Studentų kreditai - grėsmė Amerikai

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2014-05-16 23:42 Komentarai: (0)
Amerikoje vis labiau didėja studentų įsiskolinimas, kurio bendra vertė jau perkopė vieną trilijoną dolerių. Šalyje mokslai vis labiau brangsta, tad studentai yra priversti vis aktyviau skolintis, tačiau net nepaisant to, kad Amerikos ekonomika atsigauna, darbus po studijų baigimo susirasti pavyksta tikrai ne visiems, tad per pastaruosius dešimt metų pastebimai šoktelėjo laiku negrąžinamų paskolų skaičius. Todėl studentų ir absolvetų įsiskolinimas tampa vis didesnė problema Amerikos ekonomikai.

Dabartinė blogėjanti padėtis - tai klaidingos šalies valdžios vykdomos politikos ir akademinio sluoksnio lobistinių veiksmų rezultatas.

Kaip minėta, praėjusiais metais studentų skolų bendra vertė Amerikoje perkopė vieną trilijoną dolerių ir ši suma yra didesnė už amerikiečių įsiskolinimus susijusius su kreditinėmis kortelėmis arba su automobilių pirkimu.

Remiantis Amerikos Federalinio Rezervų banko Niujorko padalinio turimais duomenimis, praėjusių metų pabaigoje laiku, t.y. ilgiau nei devyniasdešimt dienų negrąžinamų paskolų, arba blogų paskolų dalis bendrame studentams išduotų paskolų portfelyje jau sudarė 11,8 procentus, nors dar prieš dešimt metų šis rodiklis siekė tik šešis procentus.

Palyginimui, blogų paskolų rodiklio dalis susijusi su būsto paskolomis, kurios buvo pagrindinė 2008 metais kilusios finansų krizės priežastimi, bei kredito kortelėmis ir paskolomis automobiliams pirkti, šiuo metu po pasiektų rekordinių aukštumų mažėja.

Studentų skolos vis labiau didėja, nes mokslo kaštai arba kaina didėja sparčiau už infliaciją. Kalbant apie pačius prestižiškiausius ir brangiausius privačius universitetus, tai ten mokymosi kaina metams siekia daugiau nei šešiasdešimt tūkstančių dolerių.

Kiekvienais metais Amerikos universitetus bendrai baigia apie dvidešimt milijonų asmenų, iš kurių šešiasdešimt procentų norėdami padengti mokymosi išlaidais ima paskolas. Tačiau 2008 metais šalyje kilusi krizė lėmė, jog jiems vis sunkiau jas grąžinti.

Palyginus su 2003 metais, amerikiečių, kurių amžius siekia dvidešimt penkis metus ir turinčių studentiškų paskolų dalis iki 2012 metų pabaigos padidėjo nuo 25 iki 43 procentų. Per minimą laikotarpį vidutinis paskolų likutis padidėjo 91 procentu nuo 10,649 iki 20,326 tūkstančių dolerių.

2012 metų pabaigoje vidutinė studentams suteiktų paskolų vertė siekė 26,8 tūkstančius dolerių.

Problema vis dar nuolat didėja. Federalinė patariamoji taryba, t.y. grupė ekspertų, kurie pataria Amerikos Federalinio Rezervų banko atstovams, nurodo, jog studentų skolų augimas yra pavojingai panašus į hipotekos krizę, kuri kilo 2007 metais.

„Man visuomet kelia susierzinimą sparčiai auganti kredito rinka, kuri naudojasi valstybės garantijomis“ - pripažįsta Fed Ričmondo padalinio vadovas Jeffrey Lacker. Jo nuomone, su studentų kreditais šiuo metu vyksta tas pats, kas buvo su hipotekos arba būsto paskolomis.

Amerikos Federalinio Rezervų banko Niujorko padalinio ekonomistai jau pastaruosius šešerius metus analizuoja studentų paskolų rinką. Jie pradėjo kaupti asmeninius statistinius duomenis remdamiesi kreditų biuro Equifax Inc. duomenimis, ir teigia, jog informacijos apie šią rinką yra labai mažai.

Amerikos Švietimo departamentas kartą per metus informuoja apie studentų nemokumo lygį, tačiau šie duomenys yra susiję tik su federalinėmis paskolomis, kurios negrąžinamos mažiausiai 270 dienų iš eilės per 2 - 3 metus po studijų baigimo arba nutraukus studijas. Minėti duomenys neapima tų studentų, kurie naudojasi ilgesniu kreditų grąžinimo terminu, bei taip pat neapima privačių paskolų, kurių dalis bendroje studentų paskolų rinkoje sudaro penkiolika procentų.

Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais
 
Dar nėra komentarų