Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-02-13 11:42 Komentarai: (0)
Ketvirtadienį JAV akcijų rinka sugebėjo atsitiesti nepaisydama to, kad pirmoje sesijos pusėje visi indeksai raudonavo ir buvo sunku įžvelgti bent kruopelę pozityvumo. Dow Jones indekso reikšmė neteko viso labo 6 punktų ir apsistojo ties šiek tiek žemesne nei 8000 punktų riba, nors sesijos pradžioje nuosmukis vienu metu siekė 245 punktus ir vos žingsniu skyrė nuo naujos bedugnės fiksuotos lapkričio 21 dieną. Kritimas ypač suintensyvėjo paskelbus prastus būsto kainų duomenis tačiau galiausiai S&P 500 ir Nasdaq indeksai netgi sugebėjo pakilti.

Gali būti kad pirkėjus išjudino kalbos kad prezidento B Obamos administracija kuria priemones, kaip būtų galima modifikuoti būsto paskolas siekiant stabilizuoti nekilnojamojo turto rinką. Penktadienį laukiama abiejų Kongreso rūmų balsavimo dėl preliminariai suderinto 789 mlrd JAV dolerių ekonomikos skatinimo plano patvirtinimo Pirmadienį jį jau ketina pasirašyti B. Obama.

Daugumos akcijų kainos kilo išskyrus finansų sektorių. KBW Bank indeksas krito 2 8 proc. Gaiviųjų gėrimų gamintojos Coca Cola“ akcijos brango , 7.6 proc bendrovei paskelbus geresnius nei tikėtasi ketvirčio rezultatus dėl išaugusių pardavimų užsienyje Technologijų sektoriaus akcijų kursai taip pat stiebėsi į viršų Jas į priekį vedė „Dell“ ir „Apple“ akcijos.

Vis tik reikėtų pažymėti kad ketvirtadienio pakilimas turėjo spekuliacinį atspalvį o rinkos tendencija išlieka neigiama ir ateityje turėtų išsilaikyti. Didžiąja dalimi ūkio gaivinimo priemonių teigiamas efektas (išskyrus mokesčių sumažinimo greitesnį poveikį) greičiausiai turi galimybių ryškiau pasireikšti tik kitais metais. O tam, kad rinka spėtų atsigauti jau antroje šių metų pusėje, kaip tikisi nemaža dalis dabartinių Volstryto ekspertų, gyvybiškai būtina finansų sektoriaus stabilizacija. Tačiau iždo sekretoriaus Timothy Geithnerio pristatytas bankų gelbėjimo planas, su kuriuo buvo siejama daug vilčių, daugumą rinkos dalyvių stipriai nuvylė, nes nepateikė aiškumo ir nesugebėjo įtikinti, kad pavyks įkvėpti gyvybės kredito rinkai. Siekiant pralaužti negatyvų investuotojų ir vartotojų nusiteikimą B. Obamos administracijai teks ieškoti galimybių kuo greičiau pateikti rinkos pasitikėjimą grąžinti galinčių veiksmų.

Neatsigaunant kredito rinkai ir augant nedarbui, namų kainos paskutinį praėjusių metų ketvirtį smuko 12,4 proc. iki žemiausio taško nuo 2003 metų. Bedarbių paraiškų skaičius praėjusią savaitę buvo šiek tiek mažesnis, bet išliko netoli 26 metų aukščiausio taško. Mažmeninės prekybos apimtys, šešis mėnesius iš eilės kritusios, sausį netikėtai išaugo 1 proc., nors buvo tikimasi jų nuosmukio 0,8 proc. Netgi atmetus automobilių pardavimų įtaką, pardavimai augo 0,9 proc., daugiausia dėl nebūtiniausių prekių segmento. Tai rodo, kad pirkėjai vis dar gali sau leisti išlaidauti pardavėjams darant didžiules nuolaidas, tačiau panašu, kad esant labai niūrioms nedarbo perspektyvoms šis atsigavimas gali būti tik laikinas.

10 metų iždo obligacijų pajamingumas nukrito nuo 2,79 iki 2,78 proc. 3 mėnesių ir vienos nakties Libor palūkanos išliko nepakitusios – atitinkamai 1,23 ir 0,3 proc.

Vakarų Europa

Vakarų Europoje vakar stebėtas kritimas. Indeksus žemyn tempė skelbti nuviliantys bendrovių finansiniai rezultatai. Be to, Europoje investuotojai skeptiškai vertino JAV atgaivinimo planą.

