![](datas/img/news/images/i/inflation_01.jpg)
Pasak Niall Ferguson, dėl koronaviruso pandemijos kilusi krizė privertė politikus ir centrinius bankininkus imtis veiksmų, panašių į 2008 metų. Be to, atsirado nauja grėsmė - labai didelė infliacija, kuri daugelį metų gali įsitvirtinti didžiausiose ekonomikose.
„Mes galime pereiti nuo sveikatos krizės prie fiskalinės, piniginės ir potencialiai infliacinės katastrofos“ - sakė jis pabrėždamas, kad nors pastaroji žmonių tiesiogiai nežudo, tai yra rimta problema didelėms žmonių grupėms.
Niall Ferguson vertindamas iki šiol buvusią pinigų institucijų poziciją, užduoda esminį klausimą, kokį laikotarpį FED laiko „pereinamuoju“ infliacijos atveju. Federalinis rezervų bankas teigia, kad pastebėti kainų šuoliai yra „laikino“ pobūdžio, o ne nuolatinio.
Ekonomistas, dirbantis Stanfordo universiteto Hooverio institucijoje, perspėjo, kad nors jis mano, kad mes nejudame aštuntojo dešimtmečio situacijos link, tačiau gali pasikartoti ankstesnio dešimtmečio pabaigos infliacijos trajektorija, kai FED prarado infliacijos lūkesčių kontrolę, o tai padėjo pagrindą tolesnei aukštai kainų augimo dinamikai kitą dešimtmetį.
Naujausiais duomenimis, liepos mėnesį vartotojų metinė infliacija JAV siekė 5,4 procento ir buvo didžiausia nuo 2008 metų rugpjūčio mėnesio.
Kita istorinė koreliacija taip pat labai neramina.
„Istoriškai didelė infliacija beveik visada buvo susijusi su karu. Tai, kas tikrai paveiktų infliacijos lūkesčius, jei šis šaltasis karas tarp JAV ir Kinijos peraugtų į karštą konfliktą dėl, pavyzdžiui, Taivano“ - sakė Niall Ferguson teigdamas, kad JAV karių išvedimą iš Afganistano Pekinas gali interpretuoti kaip Vašingtono nenorą įsitraukti į tolimus konfliktus, ir tai gali būti proga bandyti perimti Taivano kontrolę.