„Mes imamės visų įmanomų priemonių, kad užtikrintume finansų rinkų stabilumą. Tai didžiausia mūsų kada nors atlikta operacija“ – teigiama Japonijos Centrinio banko pranešime.
Investuotojai sunerimę dėl penktadienį kilusio žemės drebėjimo ir vėliau susidariusio cunamio, kurie padarė daug žalos vienai iš Japonijos dalių, puolė pardavinėti visų kompanijų, o ypač tų, kurios buvo priverstos stabdyti savo gamyklas, akcijas, tiesa dėl galimų būsimų atstatymo darbų, brango kai kurių Japonijos statybos kompanijų akcijos.
Gan stipriai pigo Japonijos automobilių gamintojų, kurios buvo priverstos uždaryti kai kurias savo gamyklas, akcijos. Toyota Motor akcijos smuktelėjo žemyn apie aštuonis procentus, Nissan Motor - 9,52 procentais, Mitsubishi Motors - 11,81 procentu, Honda Motor akcijos nuvertėjo 6,49 procentais.
Elektrotechnikos produkcijos gamintojos Sony akcijos pigo virš devynių procentų, Panasonic - 8,09 procentais. Elektros tiekimo kompanijos Tokyo Electric Power akcijos šiandien driokstelėjo žemyn net beveik ketvirtadaliu, Tohoku Electric Power - 21,2 procentais, tuo tarpu statybos kompanijų, kaip pavyzdžiui Daiho Corporation (16,47 procentais), Kitano Construction (23,03 procentais), Tekken (34,48 procentais), Fukuda Corporation (37,55 procentais) bei kitų, akcijos pastebimai šoktelėjo aukštyn.
AIR Worldwide specialistai paskaičiavo, kad šios katastrofos kaina draudimo bendrovėms bendrai sudarys 34,6 mlrd. dolerių. Tad nieko stebėtino, kad investuotojai skubėjo išparduoti Japonijos draudimo kompanijų akcijas. Tokio Marine Holdings akcijos pigo virš dvylikos procentų, The Dai-ichi Life Insurance Co. akcijos smuko apie devyniolika procentų, na o Anicom Holdings draudimo bendrovės akcijos pigo virš dvylikos procentų.
Tuo tarpu pasaulinė reitingų agentūra Moody's Investors Service šiandien sumažino Japonijos reitingo perspektyva nuo stabilios iki neigiamos, na o dabartinis šios šalies skolinimosi reitingas sudaro Aa2 lygį.
Sprendimas buvo priimtas dėl to, kad dėl kilusios krizinės situacijos šalyje, Japonijos vyriausybė neturės galimybių sumažinti savo biudžeto deficito. Be to yra labai realu, kad artimiausiais metais Japonijos ir taip milžiniškos skolos dar labiau šoktels aukštyn. Šiuo metu Japonijos viešoji skola, lyginant su šalies metinio bendrojo vidaus produkto verte, sudaro net 217,7 procentus, ir tai yra didžiausias skolos lygis tarp visų išsivysčiusių šalių. Tiesa, absoliučiai didžioji dalis Japonijos viešosios skolos priklauso vietiniams investuotojams. Tačiau Japonijos situacija taip pat prastėja ir dėl gan greitai senstančios šalies visuomenės.
„Kilusi pasaulinė ekonomikos krizė padarė didžiulį neigiamą poveikį Japonijos ekonomikai. Na o dabartiniai įvykiai, susiję su kilusiu smarkiausiu žemės drebėjimu bei po to sekusiu cunamiu, kurie padarė daug žalos Japonijai, tik dar labiau apsunkina kliūtis, kurias turi nugalėti Japonijos vyriausybė. Remiantis ankstesniais pranešimais, iki 2020 metų Japonija turėjo subalansuoti savo biudžetą. Tačiau tai bus be galo sunku pasiekti, nes prognozuojamas šių metų Japonijos bendrojo vidaus produkto augimas sudarys tik 1,3 procentus, na o kitais metais - 1,7 procentus. Ilgalaikėje perspektyvoje, Japonijos vyriausybė nenumato spartesnio šalies ekonomikos augimo, kuris turėtų sudaryti tik 1-2 procentus“ – teigiama Moody's Investors Service pranešime.