Trečiadienio vakarą Kongresas balsų dauguma pritarė 819 mlrd. JAV dolerių vertės ekonomikos stimuliavimo programai. Nors prieš balsavimą B. Obama aktyviai siekė abiejų partijų pritarimo, visi respublikonai dėl didelio išlaidų masto plane ir nedidelės mokesčių mažinimui skirtos dalies balsavo prieš. Vis tik pritarimui pakako demokratų daugumos. Šią savaitę planą dar turi patvirtinti ir šalies Senatas, tam šį kartą teks surinkti bent du pritariančius respublikonų balsus. Tiesa, bus svarstoma šiek tiek kita plano versija, jai pritarus abiejų rūmų atstovai turėtų suderinti skirtumus tarpusavyje ir vėliau dar pakartotinai tvirtinti vieningą programos variantą. Tikimasi, kad B. Obama galės pasirašyti galutinę programos versiją ne anksčiau kaip vasario viduryje.
Pasibaigęs FED susirinkimas, kaip ir tikėtasi, netikėtumų nepateikė - bazinės palūkanų normos paliktos dabartiniame 0 -0,25 proc. intervale. Be to, FED pareigūnai pareiškė, esą pasiruošę išlaikyti palūkanas rekordiškai žemame lygmenyje tiek, kiek prireiks ir imtis visų būtinų veiksmų rinkų likvidumui palaikyti išliekant defliacinėms grėsmėms. FED patvirtino, esąs pasiruošęs pirkti ilgos trukmės iždo obligacijas, taip siekdamas sumažinti privataus sektoriaus skolinimosi kaštus, įskaitant būsto paskolų palūkanų normas. Tiesa, nebuvo konkrečiai įvardinta, kad tai bus daroma artimiausiu metu Vyriausybės vertybinių popierių pajamingumai dar pasistiebė į viršų 10 metų obligacijų pajamingumas ūgtelėjo nuo 2,52 iki 2,66 proc Šią savaitę planuojama surengti iš viso 135 mlrd dolerių vertės naujų VVP emisijų aukcionų Praėjusią savaitę išleistų VVP emisijų apimtis siekė 125 mlrd. dolerių.
Aistras kursto ir ore sklandantys gandai jog iždo departamentas ketina steigti vadinamąjį "blogų paskolų banką" kurį valdytų Federalinė indėlių draudimo agentūra išpirkdama probleminius bankų aktyvus taip padėdama išvalyti“ finansų institucijų balansus.
Telekomunikacijų bendrovės AT&T" ketvirčio veiklos rezultatai neatitiko analitikų lūkesčių Boeing" tuo pačiu metu patyrė nuostolių dėl du mėnesius „ užsitęsusio darbuotojų streiko ir paskelbė nuviliančias pelno prognozes 2009 metams Abiejų bendrovių akcijų kainos išliko stabilios Iš viso trečiadienį buvo pranešta apie 14,1 tūkst. darbo vietų skaičiaus mažinimą.
Bankas „Wells Fargo" pranešė analitikų prognozes 24 proc viršijusį ketvirto ketvirčio veiklos rezultatą ir pareiškė , neketinąs mažinti dividendų ir papildomai kreiptis valstybės paramos Akcijos brango 31 proc Bankų sektoriaus indeksas KBW Bank šovė į viršų 14 proc Bank of America" akcijos kilo 13 7 proc „Citigroup" - 18,6 proc „American Express" - 7 proc.
3 mėnesių Libor palūkanų norma padidėjo nuo 1 17 iki 1 18 proc o vienos nakties palūkanos išliko 0 22 proc taške TED spread', sumažėjo nuo 1 04 iki 0 95 proc o Libor-OIS spread" išliko stabili - 0,95 proc.
Vakarų Europa
Vakarų Europos indeksai vakar kilo įkvėpti naujienų dėl B Obamos plano spręsti klausimą dėl probleminių bankų aktyvų išpirkimo Taip pat indeksus pakylėjo finansų sektoriaus akcijos po to kai Lloyds“ akcijos kaina pakilo 50 proc dėl teigiamos analitikų rekomendacijos šio banko atžvilgiu Vakar buvo gera diena ir kitiems biržose listinguojamiems bankams Bloomberg“ duomenimis tokie bankai kaip Royal Bank of Sco „ tland“ BNP Paribas“, Deutsche Bank', ir Fortis“ vakar brango nuo , 36 iki 13 proc. Panašu kad šiuo metu Vakarų Europos ekonomika kiek stabilizavosi po pradinio nuotaikų smukimo Vakar paskelbtas sausio mėnesio Vokietijos vartotojų pasitikėjimo indeksas išliko nepakitęs ties 2,2. Ši reikšmė buvo geresnė nei tikėjosi ekonomistai (2,0). Iš dalies tokį vartotojų lūkesčių stabilizavimąsi galėjo paskatinti ir mažėjantys infliacijos tempai. Vokietijos sausio mėnesio infliacija, pagal suderintą vartotojų kainų indeksą sumažėjo 0,6 proc., o metinis augimo tempas siekė 0,9 proc. Infliacija sumažėjo daugiau, nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 1,1 proc. metinio kainų augimo. Naftos kainoms jau senai nukritus nuo savo aukštumų ir silpstant vartotojų perkamajai galiai, tai dar viena paskata Europos centriniam bankui toliau mažinti bazinę palūkanų normą, kuri šiuo metu siekia 2 proc.
