Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-02-10 13:06 Komentarai: (0)
Pirmadienį JAV akcijų rinka nerado bendros krypties S&P 500 indeksui pasistiebti padėjo finansų sektoriaus atstovai Jų akcijos brango laukiant žinių kaip valstybės iždas ketina panaudoti likusias TARP programos lėšas - 350 mlrd JAV dolerių Tačiau kitos akcijos per permainingą sesiją nesulaukė didesnio pirkėjų palaikymo Kelias dienas kilusios krito technologijų kompanijų akcijų kainos jos nusitempė ir Nasdaq indeksą Rinka lūkuriuoja naujienų apie ekonomikos skatinimo programą kurią šią savaitę svarsto Senatas Tuo naudodamiesi dalis investuotojų fiksuoja pelnus siekdami apsidrausti nuo galimų netikėtų įvykių posūkių.

Pranešama, kad senatoriai po debatų preliminariai sutarė dėl 827 mlrd. JAV dolerių ūkio gaivinimo plano, dėl kurio turėtų būti balsuojama antradienį. Jį priėmus dar turėtų būti tariamasi su Kongreso atstovais, dar anksčiau spėjusiais priimti savo 819 mlrd. JAV dolerių paramos planą, ir tvirtinamas suderintas bendras ekonomikos skatinimo veiksmų planas.

Investuotojai nekantriai laukia JAV iždo sekretoriaus Timothy Geithnerio kalbos, kuri netikėtai perkelta iš pirmadienio į antradienį. Tikimasi išgirsti konkrečių detalių, kaip ketinama panaudoti antrą 700 mlrd. JAV dolerių fondo, skirto bankų problemoms spręsti, dalį. Viliamasi, kad išperkant probleminius bankų aktyvus likę 350 mlrd. JAV dolerių bus panaudoti veiksmingiau ir grąžins daugiau pasitikėjimo į rinką, taip pat padės atkurti bankų kreditavo procesą.

Kita vertus, prisimenant pirmosios šios programos dalies blankų poveikį, keblu įsivaizduoti, kad antroji galėtų turėti stebuklingų padarinių. Kaip parodė laikas, šie veiksmai teigiamai veikia tarpbankines palūkanų normas ir skatina pastarųjų mažėjimą. Tačiau jais greičiausiai bus sunku nutraukti bankų nenorą skolinti ir ūkio subjektų nenorą skolintis, kuris pastaruoju metu įsigalint recesijai darosi ypač ryškus.

Tikėtina, kad antradienį, kai turėtų paaiškėti tiek Senato ekonomikos skatinimo plano, tiek bankų gelbėjimo programos pagrindiniai momentai, rinka turėtų sulaukti aiškaus postūmio ir įgauti ryškesnę kryptį, tačiau jos pobūdis gali labai priklausyti nuo to, ar nebus nuvilti investuotojų lūkesčiai ir ar bus pranešta kažkas naujo ir netikėto. Bet kokiu atveju ši reakcija greičiausiai gali būti trumpalaikė, nes prastėjant ekonominei situacijai ir įmonių būklei vis aktualiau tampa, kaip sėkmingai pavyks įgyvendinti rengiamas priemones merdėjančiam šalies ūkiui gelbėti.

10 metų vyriausybės vertybinių popierių pajamingumas pasistiebė nuo 2 98 iki 2 99 proc 3 mėnesių Libor tarpbankinės palūkanos skolinantis JAV doleriais nukrito nuo 1 24 iki 1 23 proc. 0 vienos nakties paskolų norma išliko nepakitusi - 0,31 proc.

Vakarų Europa

Vakarų Europos įmonių akcijos per pirmadienio prekybą brango jau ketvirtą sesiją iš eilės Europos akcijų indeksai augo dėl bankų sektoriaus akcijų po to kai Barclays“ paskelbė geresnius nei tikėtasi rezultatus Banko akcijos kaina vakar pakilo 109 proc Brango ir kitų bankų tokių kaip „Deutsche Bank“ (6 2 proc) ar „Commerzbank“ (8,5 proc), akcijos.

Vokietijos eksportas gruodžio mėnesį sumažėjo dar 3 7 proc kiek mažiau nei prognozavo ekonomistai (-4 0 proc) , tačiau neigiama tendencija išliko Primintina kad lapkritį Vokietijos eksportas smuko net 108 proc Vokietijos gamintojų pagamintos produkcijos paklausa , panašiai kaip ir daugelio kitų eksportuotojų šiuo metu akivaizdžiai kenčia nuo ekonomikos nuosmukio Ii r krintahi] Dėl to Vokietijos gamintojai yra priversti ne tik mažinti gamybą bet užimtumo prognozės šiemet taip pat yra blogesnės, lyginant su praėjusiais metais.
Euro zonos investuotojų pasitikėjimo indeksas vasario mėnesį smuktelėjo nuo -344 iki -361 punkto Dar prieš mėnesį investuotojų pasitikėjimas buvo pakilęs po to kai nuskambėjo vyriausybių ketinimai ekonomikai skirti rekordinius lėšų kiekius Panašu kad pasitikėjimo didėjimui pavirsti ilgesnio laiko tendencija dar yra ankstoka ir dabartinė ekonomikos situacija investuotojus vėl nuleido ant žemės.

