JAV akcijų indeksai vakar išliko beveik nepakitę

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-06-14 10:43 Komentarai: (0)
Pirmadienį paskelbti įmonių pirkimo sandoriai kiek atgaivino JAV akcijų rinką, kuri paskutines šešias savaites susilaukė investuotojų spaudimo. Dow Jones Industrial indeksas nedaug, bet pakilo. Tarp indekso komponentų didžiausio investuotojų susidomėjimo sulaukė „Pfizer" įmonės akcijos, kurios brango 1,74 proc.

Įmonė informavo, kad planuoja kreiptis į teismą dėl išskirtinių teisių pardavinėti tabletes „Viagra" pratesimo. Šių vaistų pardavimai įmonės pajamas padidina 1 mlrd. JAV dolerių. S&P 500 indeksas pakilo 0,07 proc., o Nasdaq indeksas nukrito 0,15 proc. Tarp S&P 500 indekso sektorių investuotojai labiausiai pardavinėjo energetikos sektoriaus akcijas. Tam didžiausią įtaką darė mažėjanti naftos kaina, kuri pirmadienį JAV prekybos sesijos tam tikru metu kainavo žemiau 97 JAV dolerių už barelį.

Pirmadienį prieš prasidedant akcijų prekybai buvo informuota apie daugiau nei 10 įmonių susijungimų ir pirkimų sandorius. Pagal „Dealogic" duomenis, pirmadienį paskelbtų sandorių suma padidino bendrą 2011 metais paskelbtų įmonių susijungimų ir pirkimų sandorių sumą iki 496 mlrd. JAV dolerių. 2010 metais bendra tokių sandorių suma sudarė 768 mlrd. JAV dolerių.

Vakarų Europa

Po nesėkmingos praėjusios savaitės akcijų indeksai pirmadienį Europoje pakeitė kryptį. | viršų kilo 5 iš 11 vakar dirbusių Vakarų Europos biržų pagrindinių indeksų. Bendras Europos akcijų indeksas Stoxx 600 vakar brango 0,2 proc., daugiau dėmesio vakar sulaukė telekomų ir kalnakasybos akcijos. Telekomų akcijų kainų indeksas palypėjo 0,7 proc. po to kai „Vodafone" akcija brango dėl padidintos tikslinės kainos. „Eurasian Natural Resources" brango 4,7 proc. žiniasklaidoje pasirodžius žinutei apie galimą bendrovės perėmimą. „Glencore", kuri teigiama ketinanti įsigyti šią žaliavų bendrovę, pastarąsias keletą savaičių tarėsi su jos trim akcininkais, kuriems priklauso 45 proc. „Eurasian Natural Resources" nuosavybės.

Šiandien ateities sandoriai Vakarų Europoje rodo tolesnę teigiamą kryptį. Dalis investuotojų tikisi bent jau psichologiškai sąlygoto rinkų atsitiesimo, tačiau likusieji tebėra atsargūs. Techninės analizės rodikliai byloja apie galimai besitęsiančią meškų rinką, o ir Graikijos skolos bėdos niekaip nedingsta iš akiračio.

Vakar reitingų agentūra „Standard&Poor's" Graikijai sumažino skolinimosi reitingą nuo B iki CCC. Šiuo metu tai žemiausiais kredito reitingas pasaulyje, o pasak „Standard&Poor's" šalies bankrotas ar skolos restruktūrizacija yra itin tikėtini. Graikija šiandien ketina leisti 26 savaičių trukmės iždo vekselius, o jos vyriausybė reaguodama į tokį reitingų agentūros žingsnį apgailestavo, kad reitingų agentūra neatsižvelgia į intensyvų bendradarbiavimą su Europos komisija ir kitomis institucijomis. Po tokio reitingų pabloginimo Graikijos, o kartu ir Portugalijos bei Airijos draudimo apsikeitimo sandorių nuo nemokumo (angl. credit default swaps) kainos šoktelėjo iki rekordo, o Graikija pagal šį dydį pasaulyje šiuo metu nusileidžia tik Ekvadorui.

Azija

Šiandien Azijos akcijų indeksai augo, vedami pozityvių naujienų, kurios slopino jau kurį laiką tvyrančias neigiamas nuotaikas rinkose. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 brango 1,08 proc. Nemažą įtaką šiam augimui turėjo net 25 proc. pakilusi bendrovės „Tokyo Electric Power Co" akcijų kaina. Po nelaimės atominėje elektrinėje į rekordines žemumas nukritusi bendrovės akcijų kaina šiandien atsitiesė. Japonijos vyriausybė patvirtino, kad užtikrins kompensacijų nukentėjusiems išmokėjimą, taip prisiimdama dalį bendrovės finansinės naštos. Japonijos bendrovių akcijas kėlė ir Japonijos centrinio banko pranešimas, kad siekiant paskatinti ekonomikos atsigavimą, bus išduota 6,2 mlrd. JAV dolerių paskolų smulkiajam verslui. Japonijos centrinis bankas palūkanų normas paliko itin žemame lygyje (0-0,1 proc.)

