„BP“ akcijos JAV biržoje smuko 16 proc., arba daugiausia per trisdešimt metų. Investuotojai nerimauja, kad įmonė nustos mokėti dividendus ir patirs dar daugiau išlaidų nei tikėtasi iki šiol. Pasigirdo raginimų, kad „BP“ dividendų nemokėtų, liautųsi reklamavusis ir vietoje to šiuos pinigus skirtų naftos išsiliejimo sukeltiems padariniams šalinti.
Federalinio rezervų banko „rusvoji knyga“, arba ataskaita, parodanti ekonominę veiklą 12-je šalies apygardų, atskleidė, kad gegužę ekonominė situacija gerėjo, nors daugumoje apygardų buvo fiksuojamas tik kuklus augimas. Didmeninės atsargos balandį augo 0,4 proc., arba kiek mažiau nei laukta (0,5 proc.).
Nekilnojamojo turto įkeitimo paraiškų skaičius JAV per savaitę, pasibaigusią birželio 4 d., buvo mažiausias nuo balandžio. Namų pirkimai mažėja jau penkta savaitė iš eilės, tad mažėja ir refinansavimo apimtys. Jos smuko 14 proc., o pirkimų apimtys mažėjo 5,7 proc. iki mažiausio lygio nuo 1997 vasario. Manoma, kad paklausa nekilnojamajam turtui mažės toliau, nes balandžio pabaigoje baigėsi ir mokesčių kreditų lengvatos galiojimas. Didelis nedarbas yra viena pagrindinių kliūčių nekilnojamojo turto rinkos augimui. Nors dėl sumažėjusio rizikos apetito rinkose refinansavimo palūkanos ir tapo itin mažos, tai nepaskatina šios rinkos, nes vis daugiau amerikiečių tiesiog negali sau leisti pirkti nekilnojamojo turto.
Vakarų Europa
Trečiadienį prekybos metu į viršų pakilo beveik visi Vakarų Europos biržų indeksai. Investuotojų lėšos plūstelėjo, kai Kinija paskelbė geresnius nei tikėtasi eksporto rezultatus. Ekonomistų gretose padidėjo pasitikėjimas pasaulio ekonomikos atsigavimu ir jo tvarumu, kurį pastaraisiais mėnesiais smukdė euro zonos viešųjų finansų bėdos. Kaip teigia „Bloomberg“ apklausa, net 73 proc. respondentų mano, kad Graikijos bankrotas yra tikėtinas. Naujiena apie Kinijos eksporto paklausą ypač nuvilnijo per naftos ir metalų kainas, dėl kurių šoktelėjo ir atitinkamų žaliavų bendrovių akcijų kainos.
Šįryt ateities sandoriai rodė Vakarų Europos akcijų indeksus krisiant. Vakar prekybos pabaigoje JAV indeksai pasuko žemyn – šiandien laukiama Anglijos banko ir Europos centrinio banko pinigų politikos komitetų sprendimų. Kaip rodo apklausa, bazinės palūkanų normos turėtų likti savo istorinėse žemumose. O šiuo metu Vakarų Europoje tvyranti įtampa lemia tai, kad naujas pinigų politikos griežtinimo ciklas gali būti nukeltas dar toliau į ateitį.
Azija
Japonijoje pirmąsyk per 17 mėn. išaugo gamintojų kainos. Tai ženklas, kad augančios medžiagų kainos gali pradėti mažinti įmonių pelnus. Pasak Japonijos banko, gegužę metinis pokytis buvo 0,4 proc. Taip pat augo ir Japonijos vartotojų pasitikėjimo indeksas. Gegužę jis pasiekė 42,8. Nudžiugino ir Japonijos BVP augimas – preliminarus pirmojo ketvirčio pokytis lyginant su praėjusiu ketvirčiu buvo 1,2 proc. ir viršijo lūkesčius.
Šįryt Kinijos akcijų indeksas šiek tiek smuko. Reiktų priminti, kad vakar po Kinijos eksporto duomenų paskelbimo akcijos brangos daugiau nei 3 proc. Kinijos eksporto apimtys gegužės mėn. buvo net 48,5 proc. didesnės nei prieš metus ir viršijo visų „Bloomberg“ apklaustų ekonomistų prognozes. Daugiausia išaugo eksportas į Europos Sąjungos valstybes. Tiesa, baiminamasi, kad JAV dolerio stiprėjimas euro atžvilgiu turės neigiamos įtakos Kinijos eksportui į Europą, nes dabar Kinijos juanis yra susietas su JAV doleriu, tad Kinijai konkurenciją didins kitos Azijos šalys, kurių valiutos yra svyruojančios. O šįryt Kinijos akcijų pigimą lėmė tai, kad nekilnojamojo turto kainos gegužės mėn. didžiausiuose šalies miestuose augo 12-tą mėnesį iš eilės. Tiesa, metinis augimo tempas sulėtėjo ir sudarė 12,4 proc. Tad kol kas valstybės vykdoma situacijos NT rinkoje griežtinimo politika dar neduoda vaisių, bet laukiama, kad nekilnojamojo turto kainos pradės rodyti augimo lėtėjimą ar net pereiti į smukimą jau artimiausiais mėnesiais.
