O gal tiesiog kažkam buvo naudingas šio banko bankrotas bei panikos sukėlimas ir visuotinis sisteminės rizikos suveikimas? Tuo metu buvo išpūsti daugelio aktyvų klasių kainų ir verčių burbulai, na o pūsti burbulus amžinai neįmanoma, jie vis tiek anksčiau ar vėliau sprogsta, tad gal geriau patiems suorganizuoti krizę, suvalgyti silpnesnius konkurentus ir iš valdžios, prieš tai juos parėmus rinkimuose, sulaukti finansinės paramos. Kodėl gi ne? - puikus planas.
Kaip mes visi žinome, nieks neišgelbėjo investicinio banko Lehman Brothers, t.y. jam per vieną naktį buvo leista žlugti ir bankrutuoti. Na o toks priimtas sprendimas lėmė, kad vieno banko problemos sukėlė tikrąją to žodžio prasme didžiulę pasaulinę paniką. Prieš tai kai visa tai kiek aprimo ir baigėsi, reikėjo gelbėti beveik kiekvieną stambų banką, nes tiesiog elementariai suveikė sisteminė rizika.
Kodėl, atsižvelgiant į tai, kas atsitiko, Lehman Brothers pasirodė esantis vienintelis bankas, kuris buvo ne per didelis, kad jam leista būtų bankrutuoti? Pirmą kart Amerikos Federalinio Rezervų banko atstovai pristatė poziciją, kuri iš esmės skiriasi nuo anksčiau žinomų versijų, rašo The New York Times leidinys.
Tuometis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas Ben Bernanke bei tuometinis šalies Iždo sekretorius Henry M. Paulson ir Fed Niujorko padalinio vadovas Timothy F. Geithner tada prieš šešerius metus tvirtino, kad investicinis bankas Lehman Brothers dėl rizikingų investicijų nekilnojamo turto rinkoje buvo tokioje gilioje duobėje, jog Amerikos Centrinis bankas neturėjo jokių teisinių galimybių jo gelbėti.
Tačiau remiantis The New York Times leidinio žurnalistų pokalbiais su buvusiais ir esamais Amerikos Centrinio banko atstovais, Fed Niujorko padalinyje grupė ekspertų buvo linkę priimti sprendimą, jog investicinis bankas Lehman Brothers buvo beveik mokus, ir galėjo kreiptis į Amerikos Federalinį Rezervų banką dėl pagalbos suteikimo. Bet įvykių įkarštyje savaitgalį, kuris vėliau buvo pakrikštytas Lehman savaitgaliu, ši ekspertų atlikta preliminari minimo investicinio banko būklės analizė laiku nepasiekė aukščiausio rango Amerikos Centrinio banko atstovų prieš tai, kai jie priėmė galutinį sprendimą leisti bankrutuoti Lehman Brothers bankui.
Dabar sunku pasakyti, kodėl vis dėl to minėtam bankui buvo leista bankrutuoti, tačiau šis bankrotas be jokios abejonės tuo pačiu automatiškai pasėjo paniką rinkoje ir lėmė tai, jog realizavosi sisteminė rizika, bei tuo pačiu šis įvykis prisidėjo prie pasaulinės finansų krizės ir ekonomikos recesijos kilimo bei šiuos procesus dar labiau pagilino. Be jokios abejonės, kilus krizei milijonai amerikiečių prarado ne tik darbus, tačiau tuo pačiu ir santaupas.
Tuo tarpu šiandien, po ilgai trukusių gelbėjimo operacijų, kurios buvo gan sudėtingos, vyksta diskusijos apie Amerikos Centrinio banko įgaliojimus suteikti paramą su problemomis susidūrusiems arba bankrutuojantiems bankams. Kai kurie Amerikos Federalinio Rezervų banko atstovai baiminasi, kad kai kils kita finansų krizė, Fed tuomet turės dar mažiau galių apsaugoti finansų sistemą nuo didelio banko bankroto sukeltų pasekmių. Po investicinio banko Lehman Brothers kracho arba žlugimo Amerikos Kongresas apribojo šalies Centrinio banko galimybes gelbėti bankus, kurie turi problemų.
Kalbant apie Lehman Brothers banko gelbėjimą, tuomet buvo iškilęs vienas klausimas, ar jis turi pakankamai solidaus turto, kad galėtų gauti paskolą iš Amerikos Federalinio Rezervų banko. Į šį klausimą atsakymą turėjo duodi dvi ekspertų grupės iš Fed Niujorko padalinio. Minėtų grupių atstovai priėjo prie išvados, jog investicinis bankas Lehman Brothers galėjo būti kandidatu, kurį galima gelbėti. Ekspertai teigia, kad apie savo analizės išvadas jie neturėjo progos painformuoti savo padalinio vadovą Timothy F. Geithner, kuris tuo pačiu užtikrino, jog nežinojo apie tokių tyrimų rezultatus. Šios informacijos taip pat negavo ir tuometinis Amerikos Federalinio Rezervų banko vadovas Ben Bernanke bei šalies Iždo sekretorius Henry M. Paulson.