Mokykitės iš savo klaidų: Bausmė neveikia

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2023-04-15 02:10 Komentarai: (0)
Jei esate perfekcionistas, tai gali reikšti, kad galite būti gana griežtas sau. Pavyzdžiui, klaida darbe gali būti gana neigiamas kalbėjimas apie save ar veiksmai, pvz., vėliau tą dieną atimti iš savęs užkandį.

Kitaip tariant, jūs baudžiate save.

Tačiau savęs baudimas neskatina augimo, sako Katherine Morgan Schafler, psichoterapeutė ir knygos „Perfekcionisto vadovas, kaip prarasti kontrolę“ autorė.

„Bausmė neveikia“, – rašo ji savo knygoje. „Kai ką nors baudžiate, tas žmogus neišmoksta pasikeisti; jie mokosi, kaip išvengti bausmės šaltinio“.

Jei esate savo bausmės šaltinis, išmokstama vengti savęs. Tai gali atrodyti kaip per didelis darbas, perteklinis išlaidavimas arba per didelis socialinių tinklų ar TV laidų vartojimas. Tačiau nė vienas iš šių dalykų nepadeda jums augti.

Bausmę galima supainioti su keliais dalykais: drausme, asmenine atskaitomybe, natūralia pasekme ir reabilitacija.

Bausmė prieš discipliną: „Bausme siekiama padidinti skausmą. Disciplina siekia padidinti struktūrą“ – rašo Schafler savo knygoje. Bausmė yra kontroliuoti ir atgrasyti nuo neigiamo elgesio. Drausmė – tai struktūros skatinimas, siekiant padidinti teigiamą elgesį. 

Bausmė prieš asmeninę atsakomybę: Asmeninė atskaitomybė reiškia pripažinti savo klaidą ir prisiimti atsakomybę už sprendimą. Asmeninė atsakomybė reikalauja, kad atsiprašytumėte to, ką įskaudinote, ir pasižadate tobulėti. Bausmė tikrai nėra planas, išskyrus savęs kaltinimą. „Bausmė yra tinginė“ – rašo ji.

Bausmė prieš natūralias pasekmes: Bausmė priklauso nuo baimės, kuri padės jums mokytis, tačiau natūrali pasekmė priklauso nuo supratimo, kad jūsų pasirinkimas turėjo poveikį, galbūt tokį, kuris jums nepatiko. Užuot bijoti veikti, natūrali pasekmė gali paskatinti jus elgtis taip, kad būtų pasiektas teigiamas rezultatas.

Bausmė prieš reabilitaciją: Bausme siekiama „demoralizuoti ir atimti galias“, o reabilitacija – „stabilizuoti ir įgalinti“, rašo Schafler. Reabilitacija orientuota į teigiamo augimo kūrimą ant sveiko pagrindo.


Išplėsti ir kurti teorija

Užuot baudžiant save už klaidą, Katherine Morgan Schafler rašo, kad veiksmingiau praktikuoti užuojautą sau. Savo knygoje ji remiasi plėsti ir kurti teorija – pozityviosios psichologijos teoriją, kurią 1998 metais sukūrė socialinė psichologė Barbara Fredrickson.
 
Išplėskite ir kurkite teorija teigia, kad kai esate teigiamoje erdvėje, jaučiatės labiau pajėgūs susidoroti su įvairiais iššūkiais ir priimti sprendimus, remdamiesi teigiamų rezultatų galimybe.

Kai esate neigiamoje erdvėje, jūsų vaizdas susiaurėja ir nesate įkvėptas ar skatinamas mąstyti kitaip.

„Norėdami atsidurti teigiamoje erdvėje, turite praktikuoti užuojautą sau“ - teigia Schafler.

„Tyrimai rodo teigiamą užuojautos sau ryšį su didesniu savo vertės jausmu, padidėjusia asmenine iniciatyva, padidėjusiu atsparumu stresui, realesniu stipriųjų ir silpnųjų pusių vertinimu, mažesniu depresijos ir nerimo lygiu, mažesniu perdegimo lygiu, padidėjusia motyvacija ištaisyti praeities klaidas, ir sąrašas tęsiasi“ – sako Katherine Morgan Schafler.

Pasirinkus užuojautą sau, o ne savęs baudimą, labiau tikėtina, kad pasimokysite iš savo klaidų ir augsite kaip asmenybė.


Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais
 
Dar nėra komentarų