UEFA Čempionų lyga (UEFA Champions League)
UEFA Čempionų lyga – tai pati prestižiškiausia bei populiariausia ir stipriausia pasaulyje klubinio futbolo lyga. Šioje lygoje klubams žaisti ir ją laimėti - tai ne tik didelis sportinis prestižas, tačiau ir solidus piniginis atlyginimas.
UEFA Čempionų lygą remia tokios solidžios kompanijos kaip Sony, Ford, Heineken, Mastercard bei bankas Unicredit.
Didžiausią pajamų dalis UEFA Čempionų lygoje gaunama iš šio turnyro rungtynių transliacijų teisių pardavimo. Už praėjusį 2009/10 sezoną pajamos iš rungtynių transliacijų pardavimo sudarė 836,524 mln. eurų, kai per 2008/09 metų sezoną šios pajamos sudarė 621,368 mln. eurų. Iš komercinių teisių pardavimo per praėjusį sezoną UEFA Čempionų lygos turnyras sugeneravo 260,618 mln. eurų vertės pajamas, kai sezoną prieš tai šios srities pajamos sudarė 200,439 mln. eurų.
Bendrai per 2009/10 sezoną UEFA Čempionų lygos pajamos sudarė 1,109 mlrd. eurų, kai per 2008/09 metų sezoną jos siekė 821,807 mln. eurų. Toks staigus šio turnyro pajamų augimas aiškinamas tuo, kad kaip tik praėjusiame sezone buvo sudarytos naujos trijų metų trukmės transliacijų pardavimo bei komercinių teisių pardavimo sutartys, be to buvo iš dalies pakeistas pačio turnyro formatas, tad padidėjo bendras rungtynių skaičius ir tuo pačiu padidėjo transliuojamų rungtynių kiekis. Šio sezono pajamos iš UEFA Čempionų lygos turnyro turėtų padidėti iki 1,140 mlrd. eurų.
Didžiausia dalis, t.y. apie aštuoniasdešimt procentų, UEFA Čempionų lygos turnyro sugeneruojamų pajamų tenka šiame turnyre rungtyniaujantiems klubams, kuriems pajamos paskirstomos pagal sportinius pasiekiamus bei marketinginius aspektus, be to šie klubai į šį turnyrą patenką pagal sportinį principą, t.y. priklausomai nuo ankstesnį sezoną savo šalies čempionate užimtos vietos, na o šalių čempionatai yra kasmet reitinguojami pagal pajėgumą, bei tokiu būdu, tai pat atsižvelgus į ankstesnių sezonų šalių klubų pasiekimus, šalys gauna atitinkamas kvotas klubų, kurie gali patekti į UEFA Čempionų lygos turnyrą. Maksimaliai iš vienos šalies šiame turnyre gali dalyvauti keturios komandos. Praėjusiais metais klubams atiteko 869,078 mln. eurų vertės pajamos, kai ankstesnį sezoną ši suma sudarė 636,736 mln. eurų.
Kaip minėta, lėšos klubams yra skiriamos pagal sportinius pasiekiamus ir marketinginius aspektus. Praėjusį UEFA Čempionų lygos sezoną dvidešimt šio turnyro atrankinėse varžybose dalyvavusių klubų gavo po 2.1 mln. eurų. Trisdešimt du klubai, kurie dalyvavo minimo turnyro grupinėse varžybose, iškart gavo po 3,990 mln. eurų, be to už kiekvienas sužaistas varžybas kiekvienas klubas dar gavo po 0,550 mln. eurų, na o iš viso grupiniame turnyre komandos sužaidė po šešias varžybas, tad jų pajamos vien tik už grupiniame turnyre sužaistas rungtynes sudarė po 3,300 mln. eurų. Už kiekvienas praėjusį sezoną UEFA Čempionų lygos grupiniame turnyre laimėtas rungtynes kiekvienas klubas gaudavo po 0,800 mln. eurų, na o jei būdavo sužaidžiama lygiosiomis, klubams atitekdavo po 0,400 mln. eurų. Be to 32 klubai dalyvavę praėjusio sezono UEFA Čempionų lygos grupiniame turnyre, priklausomai nuo marketinginių aspektų, t.y. nuo rinkos dalies, klubo populiarumo ir kitų niuansų, bendrai pasidalino 342,767 mln. eurų vertės lėšas. Atskirų klubų gautos lėšos pagal marketinginius aspektus praėjusį sezoną svyravo tarp 29,235 ir 1,451 mln. eurų.
Praėjusio sezono UEFA Čempionų lygos turnyre dalyvavę klubai, kurie iš grupės varžybų sugebėjo patekti į pirmąjį atkrintamųjų varžybų etapą (1/16), iškart dar papildomai gavo po 3,000 mln. eurų, Patekę į ketvirtfinalį klubai gavo dar papildomai po 3,300 mln. eurų, na o pusfinalio dalyviai pasidalino po 4,000 mln. eurų.
