![](datas/img/news/images/y/yellen_testify.jpg)
Taigi, bazinė palūkanų norma Amerikoje buvo padidinta 0,25 procento nuo 0 - 0,25 iki 0,25 - 0,5 procento. Visus šiuos metus buvo nuolat laukiama ir spėliojama, kada gi pagaliau Amerikoje bus sugriežtinta monetarinė politika. Tad vis gi metų pabaigoje to sulaukėme.
Priminsime, kad rekordiškai žemame lygyje bazinė palūkanų norma šioje šalyje buvo nuo pat 2008 metų pabaigos.
„Komitetas mano, kad šiais metais sąlygos darbo rinkoje reikšmingai pagerėjo, ir yra pagrįstai įsitikinęs, jog infliacija vidutiniu laikotarpiu padidės iki tikslinio dviejų procentų lygio. Komitetas tikisi, jog ekonominės sąlygos keisis taip, jog bus pateisinamas tik laipsniškas palūkanų didinimas“ - rašoma Fed pranešime.
Po šios informacijos pasirodymo doleris ėmė stiprėti euro atžvilgiu, vėliau vėl ėmė pigti, tačiau artėjant į pabaigą Centrinio banko vadovės spaudos konferencijai jis ir vėl pradėjo kilti euro atžvilgiu. Pagrindiniai Amerikos akcijų rinkos indeksai taip pat iš pradžių po pranešimo apie palūkanų padidinimą kiek smuktelėjo, tačiau po to pajudėjo į viršų ir prekybos sesiją baigė užfiksavę prieaugius faktiškai dienos aukščiausiuose lygiuose. Vis dėl to verta pabrėžti, jog itin didelių ir įspūdingų svyravimų finansų rinkose nebuvo.
Spaudos konferencijos metu Amerikos Centrinio banko vadovė Janet Yellen pareiškė, kad tolesnis pinigų politikos griežtinimas ir jo tempas šalyje priklausys nuo makroekonominių rodiklių, t.y. jei padėtis gerės sparčiau, bazinė palūkanų norma bus didinama sparčiau, bei atvirkščiai. Bet kokiu atveju, kaip ji pabrėžė, monetarinė politika šalyje ir toliau išlieka pritaikoma.
„Dabar atlikome padidinimą, kad nereikėtų to daryti vėliau. Mes norime išvengti situacijos, kuriai esant paaiškėtų, kad laukėme taip ilgai, jog būtume priversti smarkiai sugriežtinti politiką, kas galėtų nutraukti ilgalaikį stabilų augimą“ - paaiškino Amerikos Centrinio banko vadovė bei patikino, jog nereikėtų tikėtis, jog ateityje tai bus daroma reguliariai.
Janet Yellen sakė, kad šiandien buvo nuspręsta padidinti bazinę palūkanų normą, nes susidariusios sąlygos tą leido atlikti. Tai tuo pačiu pasitikėjimo Amerikos ekonomika ženklas.
„Ekonomikai sekasi gerai ir tikimės, kad ir toliau taip bus. Būtent todėl Komitetas nusprendė, jog dabartinėje situacijoje kuklus palūkanų normos padidinimas yra tikslingas, ypač todėl, kad net po jos padidinimo pinigų politika ir toliau išliks pritaikoma bei skatinamoji“ - teigė ji.
Verta pabrėžti, kad už bazinės palūkanų normos padidinimą šiandien pasisakė visi balsavimo teisę turintys Amerikos Federalinio Rezervų banko nariai. Be to, jie ir toliau tikisi, kad kitų metų pabaigoje bazinė palūkanų norma šalyje sieks 1,375 procento.