Prekybos sesijos pradžioje akcijos brango vyraujant optimizmui dėl antrojo ketvirčio įmonių pelnų. Optimizmas išblėso paskelbus birželio mėnesio FED susitikimo protokolą – FED pareigūnai ekonomikos perspektyvas vertina pesimistiškiau ir nerimauja dėl sulėtėjimo antrąjį šių metų pusmetį. Jie svarstė tolesnio ekonomikos skatinimo planus tam atvejui, jeigu žymiai pablogėtų jos perspektyvos ir pablogino BVP augimo prognozę nuo ankstesnių 3,2-3,7 proc. iki 3-3,5 proc. FED taip pat tikisi didesnio nedarbo (9,2-9,5 proc. vietoje balandį prognozuotų 9,1-9,5 proc.).
Vėliau akcijų ralį į viršų partęsė technologijų sektoriaus įmonių akcijos – „Intel“ skelbė gerus ketvirčio rezultatus ir optimistines antrojo pusmečio prognozes. Šią savaitę dar laukiama „JPMorgan Chase“, „Bank of America“, „Google“ ir „CitiGroup“ rezultatų.
Komercijos departamentas pranešė, kad mažmeninės prekybos apimtys birželį smuko 0,5 proc. palyginti su 1,1 proc. smukimo gegužę. Neskaitant automobilių, prekybos apimtys smuko 0,1 proc. Rinkos dalyviai tikėjosi atitinkamai 0,2 proc. ir nepakitusio rezultato, tad naujienos vertinamos kaip prastesnės nei laukta. Prašymų išduoti paskolą skaičius praėjusią savaitę taip pat buvo mažiausias per 13 metų.
Iždo obligacijų kainos augo – tai rodo, kad dalis investuotojų pasirinko saugesniu už akcijas laikomą turtą.
Vakarų Europa
Trečiadienį Vakarų Europos akcijų indeksai nebeišlaikė teigiamos krypties ir dalies jų reikšmės kiek sumažėjo. Rinkose optimizmas tęsiasi jau keletą savaičių, tačiau vakar dalis investuotojų atkreipė dėmesį į naujus priežiūros reikalavimus bankams, kurie jau beveik baigti ruošti Bazelyje. Tokių bankų kaip „BNP Paribas“, „HSBC“ ir „Societe Generale“ akcijų kainos susitraukė 0,7-2,2 proc. Tiesa, technologijų sektorius Vakarų Europoje kopė į viršų po analitikų lūkesčius viršijusių „Intel“ rezultatų JAV. Europos technologijos įmonių akcijų kainų indeksas vakar palypėjo 1,2 proc.
Metinė infliacija euro zonoje birželio mėnesį siekė 1,4 proc., gegužę kainų augimas buvo greitesnis ir siekė 1,6 proc. Per mėnesį kainų lygis liko nepakitęs. Jau anksčiau Europos centrinis bankas (ECB) išsakė nuomonę, kad infliacija euro zonoje šiuo metu problemų nekelia. Jos lygis tebėra žemiau 2 proc. ECB tikslo ir greičiausiai šiemet ten išliks. Lėtesnį kainų augimą galima pagrįsti ne tik padidėjusiu nedarbu, bet ir egzistuojančiu gamybos pajėgumų atotrūkiu nuo potencialo. Dėl pastarojo fakto gamintojai gali plėsti gamybą nekeldami galutinės produkcijos kainos.
Gamyba euro zonoje per gegužės mėnesį paaugo 0,9 proc. ir atsiliko nuo analitikų lūkesčių, pagal kuriuos buvo prognozuojama 1,2 proc. plėtra. Pramonė jau kurį laiką pagyvėjimą jaučia dėl eksporto rinkų paklausos, pastaraisiais mėnesiais prisidėjo ir susilpnėjęs euras. Vis dėl to esama nuogąstavimų, kad pramonės tempai praranda savo pagreitį. Tai dar labiau prisidėtų prie jau anksčiau paminėtų gana silpnos infliacijos lūkesčių.
Asmenų, prašančių nedarbo išmokos, skaičius D. Britanijoje birželio sumažėjo dar 20,8 tūkst., o nedarbo lygis gegužę sumažėjo nuo 7,9 proc. iki 7,8 proc. Darbo rinkos rodikliai paprastai atsilieka nuo ekonomikos ciklo, tad tai, kad mažėja bedarbių byloja darbdavių pasitikėjimą ūkio atsigavimu.
