Naujų bedarbių paraiškų skaičius praėjusią savaitę išaugo nuo 460 tūkst. iki 472 tūkst., nors buvo tikimasi sumažėjimo iki 450 tūkst. Jau esamų bedarbių skaičius išaugo nuo 4,48 mln. iki 4,571 mln. - vėl augimas, nors buvo tikimasi, kad bedarbių skaičius sumažės (iki 4,475 mln.). Tai neigiamos naujienos, prisidėjusios prie indeksų nuosmukio. Pirmaujančių rodiklių (angl. leading indicators) indeksas, kaip ir prognozuota, per gegužę augo 0,4 proc.
Prastos ekonominės naujienos nesibaigė vien nedarbo augimu. Filadelfijos FED indeksas, atskleidžiantis gamybos sektoriaus padėtį, smuko nuo 21,4 punkto gegužę iki 8 birželį, nors buvo manoma, kad jis sumažės gana nežymiai - iki 20. Vartotojų kainų indeksas gegužę smuko 0,2 proc., nors buvo laukiama perpus mažesnio kritimo.
Prekybos sesijos pabaigoje akcijos „atsitiesė", daugiausia dėl brangusių technologijų sektoriaus įmonių akcijų. Eurui pabrangus dolerio atžvilgiu investuotojai kiek aprimo priimdami tai kaip signalą, kad tikėjimas Europos skolos suvaldimu auga. Tam yra pagrindo -Ispanijai gerai sekasi pritraukti lėšų leidžiant obligacijas, D. Britanijoje praėjusį mėnesį augo mažmeninės prekybos apimtys. Technologijų sektoriaus atstovės „Apple" akcijos kilo daugiau nei 1,5 proc. investuotojams daug tikintis iš naujojo „iPhone". „First Solar" bendrovė, didžiausia pasaulyje plonų saulės energijos modulių gamintoja, brango kone 4 proc. analitikams rekomendavus pirkti šios įmonės akcijas. Tai rodo, kad, nepaisant prastų ekonominių duomenų, investuotojai vis dėlto stebi ne vien savo šalies ekonomikos būklę, bet jau pastebi ir teigiamus Europos ūkio stiprėjimo ženklus bei vertina atskirų įmonių perspektyvas.
Itin permainingos prekybos akcijomis metu saugesnėmis laikomų JAV obligacijų kainos augo. Tai atskleidžia, kad vieningo nuomonės dėl tolesnės akcijų rinkų krypties JAV investuotojai neturi - dalis jų, matydami prastus ekonominius duomenis, ieškojo „saugesnių uostų".
Vakarų Europa
Akcijų indeksai Vakarų Europoje ketvirtadienį augo jau septintą prekybos sesiją iš eilės. Pasitikėjimas į rinką sugrįžo kai Ispanijos platinti skolos vertybiniai popieriai mėgavosi paklausa finansų rinkose. Antroje dienos pusėje nuotaikas kiek pasmukdė ne itin geri JAV ūkio duomenys, tačiau pagrindinės Vakarų Europos biržos vakar prekybą baigė su pliusu. Ketvirtadienį nemažai brango D. Britanijos bankai, kai šalies naujasis finansų ministras atskleidė siūlomus finansų institucijų priežiūros mechanizmo pakeitimus. Ketinama daugiau galios suteikti Anglijos bankui ir naikinti ligšiolinę finansų priežiūros instituciją (Financial Setrvices Authority). Kiek jautriau į prastus JAV ekonomikos duomenis sureagavo kalnakasybos bendrovių akcijos - sunerimus dėl ūkio atsigavimo spartos tokių bendrovių kaip „Antofagasta" ar „Xstrata" akcijos pigo.
D. Britanijoje gegužės mėnesio mažmeninės prekybos duomenys buvo geresni nei tikėtasi. Per mėnesį prekyba paūgėjo 0,5 proc. kai prognozuotas 0,1 proc. pokytis. Kaip teigiama, artėjant Pasaulio futbolo čempionatui gyventojai įsigijo daugiau plačiaekranių televizorių. Vakar buvo paskelbta apie sumažėjusį bedarbių skaičių, tad D. Britanijos vartotojų padėtis pamažu taisosi, o šalies ekonomika auga jau du ketvirčiai iš eilės po net šešis ketvirčius trukusio smukimo.
Azija
Japonijos vyriausybė, siekdama skatinti ekonomiką ir išvesti šalį iš 20 metų trunkančios ekonominės stagnacijos, pasižadėjo imtis pelno mokesčio mažinimo. Vyriausybė sieks šį mokestį sumažinti iki panašaus lygio, koks yra ir kitose pirmaujančiose ekonomikose. Pasak vyriausybės atstovo, toks mokestis galėtų siekti apie 25 proc. Šiuo metu, įmonės Tokijuje, įskaitant ir vietines rinkliavas, turi atseikėti 40,7 proc. savo pelno.
