Taigi, Barakas Obama įeis į istoriją ne tik kaip pirmasis juodaodis Amerikos prezidentas, tačiau kaip ir pirmasis Amerikos prezidentas, per kurio kadencija ši šalis prarado savo aukščiausią įmanomą turėti skolinimosi reitingą. Net du įspūdingi Barako Obamos pasiekimai, sveikinimai, ir dar kartą su gimtadieniu Barakai - „YES, WE CAN!“ (TAIP, MES GALIME!).
Ar Barakui Obamai buvo leista tapti Amerikos prezidentu tik tam, kad galiausiai jis būtų padarytas atpirkimo ožiu už visas Ameriką užklupusias problemas? – tai yra visiškai realu, realu ir tai, kad jis jau yra politinis lavonas, ir jo galimybės kitų metų rudenį būti perrinktu Amerikos prezidentu labai stipriai sumažėjo.
![](datas/users/375-week 11-08-1.gif)
Savo pranešime pasaulinė reitingų agentūra Standard & Poor's teigia, kad nusprendė sumažinti Amerikos skolinimosi reitingą, nes nėra įsitikinusi, ar Amerikos Kongreso rugpjūčio antrą dieną priimtas šalies biudžeto deficito mažinimo planas yra pakankamas, kad būtų žymiai sumažinta Amerikos turima skola.
Priminsime, kad remiantis minėtu patvirtintu planu, Amerikos skolos limitas bus padidintas 2.1 trilijonais dolerių, na o šalies biudžeto išlaidos per artimiausius dešimt metų bus sumažintos 2.4 trilijonų dolerių arba netgi didesne suma.
Pasaulinės reitingų agentūros Standard & Poor's atstovai jau praėjusio mėnesio viduryje perspėjo Amerikos valdžią, kad ši šalis gali prarasti savo turimą aukščiausią skolinimosi reitingą, jeigu biudžeto deficitas nebus sumažintas iki pakankamo lygio. Minimos reitingų agentūros atstovai norėjo, kad Amerikos valdžia įsipareigotų sumažinti savo biudžeto deficitą mažiausiai keturių trilijonų dolerių suma, tik tokiu atveju galima buvo tikėtis, kad Standard & Poor's nesumažins Amerikos skolinimosi reitingo.
Kitos dvi pasaulinės reitingų agentūros, t.y. Moody's Investors ir Fitch kol kas dar nesumažino Amerikos skolinimosi reitingo, tačiau prieš tai irgi buvo perspėjusios,kad gali sumažinti šios šalies reitingą.
Remiantis kai kuriais paskaičiavimais, Amerikos skolinimosi reitingo sumažinimas vienu lygiu reiškia, kad šios šalies skolos aptarnavimo kaštai, arba išlaidos per metus ūgtels maždaug 100 milijardų dolerių suma. Praėjusiais metais Amerikos Iždo departamentas palūkanoms už turimas skolas sumokėti iš viso išleido 414 mlrd. dolerių, kas prilygo 2.7 procentų šalies metinio bendrojo vidaus produkto vertei.
Iš kitos pusės, jau anksčiau kai kurie ekspertai buvo pareiškę, kad Amerikos skolinimo reitingo sumažinimo pasekmės nebūtinai bus itin rimtos. Jie atkreipė dėmesį, kad Amerikos obligacijų pirkėjai nesivadovauja vien tik reitingų agentūrų vertinimais, tačiau tuo pačiu atsižvelgia ir į nuosavų ekspertų vertinimus.
Prisiminta ir tai, kad praeityje savo aukščiausio skolinimosi reitingo taip pat neteko ir Japonija, kuomet jos reitingas buvo sumažintas nuo AAA iki AA+ lygio, tačiau tai nesukėlė jokių rimtų neigiamų pasekmių. Po to gan greit Japonija ir vėl atgavo savo aukščiausią skolinimosi reitingą.
Amerikos valdžia kontratakuoja
Po to, kai pasirodė pranešimas apie tai, kad Standard & Poor's pirmą kart istorijoje sumažino Amerikos turėtą aukščiausią skolinimosi reitingą, Amerikos valdžia ėmė kontratakuoti, ir pareiškė, kad abejoja Standard & Poor's atliktos analizės patikimumu.
Remiantis šaltiniais artimais Amerikos valdžiai, šalies Iždo departamento atstovai Standard & Poor's atliktoje analizėje rado klaidą, t.y. Amerikos valdžios išlaidos šioje analizėje yra dviem trilijonais dolerių didesnės nei, anot Amerikos valdžios, yra iš tiesų.
„Vertinimas, paremtas dviejų trilijonų dolerių vertės klaida, kalba pats už save“ – po Standard & Poor's sprendimo sumažinti Amerikos skolinimosi reitingą pareiškė šalies Iždo departamento atstovas.
Tai yra pirmas atvejis, kai Amerikos valdžios atstovai viešai sukritikavo pasaulinę reitingų agentūrą Standard & Poor's. Iki šiol Amerikos valdžios atstovai tik privačiai reikšdavo savo neigiamą nuomonę apie reitingų agentūrą, teigdami, kad šios reitingų agentūros atstovai supaprastina Amerikos politinės sistemos viziją.
Tuo tarpu pagrindinis minimos reitingų agentūros atstovas David Beers užtikrino, kad prieš paskelbimą apie reitingo sumažinimą, skaičiavimo netikslumai buvo įvertinti.