Azija
Kinijos akcijų indeksas CSI300 šįryt kiek nukrito, paskelbus Kinijos 2010 m. II ketv. BVP metinį pokytį, kuris siekė 10,3 proc. ir buvo mažesnis už ekonomistų pateiktų prognozių vidurkį. Šis augimo tempo sumažėjimas iš dalies parodo, kad Kinijos valdžios pradėti veiksmai, siekiantys apsaugoti ekonomiką nuo perkaitimo ir spekuliacinių turto kainų burbulų formavimosi ima veikti. Beje, metinis 2010 m. I ketv. ekonomikos augimas siekė 11,9 proc. Anot šalies statistikos departamento atstovo, Kinijos ekonomika vystosi pagal planą ir rodo pakankamai gerus pokyčius. Bet rinkoje auga lūkesčiai, kad Kinija turėtų švelninti dabartinius stabdančiosios politikos veiksmus, juolab, kad metinis infliacijos lygis šalyje birželio mėn. vėl smuko iki 2,9 proc. Tiesa, investuotojus nuliūdino pramonės gamybos apimčių metinis pokytis, kuris praėjusį mėn. siekė 13,7 proc. ir buvo mažesnis nei gegužės mėn., kai siekė 16,5 proc. 2010 m. Kinijos ekonomikos augimo tempas turėtų dar mažėti.
Paskelbus JAV mažmeninės prekybos rezultatus ir Federaliniam Rezervų bankui sumažinus jų prognozes, krito Japonijos akcijų kursai paskui save nusitempdami ir indeksų reikšmes. Tiek Nikkei 225 Stock Average, tiek platesnis Topix indeksas smuko labiausiai per pastarąsias dvi savaites.
Kaip ir buvo tikėtasi, Japonijos bankas paliko nepakeistą bazinę palūkanų normą – 0,1 proc. Taip pat bankas padidino 2010 finansinių metų (kurie baigiasi 2011 m. kovo mėn. 31 d.) ekonomikos augimo prognozes nuo 1,8 proc. iki 2,6 proc., tačiau sumažino sekančių metų prognozes nuo 2 proc. iki 1,9 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos statistikos departamentas pranešė, kad infliacija nuo metų pradžios siekia 4,6 proc. Per tą patį laikotarpį prieš metus infliacija buvo 7,6 proc. Birželio mėnesį metinė infliacija Rusijoje buvo 5,8 proc. Statistiniai duomenys parodo, kad šalyje vyksta disinfliacija, kuomet infliacijos tempas, kaip ir ekonomikos augimas lėtėja.
Rugpjūčio mėnesį Ukraina ketina išleisti ne mažiau kaip 2 mlrd. JAV dolerių dydžio, taip vadinamų, PVM obligacijų emisiją. Obligacijos bus skirtos šalies eksportuotojams, kuriems 2009 m. nebuvo grąžintas PVM. Eksportuotojai vėliau šias obligacijas galės parduoti investuotojams. Toks buvo Tarptautinio valiutos fondo reikalavimas, prieš išmokant Ukrainai naujai sutartą 14,9 mlrd. JAV dolerių paskolą. Šalia to, Ukraina šiemet turės išplatinti dar apie 2 mlrd. JAV dolerių euroobligacijų, kad galėtų padengti savo biudžeto deficitą. „Renaissance Capital“ vertinimu, šių obligacijų pajamingumas gali siekti 8,125 – 8,375 proc.
Žaliavos
Trečiadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje truputėlį krito, tačiau prekybos metu būta ir staigių pakilimų bei smukimų. Vienas iš kainos šuolių į viršų buvo matomas po JAV energetikos administracijos paskelbtos ataskaitos apie žaliavinės naftos bei jos atsargų pokyčius. Žaliavinės naftos atsargos krito net 5,1 mln. barelių ir viršijo rinkos dalyvių lūkesčius. Atsargų kritimą lėmė didesniu gamybos pajėgumų išnaudojimo lygiu dirbusios naftos perdirbimo gamyklos bei mažesni importo kiekiai. Tiesa, naftos atsargos Kušingo (angl. Cushing) naftos saugyklose kiek išaugo. Beje, padidėjusios naftos perdirbimo apimtys ir ne tokia stipri degalų paklausa leido išaugti naftos produktų atsargoms, o tai jau kiek apkartina rinkos dalyvių džiugesį. Naftos produktų suvartojimas per paskutines keturias savaites JAV buvo 4,6 proc. didesnis nei prieš metus atitinkamu metu, bet metinis augimo tempas lėtėja. Naftos kainos kritimas po šuoliuko į viršų prasidėjo FED atstovams paskelbus sumažintas JAV BVP augimo perspektyvas šiems metams. Nors sumažinimas yra nedidelis, bet jis turėtų neraminti ir naftos rinkos dalyvius, nes naftos paklausa tiesiogiai siejasi su ekonomikos pokyčiais.