Ukrainos rinkos apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2007-10-03 16:59 Komentarai: (0)
Jau trečią savaitę iš eilės pastebimas didesnis sujudimas Kijevo biržoje. Investuotojai, tikėdamiesi, kad pasikartos 2004 m. scenarijus, kai po prezidento rinkimų akcijų kursai staiga šoktelėjo aukštyn, gana aktyviai pirko akcijas. Be to daugumos biržoje kotiruojamų kompanijų pirmo pusmečio rezultatai buvo labai patrauklūs, kadangi vidutiniškai jų pardavimai, ikimokestinis pelnas bei grynasis pelnas augo atitinkamai po 27%, 44% ir 55%. Imant 2006 metų rezultatus augimas atitinkamai siekė 17%, -5% ir 17%. Taip, kad rinkos augimo perspektyva turėtų būti gera, tačiau ją gali pakoreguoti rinkimų rezultatai, kadangi šis faktorius ypač palies chemijos ir energetikos sektorius.

Per rugsėjo mėnesį Ukrainos biržos indeksas PFTS pakilo 44,78 punkto arba 4,53 proc., rugpjūtį jis buvo nukritęs 9,3 proc., o prieš metus rugsėjo mėnesį jis taip pat buvo nukritęs 2,93 proc. Biržos apyvarta rugsėjo mėnesį siekė 3,19 mlrd. UAH (1 UAH=0,48 LTL) ir buvo 11,49 proc. mažesnė nei rugpjūtį (3,61 mlrd. UAH). Didžiausią apyvartos dalį – 67,66 proc. sudarė prekyba obligacijomis. Aktyviausiai buvo prekiaujama banko „Ukrsocbank” (87,47 mln. UAH), energetikos kompanijos „Dneprenergo” (43,71 mln. UAH) bei metalurgijos kombinato „ALMK” (31,52 mln. UAH) akcijomis. Per mėnesį iš akcijų įeinančių į PFTS indeksą labiausiai, beveik 40 proc., pabrango šilumvežių gamintojo „Luganskteplovoz” akcijos, o atpigo, apie 13 proc., banko „Ukrsocbank” akcijos.

Susumavus trečio šių metų ketvirčio rezultatus indeksas PFTS kilo 3,81 proc., tuo tarpu antrąjį ketvirtį augimas siekė 22,87 proc., o praeitų metų trečią ketvirtį indeksas buvo pakilęs 5,67 proc. Š.m. trečio ketvirčio biržos apyvarta siekė 9,1 mlrd. UAH, tai beveik 3,42 mlrd. UAH daugiau nei antrą ketvirtį. Iš akcijų įeinančių į indeksą PFTS per trečią ketvirtį labiausiai pabrango „Luganskteplovoz” (112 proc.), chemijos koncerno „Stirol” (35 proc.) bei plieno gamintojo „Azovstal” (34,76 proc.) akcijos. Prasčiausiai sekėsi naftos kompanijos „Ukrneft” akcijoms, kurios atpigo vidutiniškai 25 proc.

Nuo spalio 1 dienos Kijevo biržoje įsigaliojo nauji reikalavimai listinguojamoms bendrovėms. Iš buvusių trijų lygių sąrašų bus padaryti du – oficialusis ir einamasis, tos bendrovės, kurios neatitiks joms keliamų reikalavimų bus perkeltos į neoficialų biržos sąrašą, be to buvo pakeistas bendrovių, įeinančių į indeksą PFTS, sąrašas.

Ko galima tikėtis spalio mėnesį Ukrainos rinkoje? Be abejo rinką veiks 2 faktoriai – vidaus politika ir situacija užsienio rinkose. Jeigu valdančioji koalicija bus suformuota greitai, o pasaulio rinkose situacija bus daugmaž stabili, iki mėnesio pabaigos indeksas PFTS dar tikrai turėtų augti daugiau nei 5 proc. Užsitęsus deryboms dėl koalicijos arba nepasiekus jose konsensuso, netgi tuo atveju, kai užsienio rinkose vyraus teigiamos tendencijos, indeksas geriausiu atveju pakils apie 1,5 – 2 proc.

Be abejo, labai svarbu žinoti, kaip būsimos koalicijos sudėtis veiks atskirus Ukrainos ekonomikos sektorius ir be abejo akcijų rinką. Jeigu Ukrainos premjeru būtų Regionų partijos lyderis V.Janukovičius tai teigiamai atsilieptų energetikos, chemijos, mašinų gamybos ir maisto pramonės sektoriams, kurie daug eksportuoja į Rusiją. J.Timošenko atveju – kiltų energetikos bei įmonių gaminančių vidaus rinkai akcijų kursai, tačiau labai pablogėtų chemijos ir mašinų gamybos sektorių veikla dėl brangstančių dujų. Rusijos „Gazpromas” apie tai jau įspėjo Ukrainos vyriausybę.

Kijevo biržoje nuo pirmadienio pastebimas didesnis susidomėjimas tų sektorių akcijomis, kurios įeina į J.Timošenko bloko interesų sferą, tai „Ukrnafta”, „Poltavskij GOK” ir korporacija „Ukravto”.

Dabar kai jau aišku, kad valdančiąją koaliciją sudarys V.Juščenkos ir J.Timošenko aljansas, galima įvardyti, ko tikėtis artimiausioje ateityje. Visų pirma, politinės reformos – bus pakeista šalies konstitucija sustiprinant prezidento galią ir susilpninant šalies parlamento (Rados) vaidmenį, kuris nors ir ne visai tinkamai, tačiau vis dėlto atstovavo Ukrainos regionų interesus. Ukrainos parlamentas konfrontuos tarpusavyje, kadangi skirtumas tarp pozicijos ir opozicijos narių yra minimalus ir, be abejo, tiek viena tiek kita pusė bandys pervilioti, kaip jau buvo praeitoje kadencijoje, kitos pusės parlamentarus į savo stovyklą.

Ta proga dar reikėtų priminti, kad J.Timošenko jau buvo Ukrainos premjere ir tas periodas pasižymėjo nestabilumu, konfrontacija su Rusija, ekonomikos plėtros lėtėjimu bei konfliktais tarp „oranžinės” koalicijos narių.

Be to artėja Ukrainos prezidento rinkimai 2009 m. Ir visas šis trejetas - V.Janukovičius, V.Juščenka ir J.Timošenko yra pagrindiniai pretendentai į prezidento postą. Iki rinkimų ne tiek jau daug laiko ir reikia tikėtis, kad rinkiminė kampanija neužilgo startuos. Todėl abejotina, ar dviejų pagrindinių pretendentų į aukščiausią šalies postą aljansas ilgai išsilaikys. Taip kad tikėtis, jog Ukrainoje po rinkimų situacija bus stabili, nevertėtų.
 
Dar nėra komentarų