Azija
Azijos rinkos šįryt kilo jau trečią prekybos sesiją iš eilės, po to kai JAV vakar vakare paskelbė apie naują 819 mlrd. JAV dolerių vertės ekonominį planą, kuris nustelbė prastus Japonijos mažmeninės prekybos duomenis. Po šios naujienos nuo 13 iki 5 proc. kilo tokių Azijos bankų, kaip „Susimoto Mitsui Financial Group“, „Mitsubishi UFJ Financial Group“, „Mizuho Financial Group“ akcijų kainos.
Japonijos mažmeninės prekybos gruodžio mėnesio rodikliai nuvylė ekonomistų prognozes. Per mėnesį mažmeninė prekyba Japonijoje sumažėjo 2 proc.. vietoje prognozuotų -0,8 proc., o metinis tempas buvo -2,7 proc.. vietoje prognozuotų -1,6 proc. Japonijos ekonomika yra labai priklausoma nuo eksporto rinkų, kurios šiuo metų yra gana sudėtingoje padėtyje, tad šalies gamintojams tenka mažinti tiek gamybą, tiek darbuotojų skaičių. Didesnio ir toliau didėsiančio nedarbo baimė lėmė didžiausią per pastaruosius keturis metus Japonijos mažmeninės prekybos smukimą.
Lotynų Amerika
Čilės centrinio banko vadovas pranešė, kad sparčiau nei tikėtasi krentanti infliacija, gruodį siekusi 7,1 proc., šalyje leidžia tikėtis spartesnio bazinių palūkanų normų, kurios dabar siekia 8,25 proc., mažinimo artimiausiais mėnesiais.
Indijoje paskelbti savaitiniai infliacijos duomenys, kurie parodė, kad savaitę, pasibaigusią 2009 m. sausio 17 d. didmeninės kainos šalyje buvo 5,64 proc. didesnės nei atitinkamą 2008 m. savaitę. Prognozuojama, kad infliacijos lygis toliau turėtų kristi, nors prieš stebimąją savaitę metinė infliacija siekė 5,6 proc., tad infliacijos kritimo tempai sulėtėjo. Šalies centrinis bankas tikisi, kad metų, kurie baigiasi 2009 m. kovo 30 d., infliacija sieks apie 3 proc. arba gerokai mažiau nei buvo planuota anksčiau.
Vidurio ir Rytų Europa
Vakar per Pasaulio ekonomikos forumą Davose, Šveicarijoje, Igoris Shuvalovas, pirmasis Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas, patvirtino, kad šalyje jau yra skirstomi daugiau kaip 11 mlrd. JAV dolerių, iš 50 mlrd. dolerių paramos įmonėms, skirtos perfinansuoti užsienio skolas. Rusijos premjeras Vladimiras Putinas, kalbėdamas apie Rusijos ekonomiką, teigia matąs „šviesą tunelio gale“. Vyriausybė planuoja, kad šalis 2009 metais išgyvens recesiją, o ekonomika susitrauks 0,2 proc.
Rumunijos prezidentas T. Basescu radijui užsiminė, kad Rumunijai artimiausiu metu gali tekti paprašyti 6-7 mlrd. eurų paramos iš ES. Priminsime, kad Vengrija 2008 m. lapkričio mėnesį gavo 20 mlrd. eurų paramą, iš kurios 12,3 mlrd. eurų suteikė TVF, 8,4 mlrd. eurų suteikė ES ir 1,3 mlrd. eurų - Pasaulio bankas.
Reitingų agentūra S&P prognozuoja, kad Rumunijos biudžeto deficitas 2009 m. sieks 5 proc. nuo BVP, lyginant su vyriausybės tiksliniu 2 proc. dydžiu. Rumunijai siūloma jau dabar prognozuoti, kad pajamų surinkimas bus kur kas prastesnis ir siūloma politiką orientuoti į makroekonominį stabilumą. Priminsime, kad S&P 2008 m. spalio 27 d. sumažino Rumunijos skolinimosi reitingus vienu laipteliu - užsienio valiuta iki BB+ ir vietine valiuta iki BBB-. Anot agentūros, Rumunijos BVP 2009 m. augs apie 1-2 proc., mažiausiai bus paveiktas žemės ūkio sektorius, labiausiai nukentės į eksportą orientuotos šakos.
