Biržoje neslopsta ažiotažas dėl energetikos bendrovių akcijų

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: JT Naujienos Data: 2007-10-01 08:45 Komentarai: (0)
Penktadienį prekyba Vilniaus biržoje išliko optimistiška. Per sesiją pabrango 19, atpigo 10 akcijų. Bendras sandorių skaičius siekė 773, o apyvarta – 4,3 mln. litų. Aktyviausiai prekiautose pozicijose dominavo pirkėjai, tačiau nedidelės apyvartos signalizavo apie tai, kad biržoje kol kas nesimato stambesnių rinkos dalyvių, o prekiauja pagrinde vietiniai smulkūs investuotojai.

Didžiausio dėmesio sulaukė prekyba Ūkio banko (UKB1L) akcijomis. Jų apyvarta siekė 1,6 mln. litų, o kaina pakilo 0,84 proc. iki 4,82 lito, nors vienu metu už akcijas buvo mokama ir po 4,87 – 4,88 lito. Ilgą laiką šios akcijos buvo pakankamai primirštos dėl pasaulinės finansų rinkos krizės, o į biržą grįžtant pirmosioms optimizmo užuomazgoms vėl patraukė investuotojų akį, nes yra santykinai pigios ir likvidžios.

Kiek mažesnio dėmesio sulaukė TEO LT (TEO1L) vertybiniai popieriai, kurių apyvarta siekė 596 tūkst. litų, o kaina pasistiebė į viršų 0,82 proc. iki 2,45 lito. Šioje pozicijoje toliau dominuoja pirkėjai, akumuliuojantys bendrovės akcijas tikriausiai dėl laukiamų nemenkų dividendų.

Neslopsta ažiotažas dėl energetikos sektoriaus atstovų akcijų. Panašiai kaip ir Ūkio bankas, šios akcijos buvo kurį laiką primirštos, bet metams artėjant į pabaigą atsinaujino kalbos apie į priekį judantį energetikos sektoriaus konsolidacijos procesą, kartu grįžo ir dėmesys elektros perdavimo ir skirstymo bendrovių vertybiniams popieriams.

Rytų skirstomųjų tinklų (RST1L) akcijų buvo suprekiauta už 522 tūkst. litų, jų kaina ūgtelėjo 1,62 proc. iki 4,38 lito. Šios akcijos yra graibstomos investuotojams tikintis, kad turto vertintojai gali nustatyti bendrovės vertę esant didesnę, nei ji šiuo metu kainuoja biržoje, be to, viliamasi, kad valstybė gali pakankamai brangiai nupirkti 20 proc. įmonės akcijų paketą iš jį šiuo metu kontroliuojančio Vokietijos „E.ON Rurhgas International“. Kita vertus, RST akcijos yra likvidesnės už kitas nacionalinio investuotojo projekte dalyvauti ketinančių bendrovių, todėl jos traukia didesnius rinkos žaidėjus.

„Lietuvos energijos“ (LEN1L) akcijų apyvarta siekė 228 tūkst. litų, o kaina pakilo 4,11 proc. iki 5,57 lito. Ketvirtadienį buvo pranešta, kad Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija bendrovei leido nuo 2008 metų viršutines elektros perdavimo kainos ribas padidinti iki 70 proc. - nuo 2,41 ct/kWh iki 4,08. Tikėtina, kad realios „Lietuvos energijos“ kainos šią viršutinę ribą pasieks tik 2010 m., tačiau apčiuopiamai didėjant energijos perdavimo kainai bendrovė turėtų gauti daugiau pajamų, ir užsibrėžtų atominės elektrinės statybos bei kitų energetinių projektų finansavimas šiuo metu jau atrodo pakankamai realiai įgyvendinamas.

Nemenkos apyvartos sulaukė ir kito bankų sektoriaus atstovo banko „Snoras“ (SRS1L) akcijos, kurių perleista už 281 tūkst. litų, o kaina palylėjo į viršų 1,53 proc. iki 5,32 proc. Šiemet bankas pritraukė pakankamai daug lėšų viešai išplatindamas keletą naujų akcijų emisijų ir ženkliai padidindamas įstatinį kapitalą. Investuotojai tikisi, kad dėl to bankas neturėtų susidurti su laikinomis likvidumo problemomis, be to, augant banko paskolų portfeliui jis gali šias lėšas pakankamai pelningai įdarbinti.

Penktadienį šiek tiek pastebimesnė buvo „Limarko laivininkystės kompanijos“ (LLK1L) akcijų prekyba. Nors apyvarta nebuvo didelė (46 tūkst .litų), akcijų kaina kilstelėjo 2,31 proc. iki 1,77 lito. Antroji metų pusė pasaulinėje laivybos rinkoje paprastai būna mažiau aktyvi lyginant su pirmu metų pusmečiu dėl sezoniškumo, tačiau šiuo metu iš pasiektų viršūnių jau kuris laikas nesitraukia frachtavimo kontraktų įkainius atspindinti Baltic Dry indekso reikšmė, atspindinti neslopstančią krovinių gabenimų paklausą, o vien per mėnesį ji padidėjo daugiau nei penktadaliu. Be to, nuo pelno prie tonažo mokesčio nuo šių metų pereinanti bendrovė vien dėl šios aplinkybės per metus gali uždirbti iki poros mln. litų daugiau grynojo pelno.

JT finansų makleris Andrius Adomkus
 
Dar nėra komentarų