Į Europą sugrįžo DEFLIACIJA

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2016-05-18 14:23 Komentarai: (0)
Pasitvirtino pirminė preliminari Europos statistikos departamento Eurostat informacija, kad euro zonoje balandžio mėnesį vėl buvo užfiksuotas metinis kainų nuosmukis, tuo tarpu Lietuvoje metinis vartotojų kainų indekso prieaugis išliko stabilus.

Praėjusį mėnesį metinis vartotojų kainų indekso nuosmukis euro zonoje sudarė 0,2 procento, kai dar mėnesį prieš tai fiksuota, kad jis per metus nepakito. Tai atitiko ekonomistų lūkesčius.

Europos sąjungoje balandį taip pat buvo užfiksuotas 0,2 procento metinis kainų nuosmukis, kai kova fiksuota, jog per metus šis rodiklis nepakito. Tuo tarpu Lietuvoje metinė infliacija išliko stabili bei remiantis Eurostat duomenimis sudarė 0,8 procento.

Prieš metus balandžio mėnesį tiek euro zonoje, tiek Europos sąjungoje buvo fiksuojama, kad per metus vartotojų kainų indeksas nepakito, o mūsų šalyje praėjusių metų balandį fiksuota, kad kainos per metus smuko 0,6 procento.

Tuo tarpu per balandžio mėnesį, palyginus su kovu, vartotojų kainų indeksas euro zonoje nepakito, Europos sąjungoje kainos paaugo 0,1 procento, o Lietuvoje pasistiebė net 0,7 procento.

Euro zonoje per antrą šių metų pavasario mėnesį labiausiai pabrango su energijos ištekliais nesusijusios pramoninės prekės, kurių kainų prieaugis siekė 0,6 procento. Maisto, alkoholio ir tabako kainų prieaugis buvo perpus mažesnis ir sudarė 0,3 procento, energijos ištekliai per balandį pabrango 0,1 procento, tuo tarpu paslaugų kainos krito 0,4 procento. Atmetus energijos išteklių bei maisto, alkoholio ir tabako kainų pokyčius, taip vadinama bazinė infliacija per praėjusį mėnesį euro zonoje išliko nepakitusi.

Tarp Europos sąjungos šalių per balandį labiausiai kainos ūgtelėjo Maltoje (2,6 procento), Vengrijoje (0,8 procento) bei Graikijoje ir Lietuvoje, kur pasistiebė po 0,7 procento. Tuo tarpu jos krito Vokietijoje (0,5 procento) bei Bulgarijoje (0,2 procento).

Per metus euro zonoje labiausiai pabrango paslaugos, tiesa, jų kainų prieaugis palyginus su kovu sumažėjo nuo 1,4 iki 0,9 procento, kai prieš metus siekė vieną procentą. Maisto, alkoholio ir tabako kainos per metus pasistiebė 0,8 procento, arba tiek pat, kiek ir kovo mėnesį, kai prieš metus prieaugis siekė vieną procentą. Su energijos ištekliais nesusijusios pramoninės prekės per metus pabrango 0,5 procento, arba toks pats metinis prieaugis kaip ir kovą, tuo tarpu metinis energijos išteklių kainų pokytis išliko nepakitęs, t.y. buvo neigiamas bei sudarė 8,7 procento. Prieš metus balandžio mėnesį buvo fiksuojama, kad su energijos ištekliais nesusijusios pramoninės prekės pabrango 0,1 procento, o energijos išteklių metinis kainų nuosmukis siekė 5,8 procento.

Metinė bazinė infliacija, kurią apskaičiuojant nėra atsižvelgiama į maisto, alkoholio ir tabako bei energijos išteklių kainų pokyčius, balandį sudarė 0,7 procento, kai mėnesį prieš tai siekė vieną procentą, o prieš metus sudarė 0,6 procento. Šis rodiklis atitiko lūkesčius.

Praėjusį mėnesį metinis kainų nuosmukis arba defliacija buvo fiksuojama septyniolikoje Europos sąjungos šalių. Didžiausia ji buvo Rumunijoje (2,6 procento), Bulgarijoje (2,5 procento) bei Kipre, kur sudarė 2,1 procento. Per metus kainos labiausiai paaugo Belgijoje (1,5 procento) bei Švedijoje, kur pakilo vienu procentu.

Balandį palyginus su ankstesniu mėnesiu, remiantis Eurostat duomenimis, trylikoje Europos sąjungos šalių metinė infliacija smuktelėjo, septyniose ji nepakito bei aštuoniose ūgtelėjo.
 
Dar nėra komentarų