Ukrainos konsoliduoto biudžeto deficitas 2008 m. siekė 14,2 mlrd. grivinų, kas sudaro 1,5 proc. BVP. Pajamos per metus išaugo 40 proc., iki 232 mlrd. grivinų, kas buvo tik 0,1 proc. žemiau vyriausybės užsibrėžto lygio. Tiesa, gruodžio mėnesio pajamų surinkimas buvo itin silpnas, todėl 2009 m. prognozė padidinti pajamas 2,5 proc. tampa optimistinė.
Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (EBRD) pablogino Serbijos BVP prognozę 2009-iesiems nuo 3 proc. iki 2 proc. Visame Pietryčių Europos regione šiemet tikėtinas prieaugis sumažintas perpus nuo 3,1 proc. iki 1,5 proc. Augimą šalyse turėtų palaikyti vidaus paklausa ir dėl mažesnio finansų rinkų išsivystymo vis dar menka priklausomybė nuo kredito institucijų lėšų. Tačiau EBRD atstovas pabrėžia, kad rizika, jog situacija gali keistis į neigiamą pusę tebėra aukšta.
Žaliavos
Trečiadienį žaliavinės „WTI” naftos ateities sandorių prekyba „NYMEX” biržoje vėl vyko permainingai. Nors buvo paskelbti labai prasti JAV Energetikos administracijos duomenys apie eilinį naftos atsargų didėjimą, tačiau FED’o pareiškimas, kad šalies ekonomika turėtų pradėti atsigauti 2009 m. antroje pusėje, pastūmėjo naftos kainą iškart aukštyn, daugiau nei 4 proc. Šiandien ryte artimiausio mėn. ateities sandorių kainos koregavosi: sandoriai sudarinėjami ties 41,5 JAV dolerių už barelį, arba jau žemiau vakarykštės užsidarymo kainos. Naftos atsargos JAV išaugo žymiai daugiau, nei tikėjosi rinkos dalyviai: per savaitę jos padidėjo net 6,2 mln. barelių arba 1,9 proc. O naftos produktų atsargos praėjusią savaitę truputėlį smuko, tačiau tam įtakos turi istoriškai mažu (82,5 proc.) pajėgumu dirbančios naftos perdirbimo gamyklos, kurioms dabar neapsimoka gaminti daug benzino dėl kritusių jo perdirbimo maržų. Naftos produktų paklausa JAV praėjusią savaitę buvo 4 proc. mažesnė nei atitinkamą 2008 m. savaitę. Paskelbti duomenys turėtų kuriam laikui vėl stumtelti naftos kainą žemyn, kol nepasirodys svarbesnių pranešimų apie naftos pasiūlos mažinimą.
Vakar aukso kaina smuktelėjo nuo 895 JAV dolerių už trojos unciją iki 885 dolerių, vakare sustiprėjus JAV doleriui euro atžvilgiu ir didėjant spaudimui iš tų investuotojų, kurie pasiima pelną, uždirbtą iš staigaus aukso kainos pakilimo nuo 800 dolerių per dvi savaites. Susidomėjimas auksu išlieka didžiulis tarp investuotojų, tačiau jo suvartojimas juvelyrikos pramonėje, esant aukštoms aukso kainoms, aiškiai smunka. Indijoje aukso importas šių metų sausio mėn. yra smukęs 90 proc. lyginant su atitinkamu 2008 m. mėn. Šią savaitę aukso kaina nebeturėtų kilti aukščiau 900 JAV dolerių už trojos unciją, ypač po vakarykščio ralio akcijų biržose ir laikinai sumažėjus įtampai finansų rinkose.
Vario kaina Londono metalų biržoje šoktelėjo vėl pakilus optimizmui, kad JAV prezidento siūlomas ekonomikos atgaivinimo planas padės atsigauti tiems sektoriams, kurie yra pagrindiniai vario naudotojai. Visgi toks kainos pakilimas greičiausiai yra eilinis atšokimas, po kurio vėl galime išvysti atitinkamą kritimą vis dar nuolat ir greitais tempais augant vario atsargoms metalų biržose. Beje, „Reuters” atliktoje apklausoje dalyvavę analitikai prognozuoja vidutinę 2009 m. vario kainą daugiau nei 50 proc. žemesnę, nei ji buvo 2008 m., kai siekė 6886 JAV dolerių už toną.