Kaip investuoti šiemet? Kiek mokesčių mokėsime 2009 m.?

» Straipsniai » Renginiai
Vilniuje ir Kaune vasario pabaigoje įvykusiuose žurnalo „Investuok“ seminaruose VMI specialistės aiškino susirinkusiesiems apie pasikeitusius mokesčius 2009 m., o „Danske banko“ atstovė analizavo situaciją finansų rinkose.
versija spausdinimui
Autorius: Rūta Beresnevičienė Data: 2009-03-10 17:41 Komentarai: (0)
Vilniuje ir Kaune vasario pabaigoje įvykusiuose žurnalo „Investuok“ seminaruose VMI specialistės aiškino susirinkusiesiems apie pasikeitusius mokesčius 2009 m., o „Danske banko“ atstovė analizavo situaciją finansų rinkose.

Giedrė Gečiauskienė, „Danske banko“ Lietuvos filialo Finansų rinkų departamento direktorė ir Finansų analitikų asociacijos (FAA) narė, priminė žurnalo “Investuok” seminaro klausytojams, kad jau daugiau kaip dešimtmetį daugelis investuotojų buvo susirūpinę tik vieninteliu savo investicijų parametru – pelnu, nes tuo metu buvo susidariusi situacija, kai nepriklausomai nuo investicijų rūšies buvo įmanoma uždirbti, tik skyrėsi pelno grąža.

Tačiau, pasak p. G. Gečiauskienės, pasikeitusi situacija yra idealus laikas prisiminti pagrindinius investavimo principus, tokius kaip investavimo laikotarpis ir su juo sietinas grąžos ir rizikos pasirinkimas, kruopštus prekių sektorių parinkimas ir jų priklausomybė nuo ekonominių ciklų, taip pat investicinio portfelio sudarymas, stengiantis įtraukti kuo mažiau tarpusavyje susijusius aktyvus.

Investavimo tendencijos 2009 m.

Analizuodama dabartinę situaciją „Danske banko“ atstovė pabrėžė, kad dabar didelė dalis laisvų pinigų randa kelią į saugesnes investicijas: vyriausybių obligacijas, stambių įmonių obligacijas, indėlius stambiuose bankuose ar auksą. „Didelis nepastovumas rinkose, kai daugelio aktyvų kainos svyruoja tiek į teigiamą, tiek į neigiamą pusę, leidžia tikėtis pelno tik iš arbitražo, kai dėl skirtingų rinkos dalyvių lūkesčių ir būsimų pokyčių vertinimo, perkant vienoje rinkoje ir iškart parduodant kitoje, praktiškai nepatiriame rizikos, o uždirbame iš kainų skirtumo“, – aiškino p. G. Gečiauskienė. Anot FAA narės kapitalo rinkos atsigavimo pirmųjų ženklų turėtume sulaukti ne anksčiau kaip šių metų pabaigoje, kuomet, tikimasi, kad atsigaus pasaulinė ekonomika.

Kiek mokesčių mokėsime 2009 m.?

Lina Šipkauskienė, Kauno AVMI Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyr. specialistė, priminė, kad pagrindiniai LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimai, kurie būtų aktualūs investuotojams, nuo 2009-01-01 yra šie:
15 proc. pajamų mokesčio tarifas.

20 proc. pajamų mokesčio tarifas pajamoms iš paskirstytojo pelno (dividendams). Ne individualios veiklos vertybinių popierių (VP) pardavimo pajamos nuo 2009-01-01 apmokestinamos 15 proc. pajamų mokesčio tarifu ir 6 proc. privalomojo sveikatos draudimo įmoka, t. y. iš viso 21 proc.

Individualios veiklos pajamos, įskaitant ir individualios veiklos VP pardavimo pajamas, apmokestinamos taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą, atėmus leidžiamus atskaitymus.