Azija

Kinijos akcijų biržos indeksas CSI 300 nesustoja stebinęs ir toliau kyla aukštyn Paskelbta kad šioje šalyje 2009 m sausio mėn metinis infliacijos lygis siekė 1 proc kai 2008 m gruodį jis siekė 1,2 proc. Manoma kad infliacija galėjo būti dar mažesnė jei ne sausio pabaigoje vykusios Naujųjų metų šventės per kurias buvo
pakeltos kai kurių maisto produktų kainos Apskritai gali būti kad 2009 m I pusm Kinija gali pereiti net į defliacijos la , ikotarpį jeigu žaliavų kainos toliau nerodys stipresnių atsigavimo ženklų Beje anglies sunaudojimas elektrinėms kūrenti sausio mėn krito net 17 proc., lyginant su atitinkamu 2008 m. laikotarpiu, o tai rodo labai sumažėjusią elektros energijos gamybą. Dar viena įdomi naujiena susijusi su naujų automobilių pardavimais šalyje – Kinija pirmą kartą istorijoje pagal šalyje parduotų automobilių skaičių aplenkė JAV. Sausį šalyje buvo parduota 735 tūkst. automobilių, kai JAV pardavimų dydis tesiekė 657 tūkst.

Sausio mėnesį Japonijos bankų išduodamų paskolų augimo tempas sumažėjo nuo 4,1 proc. gruodį iki 4,0 proc. sausį. Japonijos bankų išduotų paskolų sumos šoktelėjo po to, kai šalies įmonėms pasidarė sunku gauti finansavimą alternatyviais būdais, tokiais kaip leidžiant trumpojo laikotarpio skolos vertybinius popierius. Japonijos centriniam bankui neseniai paskelbus apie ketinimą pirkti tokius įmonių skolos vekselius, įmonių poreikis skolintis iš bankų pagaliau sumažėjo.

Japonijos pramonė šiuo metu yra tikrai nepavydėtinos padėties po to, kai globali ekonomikos krizė lėmė smarkų užsienio paklausos sumažėjimą. Japonijos įrengimų užsakymai gruodį krito jau trečią mėnesį iš eilės. Gruodžio mėnesį jie smuko 1,7 proc. po to, kai lapkritį užsakymai krito net 16,2 proc. Turint omenyje pasaulio rinkų padėtį, tiek Japonijos eksportas, tiek ir įrengimų užsakymai greitu metu neatsigaus. Skirtingi analitikai šiemet prognozuoja recesiją Japonijoje. Pasak Tarptautinio valiutos fondo, Japonijos ekonomika šiemet mažės 2,6 proc. Ne ką geresnių naujienų sulaukta iš Japonijos namų ūkių. Japonijos vartotojų pasitikėjimo indeksas sausio mėnesį pakilo labai nežymiai – nuo 26,2 iki 26,4 punkto. Tad galima sakyti, išliko savo žemiausio lygio nuo tada, kad buvo pradėtas skaičiuoti 1982 metais. Japonijos namų ūkių nepasitikėjimą ekonomikos perspektyvomis pakirto gilėjantys ekonomikos sunkmečio požymiai – gyventojai baiminasi dėl užimtumo perspektyvų, ypač kai vis dažniau pasigirsta įmonių skelbimai apie stabdomą gamybą ir mažinamą darbuotojų skaičių.

Lotynų Amerika

Pagrindinių Lotynų Amerikos akcijų rinkų indeksai pirmadienį riedėjo žemyn. Bankas „Morgan Stanley“ įspėjo, kad šiemet šio regiono eksportas turėtų ypač nukentėti dėl slopstančios Azijos valstybių žaliavų paklausos. Didžiausia Brazilijos akcijų rinka krypo žemyn, o obligacijų pajamingumai pradėjo kilti, baiminantis, kad šalies ūkio laukia ilgesnis, nei prognozuojama, augimo sulėtėjimas. Be to, dėl valiutos nuvertėjimo brangstantis importas ir nemažėjanti infliacija gali riboti Centrinio banko galimybes adekvačiai mažinti palūkanų normas ir skatinti ekonomikos atsigavimą. Dėl šių priežasčių metų pradžioje stebėtas Brazilijos indeksų ralis gali būti trumpalaikis ir turėti burbulo požymių.

