Gegužės mėn. ekonominių vertinimų rodiklis pagerėjo

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2010-05-28 11:30 Komentarai: (0)
Statistikos departamentas praneša, kad ekonominių vertinimų rodiklis 2010 m. gegužės mėn. buvo minus 12 procentų. Palyginti su balandžio mėn., jis padidėjo 2 procentiniais punktais. Vartotojų pasitikėjimo rodiklis, palyginti su praėjusiu mėnesiu, nepasikeitė. Statybos pasitikėjimo rodiklis padidėjo 10, mažmeninės prekybos – 7, paslaugų sektoriaus – 5 procentiniais punktais. Pramonės pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 1 procentiniu punktu.

Palyginti su 2009 m. gegužės mėn., ekonominių vertinimų rodiklis padidėjo 24 procentiniais punktais. Pramonės pasitikėjimo rodiklis padidėjo 20, paslaugų sektoriaus – 33, statybos – 51, mažmeninės prekybos – 21, vartotojų – 11 procentinių punktų.

2010 m. gegužės mėn. pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad verslo tendencijos pramonėje panašios kaip ir praėjusį mėnesį. Produkcijos gamybos apimtis per praėjusius mėnesius padidėjo: gamybos padidėjimą nurodė 33 procentai apklaustųjų, sumažėjimą – 17 procentų (prieš mėn. –atitinkamai 30 ir 17 proc.). Produkcijos paklausos vertinimas vis dar išlieka žemas: daugiau negu pusė (55 proc.) įmonių vadovų teigė, kad produkcijos paklausa per maža. Tačiau produkcijos gamybą artimiausiais mėnesiais įmonių vadovai ketina didinti: trečdalis (33 proc.) įmonių vadovų numato gamybą didėsiant, 25 procentai – mažėsiant (prieš mėn. – atitinkamai 36 ir 26 proc.). Daugiau negu ketvirtadalis (27 proc.) apklaustų įmonių vadovų prognozuoja ir gamybos eksporto didėjimą. Artimiausiais mėnesiais dauguma (74 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus neketina keisti, 19 procentų ! žada mažinti. Dauguma įmonių vadovų teigia, kad kainos artimiausiais mėnesiais nesikeis, 14 procentų prognozuoja kainas mažėsiant.

Pasak įmonių vadovų, kaip ir ankstesniais mėnesiais, pramonės įmonių produkcijos gamybą riboja nepakankama paklausa (nurodė 65 proc. įmonių) ir finansiniai sunkumai (28 proc.), 15 procentų įmonių vadovų teigė, kad jų gamybinei veiklai netrukdo niekas.

Statybos sektoriuje verslo tendencijos geresnės nei praėjusiais mėnesiais. Statybos įmonių vadovų teigimu, gegužės mėn. darbų padaugėjo: daugėjimą nurodė 27 procentai įmonių vadovų, o mažėjimą – 26 procentai (balandžio mėn. – atitinkamai 11 ir 40 proc.). Kaip ir ankstesniais mėnesiais, dauguma (79 proc.) apklaustų įmonių vadovų teigė, kad statybos darbų paklausa yra nepakankama. Artimiausiais mėnesiais daug geresnė statybos darbų užsakymų bei darbuotojų skaičiaus prognozė, kuriai tam tikrą poveikį turi ir sezoniškumas. Daugiau negu trečdalis (39 proc.) apklaustų įmonių prognozuoja statybos darbų užsakymų didėjimą, o 15 procentų – mažėjimą (prieš mėn. – atitinkamai 26 ir 16 proc.). Beveik pusė apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus neketina keisti, o 35 procentai – prognozuoja didinti.

Daugumos įmonių vadovų teigimu, svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai šiuo metu yra paklausa (nurodė 75 proc. įmonių) ir finansiniai sunkumai (39 proc.). 9 procentai įmonių vadovų teigė, kad jų veiklai netrukdo niekas.

Gegužės mėn. mažmeninės prekybos įmonių apklausos rezultatai parodė, kad prekių apyvarta pirmą kartą per ilgesnį nei vienų metų laikotarpį nesumažėjo: daugiau nei pusė (57 proc.) apklaustų įmonių teigė, kad prekių apyvarta per praėjusius 2–3 mėnesius nepasikeitė, 21 proc. – kad padidėjo, 22 proc. – kad sumažėjo (balandžio mėn. padidėjo 13 proc., sumažėjo 44 proc.). Taip pat šiek tiek pagerėjo ir prekybos įmonių ekonominė būklė: gegužės mėn. 7 procentai apklaustų įmonių teigė, kad ekonominė būklė pagerėjo (prieš mėn. – 4 proc.), 28 procentai nurodė, kad pablogėjo (prieš mėn. – 31 proc.). Daugiau nei pusė (62 proc.) apklaustų įmonių teigė, kad artimiausiais mėnesiais ekonominė būklė nesikeis, po 19 procentų – kad gerės ir blogės (prieš mėn. tik 8 proc. tikėjosi pagerėjimo, 23 proc. – pablogėjimo). Darbuotojų skaičių mažinti ketina 26 procentai prekybos įmonių! vadovų, didinti – 3 procentai. Kainų didėjimą mažmeninėje prekyboje artimiausiu metu prognozuoja 14 procentų įmonių, dauguma (74 proc.) mano, kad kainos nesikeis.

Pasak įmonių vadovų, mažmeninės prekybos įmonių veiklai labiausiai trukdo nepakankama paklausa (nurodė 63 proc. įmonių), konkurencija (53 proc.), netobuli įstatymai (50 proc.) ir finansiniai sunkumai (39 proc.). Tik 2 procentai įmonių nurodė, kad jų veiklos neriboja niekas.

Gegužės mėn. paslaugų sektoriaus įmonių apklausos rezultatai parodė, kad įmonių ekonominė būklė šiek tiek pagerėjo: 32 procentai apklaustų įmonių nurodė, kad jų ekonominė būklė gera, o 9 procentai – kad bloga (balandžio mėn. – 31 ir 11 proc.). Per praėjusius mėnesius mažiau įmonių teigė, kad teikiamų paslaugų paklausa sumažėjo (gegužės mėn. taip atsakiusių įmonių buvo 23 proc., balandžio mėn. – 28 proc.), o 19 procentų apklaustųjų teigė, kad paklausa padidėjo. Tačiau artimiausiais mėnesiais įmonių vadovai tikisi teikiamų paslaugų paklausos didėjimo: 19 procentų įmonių vadovų prognozuoja paklausos didėjimą, o 14 procentų – mažėjimą (prieš mėn. – atitinkamai 18 ir 20 proc.). Artimiausiais mėnesiais du trečdaliai (66 proc.) apklaustų įmonių vadovų darbuotojų skaičiaus neketina keisti, o 15 procentų – žada didinti. Dauguma (73 proc.) įmonių vadovų teigia, kad kainos artimiau! siais mėnesiais nesikeis, 18 proc. teigia – kad mažės.
Įmonių vadovai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, teigė, kad paslaugų sektoriaus įmonių veiklą labiausiai riboja nepakankama paklausa (53 proc.) ir finansiniai sunkumai (41 proc.), 15 procentų respondentų teigė, kad jų įmonės veiklos neriboja niekas.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis, palyginti su praėjusiu mėnesiu, nepasikeitė. Palyginti su balandžio mėn., gyventojai truputį blogiau vertino šalies ekonominės padėties ir namų ūkio finansinės padėties perspektyvas, tačiau sumažėjo gyventojų, prognozuojančių spartų bedarbių skaičiaus augimą, dalis.
 
Dar nėra komentarų