Praėjusio sezono UEFA Čempionų lygos turnyrą laimėjo FC Internazionale Milano futbolo klubas, kuris vien tik už pergale finale savo sąskaitą papildė dar devyniais milijonais eurų, tuo tarpu finale pralaimėjęs FC Bayern München futbolo klubas, vien tik už dalyvavimą finale dar papildomai gavo 5,200 mln. eurų. Ankstesnį sezoną už pergalę UEFA Čempionų lygos turnyro finale FC Barcelona futbolo klubas gavo 7,000 mln. eurų, na o finale pralaimėjęs Manchester United FC futbolo klubas papildomai pasitenkino 4,000 mln. eurų suma.
Praėjusių metų UEFA Čempionų lygos turnyro laimėtojas FC Internazionale Milano futbolo klubas iš viso už dalyvavimą ir pasiekimus šiame turnyre, savo sąskaitą papildė 49,237 mln. eurų suma, tuo tarpu finale pralaimėjęs FC Bayern München futbolo klubas savo sąskaita papildė bendra 45,338 mln. eurų suma.
UEFA organizacijai, kuri rūpinsi futbolu Europoje, kaip UEFA Čempionų lygos turnyro rengėjai praėjusį sezoną atiteko 239.456 mln. eurų vertės lėšos, kai ankstesnį sezoną jos sudarė 185.071 mln. eurų. Šios lėšos yra naudojamas padengti šio turnyro rengimo išlaidas, bei įvairiems kitiems nepelningiems futbolo turnyrams, bei su futbolu susijusiems projektams ir labdarai.
FIFA Pasaulio futbolo čempionatas (FIFA World Cup)
FIFA Pasaulio futbolo čempionatas yra rengiamas kas ketverius metus ir tai yra vienas iš populiariausias pasaulio sporto renginys. Praėjusiais metais kaip tik vyko pasaulio futbolo čempionatas, kuris buvo suorganizuotas Pietų Afrikos Respublikoje ir susilaukė milžiniško susidomėjimo visame pasaulyje, be to tai buvo pirmasis pasaulio futbolo čempionatas, kuris buvo surengtas Afrikos žemyne. 2014 metais FIFA Pasaulio futbolo čempionatas bus surengtas Brazilijoje.
FIFA partnerės yra tokios kompanijos kaip Adidas, Coca-Cola, Emirates, Hyundai motor, Sony, Visa. FIFA pasaulio čempionato rėmėjos: Budweiser, Castrol, Continental, McDonald‘s, MTN, Mahindra satyam, Seara, Yingli solar.
Tad mes apžvelgsime praėjusių metų pasaulio futbolo čempionato finansinius aspektus. 2010 FIFA Pasaulio futbolo čempionato bendros pajamos, atmetus bilietų pardavimo pajamas, bendrai sudarė net 3,655 mlrd. dolerių, na o bendros šio čempionato išlaidos sudarė 1,298 mlrd. dolerių.
2006 FIFA Pasaulio futbolo čempionato surengto Vokietijoje bendros pajamos, atmetus bilietų pardavimo pajamas, bendrai sudarė 2,858 mlrd. Šveicarijos frankų, na o bendros šio čempionato išlaidos sudarė 0,881 mlrd. Šveicarijos frankų.
Didžiausia pajamų dalis per praėjusiais metais vykusį pasaulio futbolo čempionatą buvo sugeneruota iš transliavimo teisių pardavimo, t.y. 2,408 mlrd. dolerių, už parduotas marketingo teises buvo gauta 1,072 mlrd. dolerių suma.
Tuo tarpu didžiausia praėjusiais metais surengto FIFA Pasaulio futbolo čempionato Pietų Afrikos Respublikoje pajamų dalis buvo padalinta kaip prizinis fondas šio čempionato dalyviams. Bendra prizinio fondo suma sudarė 348 mln. dolerių.
Praėjusiais metais Pasaulio futbolo čempionato pagrindiniame turnyre iš viso dalyvavo trisdešimt dvi komandos. Šešiolika komandų, kurios neišėjo iš grupių į atkrintamąjį turnyrą, pasidalino po aštuonis milijonus dolerių. Nuo devintos iki šešioliktos vietos užėmusios komandos, už dalyvavimą pasaulio futbolo čempionate gavo po devynis milijonus dolerių, į ketvirtfinalį patekusios, tačiau į pusfinalį nepraėjusios šalių rinktinės, gavo po keturiolika milijonų dolerių. Ketvirtą vietą 2010 FIFA Pasaulio futbolo čempionate užėmusi futbolo rinktinė į savo sąskaitą įsirašė aštuoniolika milijonų dolerių, trečiosios vietos laimėtoja gavo dvidešimt milijonų dolerių vertės čekį, tuo tarpu finale pralaimėjusi Olandijos rinktinė turėjo tenkintis 24 mln. dolerių vertės čekiu, na o pasaulio čempione tapusi Ispanijos rinktinė savo sąskaitą papildė trisdešimties milijonų dolerių suma.
Dalį pajamų, t.y. 226 mln. dolerių, FIFA pervedė vietiniam Pietų Afrikos Respublikoje vykusio pasaulio čempionato organizavimo komitetui. Na o kitos išlaidos taip pat buvo patirtos rengiant praėjusiais metais vykusį pasaulio futbolo čempionatą.
