Niujorko vertybinių popierių birža pristabto tradicinę prekybą

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2020-03-19 00:58 Komentarai: (0)
Net patys didžiausi pasaulyje turi nusilenkti epidemijos grėsmei. Istorinis momentas taip pat ateis ir Niujorko vertybinių popierių biržai (NYSE), „kapitalizmo šventovei“. Dėl epidemijos nuo pirmadienio ji turės nutraukti tradicinę prekybą vertybinių popierių biržoje.

Niujorko vertybinių popierių birža yra bene labiausiai atpažįstama finansų įstaiga pasaulyje, „kapitalizmo šventykla“ ir Jungtinių Amerikos Valstijų simbolis. Tai viena iš nedaugelio pasaulio rinkų, išsaugojusi seną tradiciją prekiauti akcijomis biržoje, t.y., tiesiogiai didelėje salėje, kur brokeriai prekiauja akcijomis bendraudami gestais ir garsiai šaukdami siūlomas kainas.

Pastaruoju metu NYSE buvo kritikuojama dėl šios rūšies prekybos palaikymo, nepaisant plintančios koronaviruso epidemijos. Niujorko biržos konkurentai, tokie kaip Čikagos prekių birža (CME), Cboe ir Nasdaq, jau uždarė savo tradicines prekybas biržų patalpose, tačiau NYSE nenorėjo atsisakyti savo istorinės tradicijos. Kitų vertybinių popierių biržų atstovai atvirai kritikavo Niujorko vertybinių popierių biržą dėl šios priežasties - dėl pavojaus darbuotojų saugumui ir atsakomybės stokos, ištikus epidemijai.

„Svarbu, kad rinkos išliktų atviros ir kad jos veiktų sąžiningai ir tvarkingai“ - dar pirmadienį Twitter parašė NYSE prezidentas Stacey Cunningham.

„Biržos nariai nusprendžia prekiauti prekybos vietoje, nes tiki misija aptarnauti emitentus ir investuotojus visomis rinkos sąlygomis. Siekdama išlaikyti atvirą ir saugią rinką NYSE glaudžiai bendradarbiauja su vietos, valstijų ir federalinėmis valdžios institucijomis, kad sukurtų ir įgyvendintų procedūrų rinkinį, į kurį, be kita ko, įtraukiama išlaikyti saugų atstumą tarp darbuotojų, tiksliai nukenksminti, atlikti privalomą temperatūros kontrolę ir nuskaityti visus į mūsų pastatą patenkančius žmones “ - prieš kelias dienas sakė NYSE operacijų direktorius Michael Blaugrund.

Niujorko biržos požiūrį antradienį spaudos konferencijoje palaikė JAV iždo sekretorius Steven Mnuchin, kuris sakė: „Mes visiškai tikime veikiančių rinkų išlaikymu“ - pridurdamas, kad jų darbo laikas gali būti sutrumpintas.

Tačiau trečiadienį vakare Lietuvos laiku NYSE galutinai kapituliavo prieš epidemiją ir paskelbė, kad nuo pirmadienio laikinai pereis į visos elektroninės prekybos režimą. Taigi tradicinė Niujorko vertybinių popierių birža bus uždaryta. Birža tai paaiškina noru užtikrinti darbuotojų ir prekybininkų bendruomenės saugumą. Neoficialiomis žiniomis, sprendimo pasikeitimo priežastis buvo koronaviruso aptikimas vienam iš biržos darbuotojų ir vienam iš prekybininkų.

„NYSE vertybinių popierių biržos suteikia išskirtinę vertę emitentams ir investuotojams, tačiau mūsų rinkos yra visiškai pajėgios veikti visiškai elektroniniu būdu, teikdamos paslaugas visiems dalyviams, ir mes tęsime veiksmus tol, kol vėl galėsime atidaryti prekybą pačioje biržoje savo nariams. Visos NYSE rinkos ir toliau veiks įprastomis prekybos valandomis, nepaisant to, kad prekybos patalpa biržoje bus uždaryta" - sakė NYSE prezidentas Stacey Cunningham.

Kol kas vienintelė pagrindinė vertybinių popierių birža, laikinai uždraudusi prekybą finansinėmis priemonėmis, yra Filipinų vertybinių popierių birža.

Finansinės rinkos uždaromos labai retai, tačiau taip jau nutiko įvairių šalių istorijoje. Tarp dažniausiai žinomų atvejų, JAV akcijų rinka buvo uždaryta savaitei po 2001 metų rugsėjo 11 dienos išpuolių. 2012 metais NYSE dėl uragano Sandy dvi dienas neveikė. Anksčiau, 1977 metais dėl rinkos problemų akcijų rinka neveikė vieną dieną. 1968 metais keletą mėnesių birža buvo atvira tik keturias dienas per savaitę dėl vadinamosios Popieriaus krizės (apyvarta biržoje padidėjo tiek, kad nebuvo spėjama atsiskaityti už popierinius atsiskaitymus už operacijas). Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, NYSE buvo uždaryta beveik keturiems mėnesiams. Tačiau birža nebuvo uždaryta nei 2000 metais sprogus interneto burbului, nei per 2008 metų finansų krizę.
 
Dar nėra komentarų