Nesupratome šios ekonomikos recesijos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2010-09-02 14:58 Komentarai: (0)
„Nesupratome šios recesijos“ – savo atsisveikinimo kalboje pareiškė besitraukianti Amerikos prezidento Barako Obamos ekonomikos patarėja Christina Romer.

Jos nuomone, ekonominė politika Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo tinkamas reagavimas į krizę, tačiau vis dėl ekonomistų grupė nesugebėjo nuspėti, kad ekonomikos nuosmukis bus toks didelis. Todėl priimtas ir patvirtintas šalies ekonomikos skatinimo paketas buvo per mažas, kad padėtų pristabdyti augančią bedarbystę.

„Sunkią ir sudėtingą 1981 – 1982 metais kilusią ekonomikos recesiją mes supratome, nes ją lėmė tai, kad FED kovodamas su pradėjusią didėti infliaciją sugriežtino pinigų politiką. Kuomet kainų augimas sustojo, FED sumažino palūkanų normas, ir viskas sugrįžo į įprastą ritmą. Besibaigiant 1984 metams bedarbystė šalyje sumažėjo iki aštuonių procentų“ – atkreipė dėmesį Christina Romer.

Ji mano, kad paskutinė kilusi ekonomikos recesija yra visai kitokio pobūdžio. Ji yra susijusi su reguliavimo politikos klaidomis ir nesveika praktika finansų sektoriuje. Visą tai lėmė, kad išsipūtė burbulas nekilnojamo turto rinkoje, na o šio burbulo sprogimas lėmė, kad kilo jau daug metų nematyta finansų krizė.

Kaip pabrėžia besitraukianti Amerikos prezidento ekonomikos patarėja, tuo momentu, kuomet į valdžią atėjo dabartinis prezidentas Barakas Obama, Amerikos ekonomika gan smarkiai traukėsi.

Jos nuomone, labai staigiai paruoštas ir priimtas šalies ekonomikos stimuliacinis paketas, atliko jam paskirtą vaidmenį, t.y. buvo sustabdytas smarkus bendrojo vidaus produkto kritimas bei nuo žlugimo išgelbėtas šalies finansų sektorius.

Tačiau minėtas stimuliacinis ekonomikos paketas nesugebėjo pristabdyti šalyje didėjančios bedarbystės, nes nebuvo žinomas šios ekonomikos recesijos galimas mastas bei galimas atsigavimo lygis. Dar prieš tai, kai buvo patvirtintas ekonomikos skatinimo paketas, šalyje bedarbystės lygis siekė maždaug aštuonis procentus, tačiau vos pradėjus įgyvendinti minimą paketą, bedarbystės lygis Amerikoje šoktelėjo beveik iki dešimties procentų.

„Mums nepavyko tiksliai įvertinti, kokia būtų žiauri recesija, jei nebūtų įgyvendintas ekonomikos stimuliacinis paketas“ –atsisveikinimo kalboje reziumavo besitraukianti Amerikos prezidento Barako Obamos ekonomikos patarėja Christina Romer.
 
Dar nėra komentarų