TVF pablogino JAV, Japonijos ir Pasaulio BVP augimo prognozes

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-04-12 10:40 Komentarai: (0)
Pirmadienį JAV akcijų rinka nukrito dėl sumažėjusios naftos kainos bei pranešimų, kad Tarptautinis valiutos fondas sumažino JAV ekonomikos augimo perspektyvas. S&P 500 indeksas nukrito 0,28 proc., o Dow Jones Industrial indeksas neženkliai pakilo - 0,01 proc. Nasdaq indekso vertė nukrito 0,32 proc.

Nepertraukiamos prekybos metu naftos kaina nukrito apie 2,5 proc. Rimstantys mūšiai Libijoje ir sustiprėjęs JAV doleris buvo pagrindiniai faktoriai, įtakoję naftos kainos kritimą. Dėl nukritusios naftos kainos energetikos sektorius, kuris per paskutinius tris mėnesius buvo sparčiausiai kylantis sektorius dėl nuolatos kylančios naftos kainos, vakar nukrito daugiausiai iš visų S&P 500 indeksui priklausančių sektorių.

Tarptautinis valiutos fondas pranešė, kad sumažino JAV ekonomikos augimo perspektyvas. Sausio mėnesio prognozuotas 3 proc. augimo tempas buvo sumažintas iki 2,8 proc. Auganti naftos kaina ir nedarbo mažėjimo tempas buvo nurodytos kaip pagrindinės priežastys dėl sumažintos prognozės. Pasaulio ekonomikos augimo tempo prognozė nebuvo pakeista ir išliko 4,4 proc.

Po nepertraukiamos prekybos didžiausia JAV aliuminio gamintoja, „Alcoa", pranešė I ketv. finansinius rezultatus. Nors grynasis pelnas vienai akcijai atitiko daugumos analitikų prognozes ir sudarė 27 centus, visgi poprekybinės sesijos metu „Alcoa" akcijos nukrito 3,15 proc. Pirmojo ketvirčio pardavimai siekė 5,96 mlrd. JAV dolerių ir buvo didesni nei praeitų metų I ketv. pardavimai, kurie siekė 4,89 mlrd. JAV dolerių. Analitikai prognozavo, kad pardavimai sudarys apie 6,2 mlrd. JAV dolerių. Taip pat I ketv. buvo uždirbta 308 mln. JAV dolerių pelno, kai praeitais metais per tą patį laikotarpį buvo patirtas 201 mln. JAV dolerių nuostolis.

Vakarų Europa

Pirmadienį neatsilaikė 16 iš 18 Vakarų Europos biržų indeksų ir jų vertės sumenko. Daugiausiai pigo automobilių gamintojų ir statybos bendrovių akcijos. Šveicarų banko „Credit Suisse" analitikai vakar pablogino savo rekomendaciją automobilių sektoriui. Dėl to vienos iš automobilių bendrovės „Daimler" akcijų kaina smuktelėjo 2,7 proc. Be to rinkos laukia prasidedant JAV įmonių rezultatų skelbimo sezono, kuris gali atnešti įvairių netikėtumų. Indeksai pastaruoju metu jautrūs ir įvairioms negatyvioms pasaulinėms naujienoms. Didelės naftos kainos neramina dėl ekonominės būklės ateities, gausėja nerimo dėl infliacijos. Tad ir šiandien Europos ateities sandoriai vėl rodo, kad tikimasi neigiamos rinkų krypties. Tokios nuotaikos susiklostė po to kai šįryt smuko Azijos akcijų indeksai Japonijai paskelbus, kad pavojaus lygis atominėje elektrinėje padidintas iki maksimalaus.

Azija

Pagrindinių akcijų rinkų indeksų pokyčiai Azijoje šįryt buvo neigiami. Japonijos akcijų rinkų indeksas Nikkei 225 prarado dalį savo vertės po to, kai Tarptautinis valiutos fondas (TVF) pranešė, kad dėl stipraus žemės drebėjimo ir cunamio sumažina šalies ekonomikos augimo perspektyvas. Negana to, vakar Japoniją sukrėtė pakartotiniai požeminiai smūgiai, po kurių keletas regionų liko be elektros energijos, o dėl to pramonės bei energetikos sektoriaus įmonių akcijos patraukė žemyn.

Pietų Korėjos centrinis bankas nusprendė nedidinti bazinių palūkanų normų šį mėnesį. Šis Korėjos centrinio banko sprendimas nebuvo netikėtas, kadangi daugelis analitikų tikėjosi, kad bazinės palūkanų normos išliks nepakitę. Pagrindinis Pietų Korėjos akcijų indeksas Kospi išlaikė vieningą kryptį su kitais Azijos akcijų indeksais ir šįryt mažėjo.