Šiandien ryte sulaukėme svarbių makroekonominių duomenų iš antrosios pagal dydį pasaulio ekonomikos - Kinijos. Infliacija Kinijoje augo greičiausiu tempu, per paskutinius 34 mėnesius ir siekė 5,5 proc., palyginti su praėjusių metų gegužės mėnesiu. Pramonės produkcija augo 13,3 proc., aplenkdama prognozuotą 13,1 proc. augimo tempą. Kinijos akcijų indeksas CSI300 kilo 1,41 proc., nepaisant kalbų, kad tokia aukšta infliacija privers Kinijos centrinį banką imtis tolimesnių monetarinės politikos griežtinimo veiksmų.

Baltijos šalys

Vilniaus vertybinių popierių biržoje jau trečią prekybos sesiją iš eilės indekso reikšmė krito. Investuotojai, skirtingai nei penktadienį, buvo labai pasyvūs - apyvarta tesiekė 275 tūkst. eurų. Daugiausiai prekiauta LESTO akcijomis - jų perleista už 76 tūkst. eurų, o kaina krito net 5,85 proc. iki 0,772 euro. Didžiausias neigiamas pokytis matytas „Kauno energijos" pozicijoje - 16,56 proc., o apyvarta perlipo 1 tūkst. eurų sumą - šioje pozicijoje sandorių nebūta jau daugiau nei mėnesį.

Talino biržoje investuotojai taip pat išliko pasyvūs, bendra apyvarta tesudarė 691 tūkst. eurų, o indeksas nežymiai pakilo. Beveik pusę apyvartos atiteko „Tallink Grupp" akcijos, kurių kaina liko nepakitusi. Labiausiai pakilo mažu likvidumu išsiskiriančios „Trigon Property Development" akcijos, kurios sesijos pabaigoje kainavo 0,36 euro, o bendrovės „Harju Elekter" bendrovės akcijos nukrito labiausiai, 3,05 proc. iki 2,80 euro.

Rygoje prekyba vyko kiek aktyviau nei įprastai, dienos prekybos apyvarta siekė 78 tūkst. eurų, o indeksas sugebėjo pakilti net 1,43 proc. Didžiausiu aktyvumu pasižymėjo „Olainfarm" akcijos, kurių perleista už daugiau nei 20 tūkst. eurų, o kaina pakilo beveik 1 proc. Didžiausią procentinį pokytį parodė „Rigas Kugu Buvetava" akcijos, pakilusios net 10,83 proc. Dėl akcijų nelikvidumo, tokie kainos pokyčių viražai į vieną ar kitą pusę yra tapę įprasti.

Vidurio ir Rytų Europa

Prekyba Rusijoje vakar nevyko dėl nedarbo dienos. Vis dėl to didžiausių ir likvidžiausių Rusijos bendrovių, prekiaujamų užsienio biržose, akcijų kainos mažėjo - „Gazprom" prarado 2,0 proc. savo vertės, „Sberbank" - 2,2 proc. Silpnai pasirodė ir metalų gamintojų akcijos. „Nolisk Nickel" pigo 1,2 proc., „Mechel" - 2,0 proc.

Žaliavos

„WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje pirmadienį judėjo žemyn ir vienu metu kaina buvo nukritusi žemiau 97 JAV dolerių už barelį. |domu tai, kad „Brent" nafta elgėsi priešingai ir brango. Skirtumas tarp „Brent" ir „WTI" naftos šoktelėjo iki 21 JAV dolerio už barelį. „Brent" naftos brangimą skatina lūkesčiai, kad tarptautinėje rinkoje didėjant jos paklausai bei sumažėjus pasiūlai dėl Libijos bei grėsmių Nigerijoje, jos kaina gali toliau augti. JAV situacija yra priešinga - ten žaliavinės naftos ir jos produktų atsargos yra netoli rekordinių aukštumų, todėl rinkoje jaučiamas akivaizdus naftos perteklius, kuris turi neigiamą įtaką kainai. Beje, kainai spaudimą darė ir liekančios baimės, kad didžiausių valstybių ekonomikos augimo lėtėjimas gali kartu mažinti ir naftos paklausos didėjimą pasaulyje. Artimiausias dvi dienas investuotojai didelį dėmesį kreips į atsargų pokyčių ataskaitas.
 
Dar nėra komentarų