Istorinis G7 susitarimas dėl pasaulinio pelno mokesčio

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2021-06-07 13:18 Komentarai: (2)
G7 grupė, vienijanti ekonomiškai labiausiai išsivysčiusias vakarų šalis, pasiekė svarbų susitarimą dėl pasaulinių įmonių apmokestinimo ir minimalaus penkiolikos procentų pelno mokesčio tarifo įvedimo.

Penktadienį ir šeštadienį Londone susitikę G7 šalių finansų ministrai sutiko kovoti su mokesčių vengimu, verčiant įmones mokėti mokesčius tose šalyse, kuriose jos veikia. Jie taip pat iš esmės susitarė dėl bendro minimalaus 15 procentų pelno mokesčio tarifo, kuris turi užkirsti kelią tarpusavio konkurencijai mažinant mokesčių dydžius.

„G7 šalių finansų ministrai pasiekė istorinį susitarimą reformuoti pasaulinę mokesčių sistemą, kad ji atitiktų pasaulinį skaitmeninį amžių“ - sakė Jungtinės Karalystės finansų ministras Rishi Sunak, pirmininkavęs dviejų dienų susitikimui, kuris buvo pirmasis tiesioginis po koronaviruso pandemijos protrūkio.

Daugelį metų turtingiausios šalys stengėsi susitarti, kaip gauti daugiau pajamų iš didelių tarptautinių korporacijų, kurios, nepaisant milijardų dolerių pardavimų, moka nereikšmingus mokesčius dėl to, kad turi veiklą, įregistruotą mokesčių rojuose. Praėjusią savaitę buvo pranešta, kad Microsoft Airijos dukterinė įmonė pernai sumokėjo nulinį mokestį, nes mokesčių tikslais ji yra Bermudų rezidentė.

Šiuo metu įmonės gali įsteigti vietinius skyrius šalyse, kuriose pelno mokesčio tarifai yra maži, ir deklaruoti pelną ten. Tai reiškia, kad jie moka tik vietinį mokesčio tarifą, net jei pelnas daugiausia gaunamas iš pardavimo kitur. Tai yra legalu ir dažnai naudojama, tačiau tuo pat metu laikoma neetiška.

JAV prezidento Joe Biden administracija davė naują impulsą daugelį metų vykusioms deryboms, kuriose buvo pasiūlytas pasaulinis 15 procentų pelno mokesčio tarifas, kuris atgrasytų įmones nuo pelno fiksavimo kitur. Tai mažiau nei esantis pelno mokestis visose G7 šalyse, tačiau daugiau nei tokiose šalyse kaip Airija.

„Tai istorinis pasaulinis minimalaus mokesčio susitarimas, kuris užbaigs lenktynes mažinant įmonių mokesčius. Visuotinis minimalus mokestis taip pat padės augti pasaulio ekonomikai, sulygindamas verslo sąlygas ir skatindamas šalis konkuruoti teigiamu būdu“ - sakė JAV iždo (finansų) ministrė Janet Yellen.

„Tai labai gera žinia teisingumui ir solidarumui mokesčių srityje ir bloga žinia mokesčių rojams. Įmonės nebegalės išvengti savo mokestinių įsipareigojimų, fiksuodami pelną šalyse, kuriose yra mažiausi mokesčiai“ - teigė Vokietijos finansų ministras Olaf Scholz.

Paskelbtas JAV, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Kanados, Italijos ir Japonijos bei Europos sąjungos susitarimas gali paskatinti milijardus dolerių mokesčių sumokėti vyriausybėms ir leisti joms apmokėti per pandemijos krizę susidariusias skolas. Susitarime nėra tiksliai nurodyta, kurioms įmonėms tai bus taikoma, jame tik nurodomos „didžiausios ir pelningiausios tarptautinės įmonės“. Rishi Sunak teigė, kad sandoris bus nepaprastai naudingas mokesčių mokėtojams, tačiau dar anksti pasakyti, kiek pinigų tai atneš Jungtinei Karalystei.

Bet lieka atviras klausimas, kaip paskatinti kitas šalis taip pat pakoreguoti mokesčius. Tai bus liepos mėnesį numatyto G20 susitikimo tema. Komentuodamas G7 šalių sudarytą susitarimą, Airijos, kurioje galioja 12,5 procento pelno mokesčio tarifas, finansų ministras Paschal Donohoe pabrėžė, kad bet kuriame pasauliniame susitarime turi būti atsižvelgiama ir į mažesnes tautas.

Savo ruožtu Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire sakė kovosiantis už aukštesnį pasaulinį minimalų pelno mokesčio tarifą nei 15 procentų, kurį jis apibūdino kaip „atspirties tašką“.

Amazon ir Google palankiai įvertino sandorį, o Facebook teigė, kad greičiausiai sumokės daugiau mokesčių.
 
1.   Parašė topl0305   2021-06-07 14:54  

Jau ir korporacijoms kerpamos uodegos.

 
2.   Parašė saulius-fx   2021-06-07 18:30  

Na cia G7 sau geriau daro. Didziausios ekonomikos vistik sugalvojo pagaliau kad mokescius reikia "paimti" ten kur daugiausia paslaugu/prekiu parduodama - G7 salyse Airijai gerai per kisene kirs sitas reikalas.