Pramonės produkcija euro zonoje gruodžio mėnesį smuko net 12 proc. metiniu ir 2,6 proc. mėnesio tempu. Tai gerokai daugiau, nei prognozavo rinkos, kurios atitinkamai tikėjosi 9,5 proc. ir 2,5 proc. smukimo. Gilėjant ekonomikos recesijai Europos gamintojai susidūrė su kaip reikiant smukusia paklausa, dėl kurios tenka mažinti gamybą. Tai didžiausias pramonės produkcijos metinis smukimas per visą rodiklio skaičiavimo istoriją ir tik padidino tikimybę, kad Europos centrinis bankas ateityje dar mažins bazinę palūkanų normą.

Šiandien neigiamų naujienų rinkoms taip pat netrūks. Ryte 1,7 proc. mažesnį nei prieš metus ketvirtojo ketvirčio BVP paskelbė didžiausia euro zonos ekonomika Vokietija. Paskutinį 2008 m. ketvirtį, lyginant su trečiu, užfiksuotas 2,1 proc. sumažėjimas. Jis viršijo 1,8 proc. kritimą prognozavusių „Bloomberg“ analitikų vertinimus.

To paties laikotarpio metinis Prancūzijos BVP sumažėjimas pasiekė 1 proc. – tai didžiausias ekonomikos susitraukimas per pastaruosius 30 metų. Lyginant su trečiuoju ketvirčiu, stebėtas 1,2 proc. kritimas. Šįkart paskelbti skaičiai atitiko „Bloomberg“ apklaustų analitikų prognozes. Tokį patį, t. y. 1 proc. sumažėjimą, Prancūzijos finansų ministrė minėjo ir kalbėdama apie visus 2009 m.

Azija

Kinijos akcijų rinkos indeksas CSI 300 šiandien ryte vėl stipriai kyla į viršų ir leidžia pasiekti teigiamą savaitės prieaugį penktą savaitę iš eilės. Šiandien indekso kilimą daugiausia lėmė žaliavų ir elektronikos sektoriaus bendrovių vertybinių popierių kainos kilimas. Elektronikos pramonei iš Kinijos vyriausybės priimto ekonomikos gaivinimo plano gali būti atseikėta 88 mlrd. JAV dolerių, o tai turėtų padėti vienai labiausiai kenčiančių dėl pasaulinės ekonomikos nuosmukio dabartiniu metu pramonės šakų išgyventi šiuos sunkus laikus. Beje, stebina tai, kad šiais metais Kinijos akcijų biržos apyvarta vienetais yra rekordinė ir kol kas yra 18 proc. didesnė nei praėjusiais metais.

Lotynų Amerika

Brazilijos akcijų rinka smuko ketvirtą sesiją iš eilės dėl krintančių žaliavų kainų ir „Goldman Sachs“ banko pareiškimo, kad ekonominis sunkmetis šiemet turėtų smogti šalies bankų pelnams.
Čilės centrinis bankas nukirpo bazinę palūkanų normą 2,5 procentinio punkto iki 4,75 proc., arba daugiau, nei tikėtasi, baiminantis ekonomikos aktyvumo sulėtėjimo dėl pasaulinės krizės, nors infliacija šalyje vis dar viršija 6 proc. lygį.

Vidurio ir Rytų Europa

Čekijos einamosios sąskaitos deficitas gruodį išaugo nuo 8,72 mlrd. iki 20,63 mlrd. Čekijos kronų. Pagrindinė priežastis – dėl mažėjančios paklausos smukusios eksporto apimtys ir užsienio įmonių iš dukterinių bendrovių ar filialų paimti pelnai. Čekijos einamosios sąskaitos balansas priklauso nuo to, kada užsienio investuotojai nusprendžia atsiimti šalyje uždirbtus dividendus ir pelnus. Čekijos vietos eksportuotojus smarkiai paveikė pasaulinė finansų krizė, lėmusi Čekijos produkcijos (pvz., automobilių) paklausos euro zonoje mažėjimą. Einamosios sąskaitos, ekonomikos augimo tempų, infliacijos rodikliai atskleidžia, kodėl silpsta Čekijos krona. Vien šiais metais Čekijos krona euro atžvilgiu jau nuvertėjo 6,4 proc. Rinkos tikisi, kad šalies Centrinis bankas ir toliau mažins bazinę palūkanų normą. Pats Centrinis bankas buvo užsiminęs, kad jau gali artėti prie bazinių palūkanų normų mažinimo ciklo pabaigos.