Baltijos šalys

NASDAQ OMX Vilniaus biržoje matėme pasyvią prekybos sesiją. Investuotojų aktyvumo taip ir nepadidino įmonių skelbiami dividendai, nors kai kurie iš jų pranoko lūkesčius. Pirmadienio prekybos sesijos metu daugiausia susidomėjimo sulaukė „TEO LT" vertybiniai popieriai. Šių 1,02 proc. iki 0,682 euro kritusia kaina perleista už 119 tūkst. eurų. NASDAQ OMX Talino biržoje pirmadienio prekybos sesija buvo kiek aktyvesnė negu buvome įpratę matyti pastaruoju metu. Daugiausia investuotojų dėmesio sulaukė biržos flagmanais vadinamų bendrovių vertybiniai popieriai - „Tallink Grupp" bei „Olympic entertainment Group". Rygos biržoje aktyvumu antrą prekybos sesiją iš eilės išsiskyrė prekyba farmacijos bendrovės „Grindeks" akcijos. Šie pastaruoju metu sudaro didžiąją dalį rinkos apyvartos ir nestokoja investuotojų dėmesio.

Latvijos vyriausybė paskelbė, kad 2010 metais jos biudžeto deficitas sumažėjo nuo 9,6 proc. BVP iki 7,6 proc. BVP. Duomenys dar gali būti patikslinti, tačiau šalies vyriausybė džiūgavo, kad pavyko pasiekti deficito 1 proc. punktu mažesnio nei reikalavo paskolą suteikęs Tarptautinis valiutos fondas.

Estijos finansų ministerija pakėlė šalies infliacijos prognozę. Tikimasi, kad šiemet kainos gali augti 4,5 proc., anksčiau buvo prognozuojamas 2,5 proc. vidutinė metinė infliacija. Daugelis analitikų Baltijos šalims jau padidino infliacijos prognozes ir Estija ne išimtis. Ženklią įtaką kainų augimui visame pasaulyje šiuo metu daro vėl pabrangusi nafta ir kylančios maisto produktų kainos.

Vakar paskelbta, kad Estijos eksportas vasario mėnesį augo 34,1 proc. Nors tai tebėra didelis tempas, tačiau palyginti su ankstesniais skaičiais, tai gana ženklus sulėtėjimas. Be to, atsigaunanti vidaus paklausa lėmė ir importo didėjimą, tad matėme besiplečiantį prekybos deficitą.

Vidurio ir Rytų Europa

Pirmadienį prekyba Rusijoje prasidėjo teigiama nata, tačiau šios nuotaikos į dienos pabaigą neišliko. Rusijos rinkos investuotojai taip pat jautė neigiamos Vakarų Europos perkybos atgarsį, be to naftos kainos vėl nutolo nuo savo aukštumų. Nepalankių naujienų srautą papildė žinia apie dar vieną žemės drebėjimą Japonijoje. Tad dienos pabaigoje Rusijos energetikos sektoriaus įmonių akcijos baigė su minuso ženklu: „Lukoil" pigo 0,95 proc., „Rosneft" -0,73 proc., tiesa „Gazprom" akcijoms vis dėl to pasisekė išlaikyti investuotojų interesą ir jų kaina padidėjo 0,33 proc.

Žaliavos

„WTI" naftos ateities sandorių kaina pirmadienį „NYMEX" biržoje smarkiai krito žemyn. Nuo penktadienio aukščiausios kainos, siekusios 113 JAV dolerių už barelį, nafta šįryt nusileido jau žemiau 109 JAV dolerių už barelį. Naftos pigimą paskatino didesnis naftos ateities sandorių pardavėjų antplūdis po to, kai Tarptautinis valiutos fondas sumažino JAV ir Japonijos ekonomikų prognozuojamus augimo tempus bei „Goldman Sachs" rekomendavo savo klientams atsitraukti iš žaliavų rinkos ir fiksuoti pelnus. Be to, aiškėja, kad smarkiai pakilusios naftos kainos jau neigiamai ima atsiliepti pasaulio ekonomikų augimui. Beje, vakar Afrikos sąjunga pasiūlė taikos plano sąlygas Libijoje, tačiau jau šiandien pranešta, kad opozicijos atstovai neigiamai sutiko šį planą. Artimiausiomis dienomis vėl dėmesys kryps į JAV naftos atsargų pokyčių ataskaitas, kurios turėtų parodyti, kad žaliavinės naftos atsargos padidėjo, o benzino bei vidurinio distiliavimo produktų sumažėjo.

Vario kaina vakar šiek tiek krito. Tie patys „Goldman Sachs" taip pat rekomendavo pasitraukti ir iš vario rinkos, tad nemaža investuotojų taip pat susirūpino šio metalo kainos perspektyva. Beje, nerimą rinkai kelia ir Kinija, kurioje tikimasi dar vieno bazinės palūkanų normos pakėlimo. Vario importo į Kiniją statistika vakar nelabai nudžiugino - nors metalo importas padidėjo 29 proc., lyginant su vasariu, tačiau šis kiekis buvo net 33 proc. mažesnis nei prieš metus. Metalo atsargos Londono metalų biržos sandėliuose per praėjusią savaitę padidėjo, bet Šanchajaus sumažėjo. Visgi nuotaikos rinkoje šiek tiek suprastėjo ir vario kainai vėl perlipti 10 tūkst. JAV dolerių už toną kartelę gali būti sudėtinga.
 
Dar nėra komentarų