JAV akcijų indeksų kryptį ir vėl lėmė euro kurso kritimas

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-05-19 10:47 Komentarai: (0)
Antradieni JAV akcijos vėl smuko sustiprėjus doleriui -euras jo atžvilgiu pasiekė naujas ketverių metų „žemumas". Tai didina nerimą dėl Europos ekonomikos augimo ir galimos to |takos JAV ūkio atsigavimui ar net antros recesijos. Stiprus doleris ir Europos skolos problemos užgožė net ir dar nesibaigusi finansinių rezultatų skelbimo sezoną. Baimės rodikliu vadinamas VIX indeksas pašoko 7 proc.

Prekybos sesijos pradžioje indeksai dar kilo investuotojams teigiamai vertinant paskelbtus „Wal-Mart" finansinius rezultatus ir gerus naujų namų statybos duomenis. Vėliau pagrindinis dėmesys nukrypo j valiutos kursą ir akcijos ėmė pigti. Tiek dėmesio eurui tenka todėl, kad investuotojai baiminasi, kad čia tik kažko didesnio pradžia.

Labiausiai pigo technologijų ir finansų sektoriaus akcijos. Tarp daugiausia vertės netekusių galima paminėti „Intel", „Hewlet-Packard", „Bank of America" ir „Wells Fargo". Bendras bankų indeksas KBW Bank prarado net 3,7 proc. vertės.

Namų rinkos ataskaita parodė kiek netolygią situaciją šiame sektoriuje. Balandj buvo pradėta statyti 5,8 proc. daugiau namų, tačiau išduota 11,5 proc. mažiau leidimų statyti. Leidimai statyti dažnai laikomi statybų sektoriaus pasitikėjimo rodikliu.

Gamintojų kainų indeksas, laikomas išankstiniu infliacijos rodikliu, balandj smuko 0,1 proc., kai kovą buvo fiksuotas 0,7 proc. augimas. Bazinės infliacijos lygis, kurj skaičiuojant neatsižvelgiama j labai vyruojančias maisto ir kuro kainas, ketvirtą šių metų mėnesj ūgtelėjo 0,2 proc. (ankstesnio mėnesio augimas - 0,7 proc.).

Mažmeninės prekybos atstovai „Home Depot" ir „Wal- Mart" paskelbė geresnius nei tikimasi finansinius rezultatus. „Home Depot" dar pagerino ir metų rezultatų prognozę, tačiau jos akcijos pigo investuotojams „fiksuojant pelnus". Prognozę pabloginusios „Wal-Mart" akcijos brango. Tokiems prekybos rezultatams jtakos turėjo ir jau minėtas investuotojų nerimas. Pingant akcijoms brango obligacijos, kaip teoriškai ir turėtų būti, tačiau ne visuomet būna realiai.

Vakarų Europa

Vakar didžiųjų Europos akcijų indeksai kilo, nors skelbtos makroekonominės naujienos nedžiugino.

Balandj D.Britanijos vartotojų kainų indeksas padidėjo 3,7 proc. metiniu tempu, t.y. sparčiausiai nuo 2008 m. lapkričio. Infliacija viršijo „Bloomberg" apklaustų analitikų 3,5 proc. prognozių medianą ir Centrinio banko tikslinį 3 proc. dydj. Aiškinamajame laiške jvardijama, kad kainų augimas yra laikinas, jj lėmė silpnėjęs svaras ir didesnis pridėtinės vertės mokestis. Vis dėlto, ateityje infliacijai spaudimą toliau darys silpnesnis ekonominis aktyvumas. D.Britanijos bankas paliko galioti 0,5 proc. siekiančią bazinę palūkanų normą ir ketina toliau vykdyti 200 mlrd. svarų vertės obligacijų supirkimo programą.