Baltijos šalys
Šių metų I ketv. Lietuvos nefinansinės įmonės dirbo pelningai, palyginti su 2009 metų I ketv. ir IV ketv., kurie buvo nuostolingi. Įmonių pajamos vis dar buvo mažesnės tiek palyginti su 2009 metų I ketv. (4,6 proc.), tiek su 2009 metų IV ketv. (10,8 proc.). Pelningai dirbusių įmonių dali per ketvirtį išaugo nuo 44,6 proc. iki 45 proc.
Tai, kad įmonių pajamos mažėjo, tačiau vėl imta veikti pelningai atspindi gana reikšmingą kitų pelno/nuostolio ataskaitos straipsnių, tokių kaip darbo užmokestis, karpymą. Kaip rodo darbo rinkos statistika, nedarbas Lietuvoje I ketv. pasiekė 18,1 proc. Tad darbdaviai ne tik mažino atlyginimus bet ir patį darbuotojų skaičių siekdami mažinti savo nuostolius.
Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos privačiose įmonėse dirbančių darbuotojų skaičius gegužę augo 0,5 proc. - tai pirmas augimas nuo 2009 m. sausio. Tai jau galima laikyti pirmaisiais ženklais, kad atsigauna darbo rinka. Vidutinis tokiose įmonėse dirbančių darbuotojų atlyginimas gegužę augo 4,8 proc.
Bulgarijos parlamentas patvirtino biudžeto pakeitimus, pagal kuriuos biudžeto deficitas sieks 3,8 proc. nuo BVP. Anksčiau buvo planuotas 0,8 proc. nuo BVP biudžeto deficitas. Europos komisija jau anksčiau yra minėjusi, kad siųs savo atstovus pasiaiškinti tokių pokyčių detalių. Pati Europos komisija šiems metams prognozuoja 2,8 proc. nuo BVP Bulgarijos biudžeto deficitą.
Kaip ir tikėjosi dauguma rinkos dalyvių, Turkijos centrinis bankas paliko bazines palūkanų normas nepakitusias. Skolinimo palūkanos šiuo metu yra 9 proc., vienos nakties skolinimosi - 6,5 proc. Bankų atstovų teigimu, vidinės paklausos atsigavimas santykinai stabilus, o išorės paklausa palaipsniui auga. Turkijos centrinis bankas taip pat patvirtinto, kad žemos palūkanų normos gali išlikti ilgą laiką.
Rusijos pramonės gamyba gegužės mėnesį, palyginti su tuo pačiu mėnesiu prieš metus išaugo 12,6 proc., tačiau gegužę, palyginti su balandžiu smuko 1,2 proc. Sausio-gegužės mėnesiais, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, pramonės gamyba Rusijoje išaugo 10,3 proc. Šiuo metu Rusijos pramonės ir prekybos ministras tikisi, kad šalies pramonės augimas šiais metais viršys 6 proc., tačiau Ekonominės raidos ministerijos prognozė yra 2,5 proc.
Žaliavos
Ketvirtadienį šviesiosios „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje smuko, o tam daugiausia įtakos turėjo kiek prastesnės investuotojų nuotaikos susijusios su JAV makroekonomine padėtimi ir naftos rinka. Užvakar pasirodžiusi JAV energetikos administracijos ataskaita apie naftos atsargų pokyčius rinkos dalyviams priminė, kad didelės atsargos išlieka pagrindine rinkos problema, nepaisant to, kad naftos produktų paklausa auga. Išaugusios žaliavinės naftos atsargos Kušingo (angl. Cushing) saugyklose, kurios yra „WTI" naftos, prekiaujamos „NYMEX" biržoje pristatymo vieta, lėmė, kad „WTI" nafta nuo trečiadienio vėl tapo pigesnė nei „Brent" nafta. Be to, kaip ir buvo galima laukti, paskutinių dienų naftos kainos atšokimas lėmė investuotojų, norinčių fiksuoti pelną, pagausėjimą. Dabar, naftos kainai svarbu išsilaikyti aukščiau 75 JAV dolerių už barelį, tikintis, kad ji galėtų po kelių dienų vėl šoktelėti į viršų.
Vario kaina Londono metalų biržoje vakar krito daugiau nei 3 proc. Smukimą labiausiai lėmė prastesni nei tikėtasi rodikliai susiję su JAV statybų sektoriumi. Jie sukėlė nerimą investuotojų gretose, kad vario paklausa statybų pramonėje, kuri sunaudoja 25 proc. viso vario, gali vėl smukti. Be to, vakar Kinijos prekybininkai po trijų dienų atostogų sugrįžo į rinką ir jie buvo aktyvesni pardavinėdami, o ne pirkdami varį. Beje, kiek netikėtai, pirmą kartą per paskutinį mėnesį vario atsargos Londono metalų biržos sandėliuose vakar išaugo, o prieaugį lėmė didelis pristatytas vario kiekis į Roterdame esančius sandėlius. Tai, kad kelis mėnesius vario atsargos po truputį krinta, parodo, kad ši rinka buvo pakankamai subalansuota, tačiau baiminamasi, kad artimiausiu metu padėtis gali keistis, jeigu Kinija lėtins savo pirkimų aktyvumą.