudojimas, kuris tesiekė 83,9 proc. Visi išvardinti duomenys sukuria labai neigiamą nuotaiką naftos rinkoje, nes akivaizdu, kad naftos paklausa JAV mažėja greitais tempais, o augančios atsargos dar kartą perspėja, kad naftos pasiūla šiuo metu yra daug didesnė už reikiamą naftos kiekį rinkoje. Visgi šiąnakt Azijoje naftos kainos atšoko ir „WTI” naftos ateities sandoriai sudaromi jau ties 43 JAV dolerių kaina.
Aukso kaina biržose vakar svyravo nuo 845 JAV dolerių iki 860 JAV dolerių. Pastaruoju metu rinkose stebima sumažėjusi koreliacija tarp aukso kainų, JAV dolerio ir euro santykio bei naftos kainų investuotojams tiesiog renkantis investiciją į auksą kaip saugiausią investavimo priemonę. Rinkose krinta ir platinos kaina, kuriai didžiausią įtaką daro smunkanti naujų automobilių gamyba. JAV tikimasi, kad šie 2009 m. gali būti vien prasčiausių pagal naujų automobilių pardavimus šioje šalyje. Vakar Londono metalų biržoje vario kaina sumažėjo 4 proc. Šįryt Šanchajaus metalų biržoje varis toliau pinga ir kainos nuosmukis jau siekia 3 proc. Neigiamą įtaką vario kainoms turėjo vakar paskelbti Kinijos ekonomikos augimo duomenys, smunkanti naujų namų statyba JAV bei pateikta statistika, jog vario gamyba per 2008 m. 10 mėnesių viršijo jo sunaudojimą 159 tūkst. tonų arba 33,6 proc. daugiau nei 2007 m. Beje, paskelbti ir 2008 m. pasaulio plieno gamybos rezultatai: praėjusiais metais plieno pagaminta 1,2 proc. mažiau nei 2007 m. Pasaulinis plieno gamybos kritimas fiksuotas pirmą kartą daugiau nei per 10 metų laikotarpį. Tragiškai atrodo 2008 m. gruodžio mėn. plieno gamybos rezultatai Rusijoje ir Ukrainoje, kuriose gamyba smuko 46 proc. ir 45 proc. atitinkamai lyginant su 2007 m. gruodžio mėnesiu.