Banko „Finasta" Rusijos ekonomikos ir rinkos apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-10-10 16:52 Komentarai: (2)
Rusijoje rugsėjį toliau lėtėjo infliacija. Metinis kainų augimo tempas sumažėjo nuo 8,2 proc. iki 7,2 proc. Kaip ir tikėtasi, toliau kainų augimą ribojo sezoninis vaisių ir daržovių kainų sumažėjimas. Kol derliai nesibaigė, palanki turėtų likti ir kainų kryptis. Rusijos Finansų ministerija prognozuoja, kad metų pabaigoje infliacija turėtų sulėtėti netgi iki 6,5-7 proc. O pingantis rublis rimtesnę įtaką kainoms augti gali turėti tik 2012 metais.

Rusijos politinėje arenoje įvyko keletas reikšmingų įvykių svarbių ir šalies ekonomikos perspektyvų prasme. Kintamumas šioje srityje paprastai yra lemiamas veiksnys investuotojams ir daro nemenką įtaką tarptautiniams kapitalo srautams. Rusijos partija „Vieninga Rusija“ (rus. „Единая Россия“) kandidatu į prezidentus patvirtino dabartinį ministrą pirmininką V.Putiną. Nors tai veikiausiai ir reiškia, kad esminių struktūrinių permainų šalyje ir vėl nesulauksime, tačiau politinis ir ekonominės politikos tęstinumas gali būti įvertintas palankiai rinkoje. Didesnio atgarsio sulaukė Rusijos finansų ministro A.Kudrino atsistatydinimas pasiūlius Prezidentui. Šis finansų ministras daugiau nei dešimtmetį buvo laikomas šalies fiskalinės drausmės prievaizdu, tad jo pasitraukimas iš posto įneša tam tikro nerimo dėl tolesnio viešųjų finansų likimo. Primintina, kad Rusijos vyriausybės skola praeitamet tesiekė 9,9 proc. BVP.

Vyriausybė patvirtino naujas ekonomikos prognozes. Pagal pagrindinį scenarijų 2011 metais tikimasi 4,1 proc. , 2012 m. 3,7 proc., o 2013 m. 4,0 proc. BVP augimo. Atitinkamai naftos kaina kitąmet planuojama ties 100 JAV dolerių už barelį, o 2013 metais – 97 JAV doleriai už barelį. Naftos kaina išlieka itin aktualus rodiklis Rusijos valstybės finansams, nes būtent jos lygis lemia šalies biudžeto įplaukų dydį ir tai, ar jis bus subalansuotas. Kol kas prognozės atrodo neįspūdingai ir Rusijos vyriausybės išlaidos turėtų viršyti jos pajamas ateinančiais metais.

Rusijos centrinis bankas nekėlė bazinės palūkanų normos, tačiau nuspręsta sumažinti skirtumą tarp indėlių (+25 baziniai punktai) ir likvidumo operacijų palūkanų normų (-25 baziniai punktai). Atsižvelgiant į pasaulio finansų rinkos volatilumą ir silpstančias ekonomikos perspektyvas, norima sumažinti atotrūkį tarp operacijų, suteikiančių ir absorbuojančių papildomą likvidumą, kainų ir taip padaryti Rusijos bankų sistemą stabilesnę.

Sunykęs polinkis rizikuoti atitraukia lėšas iš Rusijos rinkos

Rusijos akcijų indeksai MICEX ir RTS per rugsėjo mėnesį smuko atitinkamai 11,6 proc. ir 21,2 proc. Šalies kapitalo rinkoje akcijų kainos ritosi iš paskos pokyčiams Vakarų biržose. Pastarąsias jau kuris laikas krečia itin suprastėjusios investuotojų nuotaikos dėl lėtėsiančios pasaulio ekonomikos plėtros ir euro zonos vyriausybių skolos, kuri grasina ne tik kai kurių šalių bankrotu, bet ir rizika nusitempti iš paskos visą regiono finansų sistemą. Rinkų griūtis lėmė ne tik spekuliantų, bet ir fondų aktyvų išpardavimą. Pasak Emerging Portfolio Fund Research per rugsėjo mėnesį iš Rusijos akcijų rinkos išplaukė 1,02 mlrd. JAV dolerių investicijų.

Kol nuotaikos pasaulio biržose nesistabilizuos, vargu ar galima tikėtis krypties pokyčio ir Rusijos rinkose. O investuotojai tebėra neramūs ir akcijų indeksų grafikai primena linksmuosius kalnelius. Kol kas kalbama tik apie analitikų lūkesčius, tačiau daug lems ir pasirodysianti statistika. Spalį prasidės įmonių ketvirčio rezultatų skelbimas Vakarų rinkose, pasirodys ir ekonominė statistika. Kaip šie duomenys atitiks ekonomistų prognozes lems ir rinkų kryptį trumpuoju laikotarpiu, tačiau didelių svyravimų veikiausiai nepavyks išvengti.

