PANIKA - Amerikos akcijų rinkos indeksai krito net apie dešimt procentų

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2020-03-13 02:45 Komentarai: (1)
Panika, išpardavimas, didžiulis nuosmukis - pamažu pradeda trūkti žodžių apibūdinti akcijų rinkų griūties mastą. Iš esmės jau galima pradėti vartoti ir žodį krachas, norint apibūdinti tai, kas šiuo metu vyksta Volstryte. Mat didesni vienos dienos kritimai Amerikos akcijų rinkoje anksčiau buvo matomi tik tris kartus.

Net krizės įkarštyje po Lehman Brothers banko žlugimo 2008 metų rudenį nebuvo tokio galingo S&P500 indekso vienos sesijos nuosmukio. Ketvirtadienį indeksas krito net 9,51 procento, o prekyba iš pradžių buvo sustabdyta, nes jis iškart atidarymo metu driokstelėjo žemyn net septyniais procentais.

Savo oficialioje istorijoje S&P500 didesnį nuosmukį užfiksavo tik vieną kartą - per įsimintiną 1987 metų spalio „Juodąjį pirmadienį“, kai jis nukrito net 20,5 procento. Dviženklį kritimą Dow Jones (nes tuo metu dar nebuvo S&P500) istoriškai užfiksavo du kartus - 1929 metų spalio mėnesį ir 1987 metų tą patį spalio mėnesį.

Šiandien Dow Jones sumažėjo 9,99 procento ir ketvirtadienį baigė ties 21200,62 punktų lygiu. Taigi, šiuo atveju tai buvo didžiausias kritimas per vieną sesiją nuo 1987 metų (–22,6 procento) ir žinoma, jog tai neabejotinai buvo istorinė sesija. Tokio galingo kritimo sulaukėme net nepaisant pastarųjų trijų savaičių spartaus išpardavimo.

Nuo bulių rinkos rekordų arba piko iki šios dienos S&P500 krito beveik 27 procentais ir su pagreičiu pasiekė meškų rinką. Taigi, galima oficialiai skelbti, kad po net vienuoliką metų trukusios rekordinės bulių arba augimo rinkos, dabar turime meškų rinką. Tad, po ilgiausios istorijoje bulių rinkos, turėjome greičiausią istorijoje patekimą į minėtą meškų rinką.

Paniką akcijų rinkose sukėlė valdžios institucijų veiksmai siekiant sumažinti koronoviruso sukeliamą Covid-19 ligos pandemiją. Kasdien vis labiau aiškėja, kad nėra jokių apribojimų, dėl kurių valdžia nenuspręstų užgniaužti koronaviruso epidemijos. Dienos metu sklandė gandai, kad akcijų rinkos netrukus gali užsidaryti, o tai tikriausiai tik sustiprino baimę ir pardavimus.

Nerimą rinkoje galėjo sukelti ir tas faktas, kad nepaisant Centrinių bankų veiksmų, kritimas tęsiasi. Europos Centrinis bankas nusprendė tiesiogiai „pridėti“ pinigų bankų sektoriui, kartu išplėsdamas savo obligacijų pirkimo programą už naujai sukurtus pinigus (QE). Amerikos Federalinis Rezervų bankas yra pasirengęs siūlyti rinkai iki 500 milijardų dolerių. Ir viskas veltui! Akcijų indeksai po šių pranešimų krito vienodai stipriai. Įvedus visiškos panikos režimą, reikia nemažai laiko atkurti pasitikėjimą.

Šiuo metu tarp investuotojų vyrauja panašios nuotaikos kaip ir 2008 metų krizės metu. Tačiau šį kartą niekas nežino, kaip ir kada panika pasibaigs - tada buvo kalbama apie grynai finansinių reikalų sprendimą, o dabar neužtenka vien tik pridėti pinigų į ekonomiką - naujos paskolos nepadės iškart atidaryti gamyklų, nepakeis vartotojų įpročių, neatgaivins transporto sektoriaus ir pan.

Istorija moko, kad po tokio didelio išpardavimo, paprastai seka daugiau ar mažiau tvarus atšokimas. Rinka jau yra stipriai išparduota, o naujausius investuotojų sprendimus padiktavo panika. Tik kad niekas nežino, kaip susiklostys situacija ir nuo kokio lygio rinkos atšoks. Investuotojų baimė jau yra didžiulė - tai patvirtina ketvirtadienį 40 procentų pašokęs VIX kintamumo indeksas. Šis rodiklis, paprastai žinomas kaip „baimės indeksas“, pasiekė aukščiausią vertę nuo 2008 metų lapkričio mėnesio. Tai buvo pirmosios panikos fazės įkarštyje po Lehman Brothers banko bankroto. Bet po jos atėjo antroji banga, o meškų rinka pasibaigė tik 2009 metų kovo pradžioje.
 
1.   Parašė mindaugas1   2020-03-13 09:52  

Hmm... Už kiek laiko pranašauja pasirodysiant vakcinai? Už metų? O jeigu paaiškės, kad vakcina išrasta ir plius jos gamyba pagreitės? Perku.