Vidurio ir Rytų Europa

Ukrainos nacionalinio banko rezervai per sausio mėnesį sumažėjo net 8,6 proc. iki 28,8 mlrd. JAV dolerių. Sumažėjimą galėjo lemti du pagrindiniai veiksniai: aktyvios banko intervencijos palaikant Ukrainos griviną ir euro nuvertėjimas dolerio atžvilgiu (didžiausia dalis rezervų laikoma eurais).

Ir toliau Ukrainos kainų lygio augimas yra aukščiausias Europoje – sausio mėnesio metinė infliacija siekė 22,3 proc., tai yra tokia pati kaip ir gruodžio mėnesį. Lyginant su praeitu mėnesiu, kainos augo 2,9 proc. Didžiausiu kainų augimu pasižymėjo sveikatos paslaugos ir maisto bei gėrimų pramonė.

Čekijos metinės infliacijos lygis sausio mėn. siekė 2,2 proc. ir buvo mažesnis nei gruodį (3,6 proc.). Tai žemiausias lygis per 22 mėnesius (nuo 2007 m. kovo). Infliaciją daugiausia lėmė energijos ir būsto nuomos kainų augimas. Visgi nedarbo augimas buvo didesnis ir sausio mėn. siekė 6,8 proc., kai gruodį šis rodiklis buvo 6 proc. Centriniam bankui mažinant bazinę palūkanų normą, Čekijos krona nusilpo, o dėl to vietos vartotojams pabrango importuojamos prekės ir energijos ištekliai. Tikimasi, kad mažėjanti infliacija ir augantis nedarbo lygis paskatins Centrinį banką ir toliau mažinti bazinę palūkanų normą. Vis dėlto pats Čekijos centrinis bankas, komentuodamas situaciją, pranešė, kad artėja prie bazinės palūkanų normos mažinimo ciklo pabaigos, ir tai lėmė Čekijos kronos atsigavimą. Analitikai tikisi, kad artimiausiu metu Čekijos krona stiprės nedaug ir svyruos panašiame lygyje, o pasibaigus pirmajam ketvirčiui pamažu ims stiprėti.
Rumunijos paskolų delsimai 2008 m. gruodžio gale siekė 2,9 mlrd. lėjų (719 mln. eurų), tai yra 2,6 karto daugiau nei 2007 metų pabaigoje. Neveiksnių (nuvertėjusių ir pradelstų) paskolų dalis sudaro 50 proc. šio skaičiaus, lyginant su visu paskolų portfeliu, pradelstos paskolos sudarė 1,44 proc. 2008 m. ir 0,73 proc. 2007 m.

Rumunijos vyriausybė patvirtino 2009 m. biudžetą ir aptarė pagrindines krizės įveikimo priemones: 20 proc. biudžeto skirti investicijoms; daug dėmesio ir prioritetą suteikti vyriausybės skolai refinansuoti; nuo 2010 m. neapmokestinti reinvestuojamo pelno (0,59 proc. BVP); kapitalizuoti CEC (devintas pagal dydį Rumunijos bankas) ir „Exim” (nepatenkantis į 10 didžiausių bankų sąrašą) bankus; speciali parama mažoms ir vidutinėms įmonėms; didesnė parama keičiantiems senus automobilius į naujus; didinti minimalią pensiją iki 350 lėjų (80 eurų); nemokėti laikinų nedarbo (iki 3 mėnesių) pašalpų. Nors ne viena priemonė kelia abejonių dėl savo veiksmingumo, tačiau veiksmų plano, kaip išvengti krizės, kūrimas jau yra teigiamas žingsnis.

Preliminariais Serbijos centrinio banko skaičiavimais, šalies einamosios sąskaitos deficitas (ESD) per 2008 m. padidėjo 37,7 proc. iki 8,7 mlrd. JAV dolerių. Gruodžio pabaigoje jis pasiekė 18,5 proc. BVP – tai santykinai aukštas lygis. Tiesioginėmis užsienio investicijomis (TUI) – patraukliausiu deficito finansavimo šaltiniu – buvo padengiama tik 31,5 proc. ESD. Per metus TUI išaugo 7,7 proc. iki 2,7 mlrd. dolerių. Tai reiškia, kad didžiąją dalį Serbija turi finansuoti pritraukdama mažiau stabiliomis laikomų portfelių investicijų ar kitų finansavimo lėšų (nors tai smunkant ekonomikai sudėtinga) arba „valgyti“ Centrinio banko turimas užsienio valiutos atsargas. Bet kokiu atveju augantis ESD reiškia didėjantį spaudimą valiutai. Nuo praėjusio rudens Serbijos dinaras euro atžvilgiu susilpnėjo penktadaliu, o šiemet – 3 proc. iki 92,3.
Turkijos pramonės gamyba 2008 m. gruodį sumažėjo 17,6 proc., palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Gruodžio mėnesio pramonės gamybos sumažėjimas buvo didesnis nei lapkritį, kai jis, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, sumažėjo tik 13,9 proc. Daugiausia sumažėjo radijo, televizorių ir komunikacijos įrangos gamyba – 57,3 proc., ir automobilių, priekabų ir puspriekabių gamyba – 52,2 proc. Pramonės gamybos rodiklio mažėjimas rodo, kad ekonomikos aktyvumas gruodžio mėnesį mažėjo didesniu tempu nei lapkritį.

