Europoje sumažėjo metinė infliacija, o Lietuvoje gerokai pagilėjo defliacija

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2015-09-16 13:45 Komentarai: (0)
Nepasitvirtino pirminė preliminari Europos sąjungos statistikos departamento Eurostat skelbta informacija, jog rugpjūtį euro zonoje metinė infliacija nepatiko. Paaiškėjo, jog ji vis dėl smuktelėjo tiek euro zonoje, tiek ir Europos sąjungoje, na o mūsų šalyje gerokai pagilėjo defliacija, kuri yra vieną iš didžiausių Europos sąjungoje.

Praėjusį mėnesį palyginus su liepa, metinė infliacija euro zonoje smuktelėjo nuo 0,2 iki 0,1 procento, kai laukta, jog šis rodiklis nepakis. Tuo tarpu Europos sąjungoje rugpjūtį buvo užfiksuota, jog per metus vartotojų kainų indeksas nepakito, kai dar mėnesį prieš tai buvo fiksuojamas 0,2 procento metinis prieaugis. Lietuvoje metinis kainų kritimas per minimą laikotarpį padidėjo nuo 0,2 iki net vieno procento.

Prieš metus tą patį mėnesį metinė infliacija euro zonoje siekė 0,4 procento, Europos sąjungoje sudarė 0,5 procento, Lietuvoje - 0,3 procento.

Per rugpjūtį, palyginus su liepa, kainos euro zonoje ir Europos sąjungoje nepakito, o mūsų šalyje krito 0,9 procento.

Kalbant apie bazinę infliaciją, kurią apskaičiuojant nėra atsižvelgiama į maisto, alkoholio, tabako ir energijos išteklių kainų pokyčius, tai per praėjusį mėnesį ji euro zonoje paaugo 0,3 procento, na o metinė sumažėjo nuo vieno iki 0,9 procento, kai laukta, jog ji nepakis.

Praėjusį mėnesį vienuolikoje Europos sąjungos šalių buvo fiksuojamas metinis vartotojų kainų indekso nuosmukis, na o didžiausias jis buvo Kipre (1,9 procento), Rumunijoje (1,7 procento) bei mūsų šalyje, kur kaip minėta jis siekia vieną procentą. Tuo tarpu labiausiai kainos per metus paaugo Maltoje (1,4 procento), Austrijoje (0,9 procento) bei Belgijoje (0,8 procento).

Palyginus su liepa, metinė infliacija padidėjo dešimtyje Europos sąjungos šalių, keturiose nepakito, na o keturiolikoje šalių ji sumažėjo.

Per mėnesio laikotarpį vartotojų kainų indeksas labiausiai paaugo Belgijoje (1,3 procento), Liuksemburge (0,8 procento) bei Kipre, kur ūgtelėjo 0,7 procento. Tuo tarpu sparčiausiai per rugpjūtį kainos krito mūsų šalyje bei Vengrijoje ir Rumunijoje, kur sumažėjo po 0,6 procento.

Bendroje valiutos sąjungoje per praėjusį mėnesį labiausiai pabrango paslaugos ir su energija nesusijusios pramoninės prekės, kurių kainos ūgtelėjo po 0,3 procento. Maistas, alkoholis ir tabakas pabrango 0,1 procento, na o energijos ištekliai atpigo 2,2 procento.

Kalbant apie metinį kainų pokytį euro zonoje, tai per metus paslaugos pabrango 1,2 procento, t.y. toks pats metinis prieaugis buvo fiksuojamas ir liepą. Metinis su energijos ištekliais nesusijusių pramoninių prekių kainų prieaugis taip pat nepakito ir siekė 0,4 procento, tuo tarpu maisto, alkoholio ir tabako metinis kainų prieaugis paaugo nuo 0,9 iki 1,3 procento, tačiau tuo pačiu energijos išteklių kainų metinis kritimas padidėjo nuo 5,6 iki 7,2 procento.
 
Dar nėra komentarų