Vakar, siekdama sutramdyti padidėjusj rinkų svyravimą, Vokietijos rinkos priežiūros institucija uždraudė nepadengtą akcijų pardavimą skolon (angl. naked short- selling) 10 finansų institucijų akcijomis ir eurozonos vyriausybių obligacijomis. Sąrašuose atsidūrė „Allianz", „Deutsche Bank", „Commerzbank", „Deutsche Postbank" ir kt. akcijos. įprasto skolintų akcijų pardavimo atveju parduodami pasiskolinti vertybiniai popieriai (VP), kurie vėliau atperkami rinkoje ir pristatomi skolintojui, o investuotojas uždirba jei VP per tą laiką atpigo. Nepadengto pardavimo atveju VP prieš jų pardavimą nėra pasiskolinami. Draudimas galios iki 2011 m. kovo 31 d. Svarstoma ar tokj žingsnj žengs kitos Europos šalys ir kokie nauji VP gali tapti ribojimų taikiniu. Dėl netikrumo euras pasiekė naujas ketverių metų žemumas.

Neramumai kirto per Vokietijos vartotojų pasitikėjimą. ZEW ekonominių tyrimų centro skelbiamas indeksas balandį sumažėjo nuo 53 iki 45,8 punkto, arba sparčiausiai nuo „Lehman Brothers" žlugimo 2008 m. rugsėjį.

Azija

„Moody's" pareiškė, kad Japonija, norėdama išlaikyti stabilią perspektyvą turėtų pateikti ryžtingą ir patikimą fiskalinės politikos planą. Valdžios skolai „Moody's" šiuo metu yra suteikusi Aa2 reitingą, trečiąjį pagal patikimumą. „Standard & Poor's" dar sausio mėnesį pablogino Japonijai suteikto AA reitingo perspektyvą. Savo sprendimą „Standard & Poor's" argumentavo mažėjančiu lankstumu tvarkant valstybės skolą.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos pramonės gamintojų kainų indeksas balandžio mėnesį palyginti su kovu išaugo 3,2 proc. Nuo metų pradžios gamintojų kainos išaugo 6 proc., o balandžio mėnesį palyginti su tuo pačiu mėnesiu prieš metus -17,9 proc. Toks aukštas gamintojų kainų augimo tempas, kelia abejones ar Rusijos centrinis bankas tęs bazinių palūkanų normų mažinimo politiką.

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad Tarptautinis valiutos fondas neseniai iš Rusijos gautus 10 mlrd. JAV dolerių turėtų panaudoti pagelbstint Ukrainai atsigauti po ekonominės krizės.

Žaliavos

Vakar šviesiosios „WTI" naftos kainos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje smuko žemiau 70 JAV dolerių už barelį. Šią rinką toliau slegia nesibaigiantys finansų rinkos neramumai, susiję su euro zonos valstybių kreditingumu, kurie vakar vėl smukdė eurą iki naujų žemumų ir taip neigiamai prisidėjo prie naftos kainos pokyčių. Beje, vakar Amerikos naftos institutas paskelbė duomenis apie žaliavinės naftos ir jos produktų pokyčius šalyje per praėjusią savaitę, kurie nesuteikė investuotojams optimizmo. Labiausiai juos nuliūdino benzino atsargų išaugimas, nes buvo laukta jų kritimo dėl prasidedančio vasaros kelionių sezono, kuris įprastai padidina naftos paklausą ir ima mažinti benzino atsargas. Šiandien po pietų bus skelbiama oficiali JAV energetikos administracijos naftos atsargų pokyčių ataskaita, o labiausiai investuotojams reiktų atkreipti dėmesį į tai, kaip pasikeitė naftos atsargos Kušinge. (angl. Cushing). Artimiausiu metu naftos kainą ir toliau labai lems JAV dolerio svyravimai, nes kilti naftos kainai, išreikštai JAV doleriais, kai kitų valiutų kursai smunka, yra labai sudėtinga.

Aukso kaina vakar šiek tiek išaugo, tačiau rinkoje jaučiamas tam tikras pelnų fiksavimas po to, kai praėjusią savaitę šis metalas pabrango iki rekordinių aukštumų. Beje, vakar ir didžiausio biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold Trust" turimas aktyvų kiekis nustojo augęs. Panašu, kad artimiausiu metu investuotojų baimė dar mesti papildomų lėšų investicijoms į auksą išliks, bet visą tai gali koreguoti naujienos, susijusios su tuo, kaip euro zonai seksis spręsti savo problemas ir stabdyti eurą nuo silpnėjimo.
 
Dar nėra komentarų