Rusijos įmonių naujienos

LUKoil (nafta, LKOH:RX, -5,8 proc.*). Rugpjūtį bendrovės žaliavinės naftos gavyba smuko 6,4 proc., bylodama apie stagnaciją pagrindiniuose įmonės naftos telkiniuose. Nepaisant to, „LUKoil“ išlieka antra pagal gavybos lygį Rusijos rinkoje po „Rosneft“, o jos gavyba sudaro 17 proc. visos šalies produkcijos. Bendrovė vis susiduria su vyriausybės ribojančiais sprendimais. Rugsėjį priimti įstatymo pakeitimai, įpareigojantys bendroves, turinčias daugiau nei 25 proc. naftos produktų saugojimo pajėgumų, siūlyti jų sandėliavimo paslaugas kitiems rinkos dalyviams nediskriminacinėmis kainomis. Taip pat kitais būdais ribojama verslo plėtra. Praėjusio mėnesio viduryje bankas „UBS“ padidino „LUKoil“ tikslinę kainą ir paliko galioti rekomendaciją „pirkti“, tačiau kintamumas rinkoje ir naftos kainos perspektyvos verčia būti atsargius dėl tolesnių akcijos kainos kitimo perspektyvų.

Rosneft (nafta, ROSN:RX, -16,6 proc.). Rugpjūčio pabaigoje su amerikiečių bendrove „Exxon Mobil“ pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis. Bendrų projektų vertė gali siekti 200-300 mlrd. JAV dolerių. Tokia žinia rinkų buvo sutikta palankiai. Tačiau esti nemažai veiksnių, galinčių riboti akcijos kainos augimą. Tai bendrovės priklausomybė nuo kintančių naftos kainų, neapibrėžtumas mokesčių srityje, išaugę veiklos ir kapitalo kaštai bei ribotas naftos gavybos augimas.

Gazprom (dujos, GAZP:RX, -12,6 proc.). Rugsėjį investuotojų norą įsigyti „Gazprom“ akcijų ribojo ne tik bendros rinkos nuotaikos, bet ir žinios apie pačią bendrovę. Paskelbta apie neteisėtas jos darbuotojų išlaidas, siekusias 26 mlrd. JAV dolerių. Europos Komisija „Gazprom“ padaliniuose Vidurio Rytu Europos šalyse atliko patikrinimą dėl atitikimo konkurencijos teisės aktams. Kol nepasidarys aiškios šių patikrinimų išvados, tikėtina, kad investuotojai ir toliau gali privengti įsigyti šios bendrovės akcijų.

Novatek (dujos, NVKT:LI, -14,7 proc.). Didžiausio Rusijos dujų gamintojo kainos rugsėjį ženkliai svyravo, nors svarbių naujienų ir nebūta. Rugsėjo pabaigoje paskelbta, kad tarifai dujų transportavimui gali būti padidinti 6-12 proc., tačiau tai numatoma ne anksčiau nei nuo 2012 metų birželio mėnesio. „Novatek“ pasinaudojusi opcionais įgijo 100 proc. „Yamal LNG“ bendrovės akcijų, o spalio pradžioje 20 proc. parduota Prancūzų bendrovei „Total“. „Yamal LNG“ bendrovės gali būti laikoma ilgalaikiu projektu, kuris turėtų padėti kurti vertę ateityje. Bendrovė paskelbė gerus 2011 metų I pusm. rezultatus, viršijusius ekonomistų lūkesčius. Investuotojų palankų nusiteikimą šios bendrovės adresu gali paskatinti ir jos vadovų akcijų įsigijimai.

Sberbank (finansai, SBER03:RX, -16,8 proc.). Rugsėjo pradžioje bankas baigė „Volksbank International AG“ įsigijimo sandorį. Už pirkinį bus sumokėta 585-645 mln. eurų, galutinė suma priklausys nuo įsigyjamo banko veiklos rezultatų 2011 metais. Tai pirmas „Sberbank“ įsigijimas už NVS ribų, galintis būti žingsniu tarptautinės grupės link.
Paskelbta, kad per pirmus aštuonis mėnesius „Sberbank“ veiklos pelnas išaugo 2,5 karto palyginti su praėjusias metais, tačiau tai buhalterinis, o ne dėl fundamentalių pokyčių atsiradęs pelnas.
Žiniasklaidoje pasirodė žinia, kad informacijos paskelbimas apie banko privatizavimą nukeliamas. Banko akcijos jau listinguojamos Londone, tai prisidėjo prie didesnio jų likvidumo, tačiau tolimesnių paskatų paklausai gali trūkti, ypač turint omenyje komplikuotą euro zonos finansų sektoriaus būklę.