Baltijos šalys
Patikslinus I ketv. duomenis Estijos ekonomikos metinis nuosmukis sumažėjo nuo anksčiau apskaičiuotų -2,3 proc. iki -2,0 proc. Vakar buvo paskelbtas ir Latvijos I ketv. BVP antrasis įvertis – čia metinis pokytis liko toks pat - -6,0 proc. I ketv. visų Baltijos šalių ekonomikų nuosmukis gerokai sumažėjo palyginti su 2009 metais, tačiau metų pradžioje vis dar liko neigiamas. Pagrindinis Baltijos ekonomikų variklis dabar yra užsienio rinkų, o kartu ir eksportuojančiųjų sektorių atsigavimas.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos ekonomika per pirmus tris šių metų mėnesius augo 1,1 proc. Tai pirmas augimas per penkis ketvirčius, ir gali būti, kad tai taps vienu iš pagrindų šalies centriniam bankui šių metų antrą pusmetį griežtinti pinigų politiką.
Europos Komisija siųs savo misiją į Bulgariją pasiaiškinti, kodėl šalis pakeitė šių metų biudžeto prognozes iš subalansuoto į deficitinį. Komisijos atstovas pareiškė, kad ji negali įvertinti Bulgarijos biudžeto be išsamesnių tyrimų ir turi abejonių dėl skaičiavimo metodologijos.
Serbijos centrinis bankas paneigė visą vakar naujienose pasirodžiusią informaciją ir pareiškė, kad neketina nutraukti bazinės palūkanų normos skelbimo, kurią šiuo metu skelbia kas dvi savaites bei nesidera su Serbijos vyriausybe dėl dinarais denominuotų obligacijų išleidimo.
Reitingų agentūra „Fitch Ratings“ pareiškė, kad Vengrija turėtų pateikti daugiau detalių, kaip ji ketina laikytis Tarptautinio valiutos fondo ir Europos sąjungos nustatyto biudžeto deficito tikslo – 3,8 proc. nuo BVP. Neseniai valdžią perėmusi Vengrijos vyriausybė praėjusią savaitę įnešė daug sumaišties paskelbusi, kad biudžeto deficitas gali būti beveik dvigubai didesnis ir užsiminusi apie galimą nemokumą. Vėliau imtasi švelninti situaciją, susidariusią dėl neatsargiai suformuluotų pasisakymų.
Žaliavos
Vakar šviesiosios „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje kilo nuo 72 iki beveik 75 JAV dolerių už barelį. Naftos kainos teigiamą pokytį lėmė paskelbti JAV energetikos administracijos duomenys apie žaliavinės naftos ir jos produktų atsargų pokyčius praėjusią savaitę. Žaliavinės naftos atsargos smuko 1,8 mln. barelių arba daug daugiau nei tikėtasi. Taip krito naftos atsargos ir Kušinge (angl. Cushing) esančiose talpyklose, kurios yra „NYMEX“ biržoje prekiaujamos „WTI“ naftos pristatymo vieta. Tiesa, buvo laukta, kad benzino atsargos mažės, tačiau jos per savaitę beveik nepasikeitė. Apskritai, naftos produktų suvartojimas JAV per paskutines keturias savaites buvo 7,3 proc. didesnis nei prieš metus atitinkamu laikotarpiu. Deja, kiek nuliūdino benzino suvartojimas – per minėtąjį laikotarpį šalyje jo paklausa buvo 1 proc. mažesnė nei prieš metus, tad vasaros pirmos dienos nenuteikia džiugiai dėl benzino vartojimo perspektyvų. Beje, vakar OPEC kas mėnesį skelbiamoje pasaulio naftos apžvalgoje paliko nepakeistą 2010 m. pasaulio naftos paklausos prognozę. Anot organizacijos atstovų, šių metų 2010 m. I pusm. naftos suvartojimas buvo geresnis nei tikėtasi, tačiau jie yra labai susirūpinę dėl naftos rinkos padėties šių metų II pusm., nes naftos atsargos yra didelės, pasiūla yra tikrai pakankama, o paklausos pokyčiai kelia nerimą. Priešingą nuomonę turi „Morgan Stanley“ analitikai, kurie paliko 95 JAV dolerių už barelį prognozę „WTI“ naftos kainai metų pabaigoje. Šiandien savo naftos rinkos ataskaitą skelbs Tarptautinė energetikos agentūra, kurios nuomonė yra bene labiausiai vertinama rinkoje, tad neigiami komentarai apie rinkos vystymąsi gali turėti neigiamą poveikį kainai.