Lūkesčiai dėl „Apple“ pasiteisino – pasibaigus prekybai įmonė paskelbė geriausius savo istorijoje ketvirčio finansinius rezultatus, pasiektus dėl gerų „Macintosh“ kompiuterių ir „iPad“ įrenginių pardavimų. Jos pajamos, lyginant su tuo pačiu ankstesnių metų ketvirčiu, augo 61 proc., pelnas – net 78 proc. Pasibaigus prekybai rezultatus skelbė ir „Yahoo“, tačiau akcijos pigo, nes įmonės pajamos augo mažiau nei laukta.
Pasibaigus prekybai „British Petroleum“ paskelbė planus parduoti 7 mlrd. JAV dolerių vertės turto „Apache“ bendrovei, kad gautų lėšų nuostoliams dėl naftos išsiliejimo padengti.
Naujų namų statybos apimtys birželį buvo mažiausios šiais metais ir smuko 5 proc. iki 549 tūkst. Tai bloga žinia, tačiau teigiamas siurprizas buvo 2,1 proc. augęs leidimų statyti skaičius, kai buvo laukiama jo kritimo. Prie teigiamų ekonominių naujienų prisidėjo ir Darbo departamento mėnesio ataskaita, parodžiusi, kad nedarbo lygis daugiau kaip pusėje JAV valstijų sumažėjo.
Kitaip nei turėtų būti teoriškai ir dažniausiai būna, brangstant akcijoms, brango ir saugesniu turtu nei akcijos laikomos obligacijos.
Vakarų Europa
Antradienį Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės dar kiek smuktelėjo. Rinkose viršų ima nuogąstavimai dėl tolesnio ekonomikos augimo, o vakarykščiai JAV įmonių ketvirčio rezultatai nuvylė analitikų lūkesčius. Europoje Vengrijai, po to kai padaryta pauzė derybose su tarptautinėmis kredito institucijomis, nepavyko finansų rinkose išplatinti tokio dydžio obligacijų emisijos kaip buvo planuota. Vis dažniau galima išgirsti kalbas apie pagreitį prarasiančią ekonomikos plėtrą, tą neseniai paliudijo ir Kinijos II ketv. ekonomikos augimas.
Vakar rinkoje būta ir brangusių akcijų. Jų gretose atsidūrė kalnakasybos bendrovės, kurių akcijos brango sekdamos metalų kainas Londono biržoje.
Po to kai prabangos prekių gamintoja „Hermes“ pagerino savo šių metų prognozę, 0,5-1,8 proc. brango ir „Burberry Group“, „LVMH“ ir „PPR“ (pastarosios dvi siejamos su tokias prekių ženklais kaip „Louis Vuitton“, „Kenzo“ ar „Gucci“) akcijos.
D. Britanijos biudžeto deficitas birželio mėnesį siekė 14,5 mlrd. svarų sterlingų. Nors ir sumažėjęs palyginti su geguže, tačiau buvo didesnis nei analitikų prognozuoti 13,0 mlrd. svarų. Tikimasi, kad biudžeto deficitas ir toliau turėtų mažėti, nes pradės jaustis pirmosios šalies vyriausybės pastangos mažinti išlaidas bei ieškoti būdų kaip didinti pajamas.
Azija
Japonijos vyriausybė pranešė, kad ekonomikos atsigavimas įgauna stabilumo, nors dar nėra pasiekęs norimo lygio. Pasak vyriausybės atstovo, ekonomika išlieka sunkioje padėtyje dėl įvairių faktorių, įskaitant aukštą bedarbystę. Japonijos ekonomiką iš recesijos traukia eksportas, kuris yra jautrus bet kokiems pasaulio ekonomikos sulėtėjimams. Vyriausybės pranešimais, praėjusį mėnesį sumažėjo pramonės užsakymai, atlyginimai, padidėjo bedarbystė.
Lotynų Amerika
Analitikai prognozuoja, kad Brazilijos centrinis bankas šiandien vyksiančiame susitikime trečią mėnesį iš eilės kels bazinę palūkanų normą, nes šalies ekonominis augimas viršija lūkesčius ir kyla infliacijos grėsmė. Viso 45 iš 48 „Bloomberg“ apklaustų analitikų prognozuoja palūkanų normos kėlimą nuo 10,25 proc. iki 11 proc. ribos, likusieji laukia kiek mažesnio 0,5 proc. padidinimo.
Baltijos šalys
Europos komisija vakar sutiko Latvijai šį rugsėjį pervesti dar 200 mln. eurų anksčiau sutartos paskolos dalį. Europos komisiją tenkina šalyje vykdoma fiskalinė politika ir stabilizavusis ekonomikos padėtis. Kitąmet Latvijai reikės biudžetą sumažinti dar 440 mln. latų, kad deficitas siektų 6 proc. BVP.
Vidurio ir Rytų Europa
Ukraina šiemet pasinaudos 3 mlrd. JAV dolerių iš visos 14,9 mlrd. JAV dolerių paskolos gautos iš Tarptautinio valiutos fondo. Pinigai šalį turėtų pasiekti dviem mokėjimais – rugsėjį ir gruodį. Ukraina taip pat tikisi pritraukti pajamų į šalies biudžetą iš valstybinių įmonių privatizavimo. Tikimasi, kad iki rugpjūčio vidurio bus priimtas sprendimas dėl telekomo „Ukrtelekom“ ir antro pagal didumą amoniako gamintojo „Odeskyi Priportovyi Zavod“ pardavimo.
Žaliavos
Vakar „WTI“ naftos ateities sandoriai „NYMEX“ biržoje vėl pabrango, nors prekybos metu būta nemažų svyravimų. Investuotojai labiausiai laukė Amerikos naftos instituto pateikiamos ataskaitos apie naftos ir jos produktų atsargų pokyčius. Nors pranešta, kad žaliavinės naftos atsargos krito, bet smukimas nebuvo toks didelis, kokį pranašavo rinkos dalyviai. Tiesa, benzino atsargos krito, o tai yra geras ženklas. Šiandien investuotojai lauks duomenų patvirtinimo iš JAV energetikos administracijos. Jeigu atsargų pokyčių kryptis bus panaši, tai turėtų suteikti papildomo palaikymo dabartinei kainai. Visgi sunku tikėtis, kad artimiausiomis dienomis naftos kaina sugebėtų pasiekti 80 JAV dolerių už barelį, nes šiai psichologinei ribai pasiekti reikėtų papildomų teigiamų veiksnių.
Aukso kaina vakar biržoje pakilo, nors dar dienos metu ji buvo priartėjusi prie 1175 JAV dolerių už Trojos unciją. Vėliau, pradėjus stiprėti JAV doleriui svarbiausių valiutų atžvilgiu, aukso kaina vėl šoko į viršų. Ši teigiama ir istoriškai neįprasta JAV dolerio ir aukso kainos koreliacija vis dar tęsiasi. Panašu, kad vakarykštį atšokimą lėmė ir padidėjęs pirkėjų aktyvumas dėl noro įsigyti aukso šiek tiek smukusiomis kainomis. Tiesa, didžiausio pasaulyje aukso fondo „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis vakar krito 6,08 tonomis, o tai yra pakankamai nemažas smukimas.