Azija: Shanghai Composite – China -3.79%; KOSPI - South Korea -3.82%; All Ordinaries – Australia -2.71%; Europa: DAX – Germany -5.02%; Russian RTS -11.06%; OMX Vilnius -5,08%; Amerika: Dow Jones -5.55%; Bovespa - Brazil -7.57%; Merval - Argentina -10.73%; Crude oil Future -6.89% Tačiau yra malonių išimčių: Gold Future - 1718.35 +53.50 (+3.21%); Silver Future - 3904.00 +67.00 (+1.75%); CBOE Volatility Index (VIX) +50%.
Investuotojai graibstė saugiomis laikomas Amerikos valstybines obligacijas. Dešimties metų trukmės šių obligacijų pelningumas nukrito 24 baziniais procentiniais punktais iki 2.32 procentų, t.y. iki žemiausio lygio nuo pat 2009 metų sausio mėnesio. Taip pat aktyviai buvo perkamas auksas, sidabras, bei doleris.
Tai buvo didžiausias vienos dienos Amerikos biržų akcijų rinkų indeksų nuosmukis nuo pat 2008 metų gruodžio pirmos dienos. Vakarėlis regis pasibaigė, na o daugelio investuotojų galvose matyt atsigamino 2008 metų rudenį prasidėję ir vėliau iki pat 2009 metų kovo trukę žiaurūs vaizdeliai rinkoje, kai kraujas liejosi laisvai. Niekas neskuba pirkti. Taigi, nuo euforijos iki panikos ir atvirkščiai - tik vienas žingsnis...
Tuo tarpu Amerikos prezidentas Barakas Obama pareiškė jog: „Amerika visada bus šalis su AAA reitingu.“
Viskas prasidėjo nuo to, kad liepos pabaigoje buvo paskelbta, kad remiantis pirminiu vertinimu, Amerikos bendrasis vidaus produktas per antrą šių metų ketvirtį augo vos 1.3 procentais, kai analitikai tikėjosi, jog augimas sudarys vidutiniškai net 1.8 procentus. Tačiau dar didesnį šoką matyt visiems sukėlė ankstesnių ketvirčių Amerikos bendrojo vidaus produkto pokyčių pastebimas pakoregavimas. Paaiškėjo, jog per pirmą šių metų ketvirtį Amerikos ekonomika ūgtelėjo ne 1.9 procentais, o vos 0.4 procentais, kai per paskutinį praėjusių metų ketvirtį augo ne 3.1 procentu, o tik 2.3 procentais.
Kaip ir gyvenime, taip ir finansų rinkose, vos tik prarandamas pasitikėjimas, prasideda krizė...
Viskas paremta pasitikėjimu...
Amerikos politikų nesutarimai dėl šalies skolos limito padidinimo ir biudžeto deficito sumažinimo taip pat neigiamai veikė rinkos dalyvius, ir nors daugelis buvo įsitikinę, jog Amerikos skolos limitas, kaip buvo daugelį kartų prieš tai, vis dėl to bus padidintas, tačiau galutinis politikų pasiektas kompromisas iš ties nuvylė daugelį rinkos dalyvių, nes šis susitarimas nereiškė nieko naujo.
Remiantis minėtu patvirtintu planu, Amerikos skolos limitas nuo dabartinės 14.3 trilijonų dolerių sumos bus padidintas dar 2.1 trilijonų dolerių suma, tačiau šios sumos turėtų pakakti tik iki 2013 metų, na o šalies biudžeto išlaidos per artimiausius dešimt metų bus sumažintos tik vos 2.4 trilijonų dolerių suma. Jūs ir patys matyt suprantate, kad tai skamba juokingai.
Na ir vėliau Amerika gavo skaudų antausį nuo Standard & Poor's, kuri pirmą kart istorijoje išdrįso sumažinti aukščiausią įmanomą turėti Amerikos skolinimosi reitingą, be to šio reitingo perspektyva yra neigiama, o tai reiškia, jog jis gali dar labiau mažėti.
Štai jums ir virtinė įvykių, kurie palaužė rinkos dalyvių pasitikėjimą ir privertė juos imti panikuoti ir gelbėtis parduodant turimas pozicijas. O gal šitie įvykiai nėra šiaip sau, nes didžiausi pinigai yra uždirbami panikų metu, kurias galima suorganizuoti ir uždirbti iš kritimo turint šortų pozicijas?
Daugelis matyt pasigedo Amerikos neoficialaus „Kalėdų senelio“ Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovo Ben Bernanke ir jo pranešimo apie QE3 pradžią. Na bet matyt jis atostogauja, arba tiesiog laukia komandos, kada galės pasirodyti scenoje ir suvaidinti savo scenarijuje jam numatytą vaidmenį.
Tiesa, jau šiandien vakare įvyks Amerikos Federalinio Rezervų banko atstovų susitikimas, po kurio turėtų paaiškėti ne tik jų sprendimas dėl bazinės palūkanų normos, kuris visiems ir taip aiškus, tačiau taip pat Ben Bernanke, siekdamas nuraminti rinkos dalyvius, gali paskelbti apie trečiojo kiekybinio pinigų politikos švelninimo etapo (QE3) pradžią arba apie kokias nors kitas priemones, kurios turėtų bent kažkiek atgaivinti rinkos dalyvių tikėjimą.
FED jau daug nuveikė prieš tai gelbėdamas Ameriką nuo kracho, t.y. iki rekordinių žemumų buvo nuleista bazinė palūkanų norma, Amerikos Federalinio Rezervų banko balansas, dėl atspausdintų naujų dolerių, išsipūtė papildomais net 2.9 trilijonais dolerių, tad FED jau iššaudė daug savo amunicijos, tačiau vis dėl to jos dar liko.
Ar Benas šįkart išties pagalbos ranką?
Teminis klipas