T.Geithner nemato grėsmės, kad gali kilti valiutų karai ir prekybos karas su Kinija

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2010-10-01 12:48 Komentarai: (0)
Amerikos Iždo sekretorius Timothy Geithner atmetė nuogąstavimus, kad tarp Amerikos ir Kinijos, dėl šios šalies vykdomos pinigų politikos, gali kilti prekybos karas. Priminsime, kad Amerikos įstatymų leidėjai nutarė priimti įstatymą, kuris bus skirtas apsaugoti Amerikos kompanijas nuo Kinijos produkcijos importo.

„Tai tikrai nebus prekybos karas. Ir jei ir toliau tęsis dabar stebimas juanio stiprėjimas, tai tikrai padarys esminį skirtumą jų ekonomikoje, be to mūsų ekonomikai juanio stiprėjimas taip pat yra labai svarbus“ – atskleidė jis.

Per rugsėjo mėnesį doleris juanio atžvilgiu susilpnėjo 1,7 procentais, ir tai nuo pat 2005 metų buvo didžiausias mėnesinis juanio prieaugis dolerio atžvilgiu. Tuo tarpu kaip minėta, Amerikos Kongrese buvo priimtas įstatymas, kuris leis šios šalies kompanijoms reikalauti uždėti tarifus iš Kinijos importuojamoms prekėms.

„Tai neveiks, jei Kinija bus pernelyg stipriai spaudžiama. Tokiu atveju nukentės abi šalys, ir tai nebus naudinga abejoms tautoms“ – pareiškė Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomistas Xie Dongming.

Amerikos Iždo sekretorius Timothy Geithner taip pat atmetė nuogąstavimus, kad gali kilti pasaulinis konfliktas dėl šalių vykdomos valiutų kursų keitimo politikos. Šią savaitę apie galimą pasaulinį valiutų karą perspėjo Brazilijos finansų ministras Guido Mantega. Pastaruoju metu daugelio šalių vyriausybės ir Centriniai bankai siekia susilpninti savo nacionalines valiutas, nes silpnesnė šalies valiuta kitų valiutų atžvilgiu suteikia konkurencinį pranašumą eksporto rinkose.

„Ką tai reiškia, mes neturėsime valiutų karų“ – pareiškė Amerikos Iždo sekretorius.

Priminsime, kad šių metų rugsėjį, pirmą kart nuo pat 2004 metų, Japonijos Centrinis bankas siekdamas sustabdyti jenos stiprėjimą atliko intervenciją valiutų rinkoje. Tačiau Timothy Geithner nekomentavo tokius Japonijos Centrinio banko veiksmus, ir visą savo dėmesį sutelkė ties siekiu labiau paskatinti kinus, kad šie leistų daugiau sustiprėti juaniui.

Kinijos valdžia šių metų birželį pareiškė, kad ji leis juaniui labiau svyruoti kitų valiutų atžvilgiu, tačiau neatskleidė, kiek ir per kurį laiką bus leista sustiprėti juaniui. Tuo tarpu pastaruoju metu Amerikos valdžia su šalies prezidentu Baraku Obama priešakyje kritikuoja, kad Kinijos valdžia pernelyg lėtai kitų valiutų atžvilgiu leidžia sustiprėti juaniui.

Priminsime, kad nuo 2005 iki 2008 metų vasaros Kinijos valdžia leido juaniui dolerio atžvilgiu sustiprėti net apie dvidešimt procentų. Tačiau 2008 metų vasarą, prieš prasidedant pasaulinei krizei, Kinijos valdžia ir vėl nusprendė griežčiau kontroliuoti juanio kursą kitų valiutų atžvilgiu, ir per minimą laikotarpį juanis dolerio atžvilgiu faktiškai nepakito. Tokiu būdu Kinijos valdžia manipuliuodama juanio kursu stengėsi pagelbė šalies eksportuotojams, kad jų gaminama produkcija net ir esant krizinėms sąlygoms, ir toliau užsienio rinkose išlikti paklausi.

„Jeigu jūs pažvelgtumėte į juanio stiprėjimo tempą per rugsėjį, tai jis yra labai panašus į tą, kuris buvo prieš krizę“ – reziumavo Amerikos Iždo sekretorius Timothy Geithner.
 
Dar nėra komentarų