Žaliavos

Pirmoji savaitės žaliavinės „WTI” naftos artimiausio mėn. ateities sandorių prekybos sesija „NYMEX” biržoje prasidėjo nafta prekiaujant 40 JAV dolerių už barelį kaina, tačiau vakare, atsidarius JAV akcijų rinkoms, kaina pakilo iki 42 JAV dolerių. Šiandien ryte „WTI” naftos sandoriai sudarinėjami už mažiau nei 40 JAV dolerių už barelį. Daugiausia dėmesio naftos rinkos investuotojai pastaruoju metu kreipia į JAV ekonomikos gaivinimo plano tvirtinimo eigą Vašingtone, tačiau vis pasigirsta daugiau nuomonių, kad vargu ar gelbėjimo planui pavyks trumpuoju laikotarpiu sustabdyti naftos paklausos smukimą šalyje. Vakar OPEC narės Alžyro energetikos ministras netikėtai užsiminė, kad jeigu naftos kainos ilgiau išsilaikytų ties 40 JAV dolerių už barelį lygiu, OPEC nebeskubėtų būsimame susirinkime Vienoje kovo mėn. priimti sprendimo sumažinti naftos gavybos lygį. Toks teiginys prieštarauja OPEC sekretoriaus ir kitų valstybių norams, kad naftos gavybos lygis būtų toliau mažinamas, nes siekiama ne tik stabilizuoti kainas, bet ir jas grąžinti į tinkamas 60–70 JAV dolerių už barelį kainos ribas.

Aukso kaina per vakarykštę prekybą pastoviu greičiu krito ir prekyba užsidarė prekiaujant už mažiau nei 900 JAV dolerių už trojos unciją. Tokį aukso kainos smukimą greičiausiai lemia trumpalaikis pelnų fiksavimas ir nusivylimas, kad aukso kainoms nepavyko praėjusią savaitę pralaužti 930 JAV dolerių ribos. Taip pat atidžiai rinkos dalyviai stebi JAV prezidento siūlomo ekonomikos gaivinimo plano priėmimo eigą, nes yra besibaiminančiųjų, kad priimtas planas šalyje gali sugrąžinti infliaciją. Kiekvieną dieną vis labiau stebina didžiausio pasaulyje fondo, atspindinčio aukso kainų judėjimą, „SPRD Gold Trust” turimo aukso kiekio didėjimas. Vakar jam priklausantis auksas jau siekė beveik 882 tonas arba net 15 tonų daugiau nei penktadienį. Toks nenutrūkstamas pinigų judėjimas į šį fondą yra aiškiausias pavyzdys, kad viso pasaulio investuotojai yra labai susidomėję ir tiki aukso perspektyvomis artimiausiu metu. Beje, neigiama koreliacija tarp aukso ir JAV dolerio kurso pastaruoju metu beveik visai išnykusi.

Viena didžiausių chemijos pramonės atstovių ir katalizatorių gamintoja „JohnsonMatthey” prognozuoja, kad 2009 m. platinos paklausa smuks 5 proc., o paladžio sunaudojimas liks panašaus lygio. Didžiausią įtaką tam turės automobilių pramonė, kuri šiais metais susidurs su sunkumais. Todėl šių metalų kainos dar gali kristi, nors pastaruoju metu jos yra gana daug atšokusios nuo lapkričio mėn. žemumų.

Vario kaina vakar Londono metalų biržoje truputį kilo aukštyn, o per šiandien ryto prekybą Šanchajaus metalų biržoje vario kainos jau šiek tiek pakrito. Vario kainas pastaruoju metu ypač pakėlė kai kurių investuotojų įsiaudrinimas, kad JAV ir kitų šalių ekonomikos gaivinimo planai gali labai greitai atstatyti pačias ekonomikas ir pakelti metalų paklausą. Be to, susidomėjimą variu kursto ir vis pasigirstantys gandai, kad Kinija gali supirkinėti šį metalą savo rezervams papildyti.
 
Dar nėra komentarų