Nors šie bene svarbiausi praėjusios savaitės JAV makroekonomikos rodikliai buvo geresni, nei tikėtasi (JAV ūkiui buvo prognozuojamas 5,5 proc. kritimas), pasaulio rinkų ir toliau neapleidžia ekonomikos nuosmukio baimės. Morgan Stanley ir Deutsche Bank analitikai prognozuoja, kad JAV didžiausius ūkio nuosmukio tempus patirs pirmąjį 2009-ųjų ketvirtį. Euro zonos ekonomikai šiems metams, Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, yra prognozuojamas 2 proc. kritimas.
Pasibaigęs sausis JAV biržoms buvo prasčiausiais istorijoje - penktadienį S&P 500 ir Dow Jonės Industrial Average indeksai neteko apie 2 proc. vertės, o per pirmąjį metų mėnesį krito daugiau negu 8 proc. Istoriniai duomenys rodo, kad sausio mėnuo yra geras tikėtinos visų metų rinkos grąžos rodiklis. Egzistuoja net 80 proc. tikimybė, kad smukus akcijų kainoms sausį, neigiamas bus ir visų likusių metų akcijų rinkos grąžos rezultatas. Kita vertus, nemažėja ir pozityvius JAV akcijų rinkos pokyčius pranašaujančių šalininkų gretos. Teigiama, kad JAV akcijų biržų dugnas buvo pasiektas dar praėjusį ketvirtį - S&P 500 indekso vertė nuo žemiausio lapkričio mėnesio lygio šiuo metu yra pakilusi 10 proc.
Prasidedant antrajam metų mėnesiui, didžiausio pasaulio rinkų dėmesio ir toliau sulauks JAV ekonomikos gaivinimo planas. Pakankamai sklandžiai jam pritarus JAV Atstovų Rūmams, šią savaitę prasidedančios derybos Senate gali būti ne tokios lengvos. Be to, ir toliau nemažės susidomėjimas finansų bendrovių naujienomis. Artimiausiomis dienomis investuotojai sulauks daugiau žinių apie dar praėjusią savaitę paaiškėjusius B. Obamos planus įkurti blogųjų paskolų banką. Sėkmingai besiklostantys įvykiai JAV neabejotinai darys teigiamą įtaką nuotaikoms pasaulio biržose. Be to, akcijų kainų pokyčius šiomis dienomis lems ir gausios makroekonomikos naujienos - ketvirtadienį sprendimus dėl palūkanų normų skelbs Anglijos ir Europos centriniai bankai. Investuotojų dėmesio nuošalyje neliks ir savaitės pabaigoje paaiškėsiantys JAV darbo rinkos duomenys.
Pesimizmas šiandien neblėsta ir Azijos akcijų rinkose. Recesijos baimes regione stiprina pasirodę prasti technologijų ir finansų bendrovių veiklos rezultatai. Japonijos akcijų indeksams šiandien netekus apie 2 proc. vertės, negatyvios investuotojų nuotaikos vyraus ir Vakarų Europos rinkose. Ateities sandorių kainų pokyčiai rodo, kad prekybos sesijos pradžioje akcijų kainos regione leisis apie 1,5 proc.
Baltijos šalių biržose nuotaikų pokyčius šią savaitę ženkliausiai lems įvykiai užsienio rinkose. Nuo šiandien prekyba Talino, Rygos ir Vilniaus vertybinių popierių biržose tęsis 2 valandomis ilgiau, todėl artimiausiu metu stiprės ir koreliacija tarp Baltijos šalių ir užsienio rinkų. Be to, įpusėjant vasariui, didesnę įtaką akcijų kainų svyravimams darys ir bendrovių skelbiami veiklos rezultatai, kurių gausos investuotojai sulauks antroje šio mėnesio pusėje.
Didesnio investuotojų dėmesio artimiausiomis dienomis kaip ir praėjusią savaitę turėtų sulaukti šalies bankų ir Klaipėdos naftos akcijos. Biržoje ir toliau neblės investuotojų tikėjimas gerais Klaipėdos naftos veiklos rezultatais ir dividendų mokėjimu. Be to, kiek didesnio rinkos dalyvių susidomėjimo sulauks ir Aprangos akcijos - šiandien bendrovė skelbia sausio mėnesio apyvartos duomenis. Apranga dar praėjusią savaitę pranešė kol kas neketinanti skelbti šių metų veiklos prognozių. Todėl negatyvūs lūkesčiai šios bendrovės atžvilgiu bus linkę išsilaikyti ir pirmosiomis vasario dienomis.