L. Šipkauskienė pabrėžė, kad dabar, kaip ir anksčiau, vertybinius popierius ar investicinių findų vienetus parduodant (perleidžiant) ne anksčiau negu po vienerių metų (366 d.) nuo jų įsigijimo dienos, pelnas nėra apmokestinamas.

Gyvybės draudimo 2009 m. apmokestinimo ypatumai

Anot VMI vyr. specialistės, yra pakeitimų, susijusių ir su gyvybės draudimu, nuo 2003 m. sausio 1 d. sudarytos gyvybės draudimo sutartys pajamų mokesčių bus neapmokestinamos:

1. Kai sutarties terminas yra ne trumpesnis kaip 10 metų, o išmokos gavimo momentu išmokos gavėjas yra jaunesnis nei 26 metų.

2. Gyvybės draudimo sutarties terminas ne trumpesnė kaip 5 metai ir išmokos gavėjas yra sulaukęs minimalaus pensinio amžiaus pagal Profesinių pensijų kaupimo įstatymą (šiuo metu – 55 metai) arba išmokos gavimo momentu išmokos gavėjui yra nustatytas iki 25 proc. ar 30–40 proc. darbingumo lygis, arba išmokos gavėjas yra neįgalus vaikas, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.

3. Išmokos dalis, lygi pagal sutartį sumokėtoms įmokoms, nuo kurios nebuvo susigrąžintas gyventojų pajamų mokestis.

4. Išmokos dalis, viršijanti įmokas, t. y. uždirbtas investicinis pelnas, jeigu gyvybės draudimo sutarties terminas yra ne trumpesnis kaip 10 metų.

Kas ir kokias pajamas turės deklaruoti už 2008 metus?

Kauno AVMI Švietimo ir konsultavimo skyriaus vyr. specialistė žurnalo „Investuok“ seminaro dalyviams paaiškino, kam reikės iki 2009 m. gegužės 1 d. deklaruoti pajamas už 2008 m. Tai: individualią veiklą vykdę gyventojai; ūkininkai ir jų partneriai; gyventojai, gavę pajamų už parduotą ar kitaip perleistą turtą; gyventojai, gavę kitokių pajamų; asmenys, pageidaujantys susigrąžinti pajamų mokestį. „Gyventojai privalo deklaruoti visas per 2008 m. gautas pajamas, išskyrus neapmokestinamąsias, kurios nurodytos nedeklaruojamų neapmokestinamųjų pajamų sąraše (www.vmi.lt), – pabrėžė L. Šipkauskienė. – Reikia deklaruoti ir pajamas vertybinių popierių, išlaikytų ilgiau nei vienerius metus, t. y. 366 d., pardavimo, jei bendra pajamų suma yra didesnė kaip 10 000 lt.“

Taip pat kiekvienas nuolatinis Lietuvos gyventojas, per 2008 m. gavęs pajamų (išskyrus tuos, kurių gautos pajamos yra vien neapmokestinamosios ar vien iš veiklos, vykdomos turint verslo liudijimą), turi galimybę sumažinti savo metines apmokestinamąsias pajamas atimant ne daugiau kaip 25 proc. apmokestinamųjų pajamų sumos šiomis išlaidomis: gyvybės draudimo įmokos; pensijų įmokos; palūkanos už kreditą gyvenamajam būstui įsigyti; sumos, sumokėtos už studijas; išlaidos asmeniniam kompiuteriui įsigyti su programine įranga ir / arba internetui įrengti.

„Norintys pasitikslinti dėl mokesčių, gali skambinti VMI trumpuoju numeriu 1882 arba siųsti paklausimus www.vmi.lt -> el. paslaugos -> el. paklausimai“ – priminė p. L. Šipkauskienė.

Daugiau informacijos apie INVESTUOK seminarus: www.kurinvestuoti.lt

Panašūs straipsniai:

(seminaras)

2008-12-18 » Kur dingsta uždirbti pinigai?

 
Dar nėra komentarų