Lenkijos eksporto apimtys gruodį per metus sumažėjo 16,4 proc. iki 6,8 mlrd. eurų – mažiausio lygio per trejus metus. Tokios eksporto apimtys yra beveik perpus mažesnės negu ankstesnį mėnesį, kai jos siekė 11,3 mlrd. eurų. Lenkijos gamintojai beveik du trečdalius produkcijos eksportuoja į Vakarų Europą, todėl paklausos mažėjimas šiame regione smarkiai veikia ir šalies eksporto apimtis. Šalies ministras pirmininkas mano, kad ekonomikos augimas šiemet gali siekti 1,7 proc., palyginus su 4,8 proc. 2008 metais, nes beveik 35 proc. Lenkijos BVP sukuriama iš eksporto.

Serbijos Centrinis bankas paliko galioti 16,5 proc. siekiančią bazinę palūkanų normą. Sausio 22 d. ji buvo sumažinta 1,25 proc. punktais iki 17,75 proc.

Bulgarijos einamosios sąskaitos deficitas 2008 metais išaugo ketvirtadaliu iki 17,3 mlrd. levų, o tai sudaro apie 26 proc. BVP. Tačiau pastaruosius 2 mėnesius dėl sparčiai krintančių importo apimčių ESD mažėjo.
Rumunijos metinė infliacija 2009 m. sausio mėnesį siekė 6,7 proc., tai yra daugiau nei gruodžio mėnesio įvertis (6,3 proc.). Daugiausia brango telekomunikacijų ir oro transporto paslaugos.

Ukrainos valiutos grivinos susilpnėjimas ir ekonomikos sulėtėjimas duoda aiškų rezultatą – Ukrainos prekybos deficitas 2008 m. gruodžio mėnesį sumažėjo dvigubai, lyginant su lapkričio mėnesiu. Mėnesio deficitas siekė 0,8 mlrd. JAV dolerių, o visų metų prekybos deficitas siekė 18,5 mlrd. JAV dolerių, tai sudaro apie 10,4 proc. 2008 m. BVP. Pastebėtina, kad eksportas gruodžio mėnesį kiek pagerėjo, nes per mėnesį paaugo net 9,2 proc., kai importas smuko 9,3 proc. Tiesa, metinis tiek importo, tiek eksporto kritimas yra dviženklis. Žvelgiant į 2009 m., galima daryti išvadas, kad krintantis valiutos kursas gerokai pabrangins importą, o sunki ekonominė padėtis sumažins pajamas ir paklausą. Dėl to 2009 m., nors eksportas gerokai kris ir už gamtines dujas reikės mokėti daugiau, tačiau importas koreguosis dar daugiau ir prekybos deficitas ir toliau smuks.

Tarptautiniam valiutos fondui sustabdžius antrą paskolos mokėjimą (1,8 mlrd. JAV dolerių iš visos sutartos 16,5 mlrd. JAV dolerių paskolos), Ukrainos premjerė J. Tymošenko nusileido ir pradėjo derėtis dėl valstybės biudžeto plano persvarstymo. Ukrainos biudžetas buvo patvirtintas numatant 3,1 proc. biudžeto deficitą, lyginant su BVP, o TVF reikalauja subalansuoto biudžeto. Biudžeto persvarstymas yra teigiamas Ukrainos atžvilgiu, kadangi, viena vertus, jį patvirtinus ekonomikos sąlygos dar suprastėjo ir biudžeto pajamų buvo surinkta mažiau, kita vertus, papildomas išlaidų „apkarpymas“ leis išvengti galimo nemokumo ir brangaus deficito finansavimo.

Reitingų agentūra „S&P“ padidino Bulgarijos bankų sistemos rizikos kategoriją nuo 6 iki 7. Rizikos laipsnio padidinimas motyvuojamas sparčiai ir kartu nesubalansuotai pastaruosius kelerius metus augusiu paskolų portfeliu, ekonominiu nuosmukiu, kuris padidina finansinį nestabilumą. Taip Bulgarija prisijungė prie kaimyninės Rumunijos bankų sistemos įvertinimo. Pastebėtina, kad bankų sistemos rizikos įvertinimo indeksas BICRA (angl. Banking Industry Country Risk Assesment ) atspindi šalies bankų sistemos stiprybes ir silpnybes ir yra skaičiuojamas nuo 1 iki 10.