VTB (finansai, VTB:RX, -10,8 proc.). Bankas paskelbė apie rekordinį pelną šių metų II ketv. Pirmojo pusmečio rezultatai buvo labai geri, tačiau akcijos kaina beveik nesureagavo, nes skaičiai tik nežymiai viršijo lūkesčius. Trečiojo ketvirčio pabaigoje „VTB“ ataskaitose jau turėtų matytis „Bank of Moscow“ įsigijimas. Sudėtingo sandorio metu „VTB“ šiam bankui įsigyti galėjo išleisti apie 100 mlrd. rublių. Ilgesniu laikotarpiu bankas turėtų būti patrauklus investuotojams tiek dėl to, kad šiuo metu jo akcijos yra gana ženkliai išparduotos, tiek dėl to, kad skelbiami veiklos rezultatai yra geri.

NLMK (metalurgija, NLMK:RX, -24,5 proc.). Kaip įprasta metalurgijos sektoriui, „NLMK“ akcijos kaina drastiškai reagavo į prastėjusius rinkų lūkesčius dėl ekonomikos būklės. Rugsėjo pabaigoje bendrovė kreipėsi į Rusijos vyriausybę, kad ši patarpininkautų tariantis su Kinija dėl specifinės rūšies plieno tiekimo. Kinija yra vienintelė tokios žaliavos tiekėja „NLMK“, tad galimi pasiūlos sutrikimas galėtų ženkliai pabloginti bendrovės veiklos sąlygas.
„Fitch“ atlikto vertinimo išvadose teigiama, kad plieno paklausos perspektyvos yra palankios dėl pajamų augimo potencialo ir mažmeninio bei būsto kreditavimo plėtros. Tačiau nemenką vaidmenį čia turėtų atlikti ir šalies vyriausybė.
Nors investuojant į metalurgijos sektorių reikia itin įdėmiai sekti ekonomikos būklę, tačiau ilgu laikotarpiu „NLMK“ akcijos turi nemažai potencialo atitiesti ir traukti investuotojų dėmesį Rusijos rinkoje.

Uralkali (trąšos, URKA:RX, -22,1 proc.). Kalio trąšų gamintojos akcijos kurį laiką buvo laikomos perpirktomis, tad rugsėjį jų kaina ženkliai nusirito. Investuotojai net nereagavo į rugsėjo 22 d. paskelbtus I pusm. rezultatus, pasak kurių pelnas išaugo 61 proc. palyginti su praėjusiais metais. Bendrovė paskelbė bent 50 proc. skirsianti dividendams (anksčiau šis rodiklis siekė 15 proc.). Be to, dividendus numatyta mokėti bent du kartus per metus.
Bendrovės akcijos kainos kritimas gali tęstis ir toliau, jei padėtis finansų rinkose išliks nepalanki. Tačiau „Uralkali“ akcijos išlieka perspektyvios, kai tik lūkesčiai dėl ekonominės situacijos vėl ims gerėti.

AFK Sistema (holdingas, AFKC:RX, -20,4 proc.). Holdingo „AFK Sistema“ II ketv. rezultatai viršijo ekonomistų lūkesčius. Bendrovės pelnas išaugo 131 proc. metiniu tempu. Pelningiausiu bendrovės turtu buvo naftos perdirbėja „Bashneft“, kurios vienos pelnas buvo 28 proc. didesnis palyginti su bendru „AFK Sistema“ pelnu. Nepaisant to, prastos rinkos nuotaikos smukdė įmonės akcijos kainą, kuri yra 40 proc. mažesnė palyginti su jai priklausančių „MTS“, „Bashneft“, „MGTS“ ir „Sitroniks“ akcijų rinkos verte. Paprastai holdingams būdinga maždaug 25 proc. nuolaida. Antroje rugsėjo pusėje pasigirdo gandai, kad „AFK Sistema“ gali parduoti telekomunikacijų bendrovę „MTS“ „France Telekom“ mainais į pastarosios akcijų dalį. Jei šie gandai pasitvirtins ir tai, kad „AFK Sistema“ akcijoms yra taikoma gana didelė nuolaida, palyginti su jai priklausančių bendrovių akcijų verte, gali būti reikšminga priežastis jai brangti vidutiniu laikotarpiu.

Rūta Medaiskytė
Makroekonomistė
AB bankas „Finasta”, Lietuva



Igors Tomilovs
Investicijų konsultantas/Finansų makleris
AB bankas „Finasta“, Latvija
 
1.   Parašė lewis   2011-10-10 20:05  

piuiku! puiki apzvalga.

 
2.   Parašė Parshiukas   2011-10-10 23:00  

Aha tokiems kaip tu puiki. Nieko normalaus. Aš tai pasižiūrėčiau biudžeto deficito projekcijas, išlaidas gynybai, dar kelis ,, nereikšmingus'' tyrimus pravesčiau. O dabar tik investuok ( per finastą matyt ).