Kaip sekėsi eurui?

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2015-01-02 12:44 Komentarai: (0)
Nuo 2015 metų sausio pirmos Lietuva tapo euro zonos nare, t.y. devyniolikta šalis kuri įstojo į šią zoną ir įsivedė eurą. Taigi, ta proga, kad euras jau yra mūsų valiuta, mes nutarėme peržvelgti kaip jam per praėjusius bei per prieš tai buvusius kelis metus sekėsi kitų valiutų atžvilgiu.

Kaip mes visi puikiai žinome, šiuo metu pagrindinė pasaulyje rezervinė valiuta yra Amerikos doleris, na o euras pagal reikšmę užima antrąją vietą. Tuo pačiu aktyviausiai prekiaujama ir likvidžiausia valiutų pora būtent ir yra euro bei Amerikos dolerio (EUR/USD).

Kadangi per praėjusius metus tapo vis akivaizdžiau, jog pinigų politika Europoje ir Amerikoje artimiausioje ateityje tikrai judės skirtingomis kryptimis, t.y. euro zonoje, labai tikėtina, jog netrukus ji bus dar labiau švelninama, na o Amerikoje savo ruožtu ko gero dar labiau griežtės, tad nieko stebėtino, kad atsižvelgus į tai bei į esamus infliacijos rodiklius bei lūkesčius, rinkoje euras Amerikos dolerio atžvilgiu nuo praėjusių metų gegužės mėnesio ėmė tendencingai ir nuosekliai silpnėti, ir kuo toliau, tuo labiau šis procesas įsibėgėjo.

Na o šių metų pradžia nieko naujo šiuo klausimu neatnešė. Euras šiandien ir vėl pinga dolerio atžvilgiu. Per pietus rinkoje už vieną eurą buvo mokama po 1.20523 dolerius, arba 0.43 procentais mažiau nei ankstesnės prekybos sesijos metu. Vien per praėjusius metus jau dabar ir mūsų valiuta Amerikos dolerio atžvilgiu atpigo net dvylika procentų, kai per 2013 metus pabrango 4,3 procentais. Labai tikėtina, kad artimiausioje ateityje, nepaisant to, kad euras jau ir taip gan pastebimai atpigo dolerio atžvilgiu, ši jo silpnėjimo tendencija ir toliau išliks.

Žinoma, euro silpnėjimas Amerikos dolerio atžvilgiu yra palankus euro zonos šalių bei tuo pačiu mūsų eksportuotojams, nes jų produkcija užsienio rinkose už euro zonos ribų tampa dar labiau konkurencinga. Tačiau tuo pačiu brangsta už dolerius perkamos ir importuojamos prekės.

Per praėjusius metus euras daugiau nei dvigubai pabrango 2013 metų sensacijos, t.y. virtualios valiutos Bitcoin atžvilgiu. Kalbant apie minimą virtualią valiutą, tai jos vertė per 2013 metus euro atžvilgiu itin įspūdingai šoktelėjo, tačiau buvo akivaizdu, jog šiuo atveju yra susidaręs akivaizdus spekuliacinis burbulas, kuris per 2014 metus kiek subliuško.

Ukrainoje kilusi krizė, bei Rusijos įsitraukimas į ją lėmė, kad abiejų minėtų šalių valiutų vertės mūsų valiutos euro atžvilgiu gerokai susitraukė. Štai euras Ukrainos grivinos atžvilgiu vien per 2014 metus pabrango net septyniasdešimt procentų, na o Rusijos rublio atžvilgiu - beveik šešiasdešimt procentų.

Pigusi nafta tuo pačiu lėmė ir tai, kad euras sustiprėjo ir Norvegijos kronos atžvilgiu, t.y. jo vertė pakilo virš aštuonių procentų. Be to, per praėjusius metus euras sustiprėjo tiek Švedijos kronos, tiek ir Lenkijos zloto atžvilgiu, t.y. jo vertė pakilo atitinkamai 6,8 ir 3,2 procentais.

Per 2014 metus euras atpigo ne tik dolerio, tačiau ir daugelio kitų valiutų atžvilgiu. Indijos rupijos atžvilgiu susilpnėjo apie dešimt procentų, Kinijos juanio atžvilgiu - virš devynių procentų, be to, mūsų valiuta tuo pačiu susilpnėjo ir šalių, į kurias taip mėgsta vykti atostogauti lietuviai, atžvilgiu. Euras Egipto valiutos atžvilgiu atpigo 9,2 procentais, na o Turkijos liros - 4,4 procentais.

Kas lietuviams itin svarbu, euras per praėjusius metus atpigo ir Didžiosios Britanijos svaro atžvilgiu, t.y. jo vertė smuktelėjo 6,6 procentais. Šiuo atveju, priežastis yra ta pati kaip ir prieš tai minėto euro silpnėjimo dolerio atžvilgiu atveju.
 
Dar nėra komentarų