Kelias dienas kilę vakar krito abu Rusijos indeksai. Maskvos tarptautinės valiutinės biržos (MTVB) indeksas sumenko 1,47 proc., o RTS indeksas krito 5 proc. ir nusileido žemiau nei 700 punktų. Rusijos indeksų kritimas prasidėjo JAV paskelbus darbo rinkos duomenis. MTVB kritimo lyderė buvo bendrovė „Polius Zoloto“, jos vertybiniai popieriai atpigo 19,84 proc.

Žaliavos

Ketvirtadienį žaliavinės šviesiosios „WTI” naftos ateities sandorių kaina per prekybos sesiją stabiliai krito. Artimiausio mėn. naftos sandorių kainos vienu metu buvo nukritusios žemiau nei 34 JAV doleriai už barelį. Penktą dieną iš eilės „WTI” naftos kainos kritimą lemia vis dar augančios žaliavinės naftos atsargos JAV ir tvyrantis neaiškumas dėl šios šalies ekonomikos gaivinimo plano greito pasiteisinimo. Pavyzdžiui, „WTI” naftos atsargos Oklahomoje, kurioje saugoma „NYMEX” biržoje prekiaujama nafta, per savaitę dar išaugo 1,7 proc. iki 34,9 mln. barelių. Viena iš šių augančių atsargų pasekmių – labai stipriai padidėjęs neigiamas skirtumas tarp „WTI” ir „Brent” žaliavinės naftos, kuris sudaro net 10,7 JAV dolerio. Be to, vakar krintant „WTI” naftos kainoms, „Brent” naftos kainos netgi sugebėjo pakilti, „Royal Dutch Shell” paskelbus apie galimus sutrikimus pristatant žaliavinę naftą Europos rinkai iš Nigerijos kovo mėn. Beje, naftos kainas teigiamai gali paveikti OPEC atstovo komentaras, kad organizacijos narės šiuo metu jau įgyvendino 80 proc. 2008 m. rugsėjo mėn. priimto sprendimo mažinti naftos gavybos kvotas 4,2 mln. tonų. Iki kito susitikimo kovo mėn. OPEC narės greičiausiai bus sumažinusios naftos gavybą beveik 100 proc. reikalaujamo dydžio.

Aukso kaina, vakar ryte siekusi 935 JAV dolerius už trojos unciją, prekybos pabaigoje jau viršijo 950 JAV dolerių kainos ribą. Aukso kainos kilimą iš dalies lėmė vakarykštė sumaištis JAV vertybinių popierių biržoje. Nežinia, susijusi su ekonomikos gaivinimo planu ir visa finansų rinkos vystymosi perspektyva artimiausiu metu, yra labai palanki, siekiant pritraukti investuotojų pinigų į su auksu susijusias investicines priemones. Įrodymas – vakar vėl didžiuliu kiekiu išaugo didžiausio pasaulyje biržose prekiaujamo fondo turimas aukso kiekis. Vakarykštis prieaugis siekė 35,5 tonos ir dabar jau fondo turimas auksas sudaro 970 tonų. Jeigu tokie augimo tempai išliktų, fondui priklausantis aukso kiekis už dviejų savaičių pralenktų Šveicarijos centrinio banko aukso rezervus. Visgi šiandien ryte aukso kaina yra truputį nukritusi, kai kuriems investuotojams fiksuojant pelną ties 950 JAV dolerių kainos riba.

Vario kaina vakar Londono metalų biržoje truputėlį smuktelėjo, tačiau šiandien ryte Šanchajaus metalų biržoje varis buvo pabrangęs šiek tiek daugiau nei 1 proc. Vakar rinką nustebino pranešimas, kad JAV vario importas 2008 m. gruodį, palyginus su 2008 m. lapkričiu, išaugo 20 proc., nors visais 2008 m. vario importas buvo mažesnis 13 proc. nei 2007 m. Gruodžio mėn. vario importo kiekių kilimą greičiausiai lėmė vario pirkimas nukritus jo kainoms po labai nedidelio lapkričio importo. Greičiausiai 2009 m. sausio mėn. importas vėl mažės, nes varį naudojančios pramonės šakos vis dar nerodo aiškesnių atsigavimo ženklų.
 
Dar nėra komentarų