![](datas/img/news/images/e/ecb_mark.jpg)
Pandemijos ekstremalių situacijų pirkimo programai (PEPP) skirtas paketas bus padidintas 600 milijardų eurų iki 1,35 trilijono eurų. Reaguojant į su pandemija susijusį infliacijos sumažėjimą per numatomą laikotarpį, PEPP plėtra dar labiau palengvins bendrąją pinigų politikos poziciją, palaikydama finansavimo sąlygas realiojoje ekonomikoje, ypač įmonėms ir namų ūkiams. Pirkimai ir toliau bus vykdomi lanksčiai, laikui bėgant, atsižvelgiant į turto klases ir pagal jurisdikcijas. Tai leidžia Valdančiajai tarybai efektyviai pašalinti riziką sklandžiam pinigų politikos perdavimui.
Be to, grynųjų pirkimų pagal PEPP laikotarpis bus pratęstas bent jau iki 2021 metų birželio mėnesio pabaigos. Bet kokiu atveju Valdančioji taryba vykdys grynojo turto pirkimus pagal PEPP kol nuspręs, kad koronaviruso krizės etapas baigėsi. Gauti pagrindiniai mokėjimai iš vertybinių popierių, įsigytų pagal PEPP, bus reinvestuojami bent jau iki 2022 metų pabaigos. Bet kokiu atveju ateityje PEPP portfelio išplėtimas bus valdomas siekiant išvengti kišimosi į atitinkamą pinigų politiką.
Grynieji pirkimai pagal turto pirkimo programą (APP) tęsis 20 mlrd. eurų per mėnesį, kartu su pirkiniais pagal papildomą 120 mlrd. eurų laikinąjį paketą iki metų pabaigos. Valdančioji taryba ir toliau tikisi, kad mėnesiniai grynųjų aktyvų pirkimai pagal APP bus vykdomi tiek laiko, kiek būtina, kad būtų sustiprintas jos politikos palūkanų normų poveikis, ir pasibaigs prieš pat pradedant didinti pagrindines ECB palūkanų normas. Pagrindinių mokėjimų pakartotinis investavimas iš pagal APP įsigytų vertybinių popierių bus tęsiamas ilgą laiką nuo tos dienos, kai Valdančioji taryba pradės kelti pagrindines ECB palūkanų normas, ir bet kokiu atveju tiek, kiek būtina išlaikyti palankias likvidumo sąlygas ir pakankamą monetarinį pritaikymą.
Tuo tarpu bazinė palūkanų norma, kuri jau ilgą laiką nekinta, ir toliau sudarys apvalų nulį, ribinio skolinimosi palūkanų norma išlieka ties 0,25 procento lygiu, na o už Centriniame banke komercinių bankų laikomus indėlius ir toliau bus taikoma neigiama 0,5 procento palūkanų norma. Ekonomistai taip pat prognozavo, jog jos išliks nepakitusios.
Valdančioji taryba tikisi, kad pagrindinės ECB palūkanų normos išliks esamos arba žemesnės, kol infliacijos prognozės patikimai suartės iki lygio, kuris pakankamai artimas dviem procentams per savo prognozavimo laikotarpį, ir tokia konvergencija bus nuosekliai atspindėta infliacijos dinamikoje.
Europos Centrinio banko Valdančioji taryba ir toliau yra pasirengusi atitinkamai pritaikyti visas savo priemones, siekdama užtikrinti, kad infliacija judėtų jos tikslo link laikydamasi savo įsipareigojimo užtikrinti simetriją.
ECB taip pat šiandien dėl koronaviruso pandemijos gerokai pakoregavo savo kovo mėnesį skelbtas euro zonos makroekonomines prognozes. Šiais metais zonos BVP smuks 8,7 procento, kai anksčiau laukta 0,8 procento augimo, tuo tarpu kitų metų augimo prognozė kilstelta nuo 1,3 iki 5,2 procento. 2020 metų metinės infliacijos prognozė pakoreguota nuo 1,1 iki 0,3 procento, o štai 2021 metų - 1,4 iki 0,8 procento. Tuo tarpu šių metų bedarbystės prognozė pabloginta nuo 7,6 iki 9,8 procento, o kitų metų - nuo 7,6 iki 10,1 procento.