2010 FIFA Pasaulio futbolo čempionato Pietų Afrikos Respublikos organizacinio komiteto bendros pajamos sudarė 526 mln. dolerių. 226 mln. dolerių buvo gauta tiesiogiai iš FIFA, na o 300 mln. dolerių buvo sugeneruota iš bilietų į pasaulio futbolo čempionato varžybas pardavimo. Iš viso iš trijų milijonų bilietų, buvo parduota 2,967 mln. bilietų, t.y. 97.5 procentai visų siūlytų bilietų. Šio organizacinio komiteto bendros išlaidos sudarė 516 mln. dolerių, didžioji jų dalis buvo skirta stadionų veiklai užtikrinti (260 mln. dolerių), personalo darbo užmokesčiui (58 mln. dolerių), transportui (34 mln. dolerių) bei informacinėms technologijos (26 mln. dolerių). Tad galutinis pelnas siekė 10 mln. dolerių.
FIFA taip pat skyrė 100 mln. dolerių įvairiems projektams Pietų Afrikos Respublikoje vykdyti. 80 mln. dolerių bus investuota į socialinius bendruomenės projektus, na o likę 20 mln. dolerių buvo tiesiogiai išmokėti Pietų Afrikos Respublikos futbolo asociacijai.
UEFA Europos futbolo čempionatas (UEFA EURO)
UEFA Europos futbolo čempionatas kaip ir pasaulio čempionatas, yra rengiamas kas ketverius metus. Jau kitais metais jis bus surengtas dviejose valstybėse, t.y. Lenkijoje ir Ukrainoje. Visą šių metų kovo mėnesį viso pasaulio futbolo gerbėjai galėjo teikti paraiškas įsigyti futbolo bilietams į UEFA EURO 2012 Europos futbolo čempionatą. Paraiškos gauti bilietus į minėtą čempionatą buvo gautos iš 206 pasaulio šalių, aktyviausi kaip buvo galima tikėtis buvo šeimininkių, t.y. Lenkijos ir Ukrainos piliečiai.
Iš viso į UEFA EURO 2012 Europos futbolo čempionato rungtynes yra 1,4 mln. bilietų, iš kurių sirgaliams, kurie teikė paraiškas internetu bilietų įsigijimams, bus burtų keliu padalinta 600 tūkstančių bilietų, kai iš viso internetu buvo pateiktų paraiškų 12,149 mln. bilietų įsigyti, t.y. absoliučiai rekordinis rodiklis, kuris yra septyniolika procentų didesnis už teiktas paraiškas į 2008 metų Europos futbolo čempionato rungtynes. Likusi bilietų dalis bus skirta šalių nacionalinėms futbolo federacijoms, rėmėjams, verslo paketų pirkėjams.
Bilietų kainos į UEFA EURO 2012 Europos futbolo čempionatą svyruoja priklausomai nuo vietos kategorijos ir rungtynių rango nuo 30 iki 600 eurų.
Oficialūs UEFA EURO 2012 partneriai: Adidas, Carlsberg, Castrol, Coca-Cola, Hyundai motor, McDonald‘s bei SHARP.
Tad plačiau apžvelgsime UEFA EURO 2008 Europos futbolo čempionato vykusio Austrijoje bei Šveicarijoje finansinius aspektus.
Bendros UEFA EURO 2008 Europos futbolo čempionato pajamos sudarė 1,351 mlrd. eurų, kai UEFA EURO 2004 Europos futbolo čempionato vykusio Portugalijoje bendros pajamos sudarė tik 854 mln. eurų, t.y. jos buvo net 58 procentais didesnės. Daugiausiai pajamų kaip ir įprastą per paskutinį vykusį Europos futbolo čempionatą buvo sugeneruotą iš rungtynių transliacijų pardavimo, t.y. 801 mln. eurų, kai per ankstesnį čempionatą ši suma sudarė tik 560 mln. eurų.
Tuo tarpu komercinių teisių pardavimo pajamos per UEFA EURO 2008 Europos futbolo čempionatą sudarė 290 mln. eurų, kai ankstesnį čempionatą jos siekė 183 mln. eurų. Iš bilietų pardavimų per paskutinį Europos futbolo čempionatą buvo sugeneruotos 101 mln. eurų vertės pajamos, kai per ankstesnį čempionatą ši suma sudarė 81 mln. eurų. Kitos pajamos per UEFA EURO 2008 sudarė 159 mln. eurų, kai per UEFA EURO 2004 jos siekė tik 30 mln. eurų.
Iš viso finaliniame UEFA EURO 2008 Europos futbolo čempionate vykusiame Austrijoje bei Šveicarijoje, jame dalyvavusioms šalių futbolo rinktinėms buvo išdalintos 184 mln. eurų vertės lėšos, kai per ankstesnį Europos futbolo čempionatą ši suma sudarė tik 132 mln. eurų.
Visos dvidešimt keturios finalinio grupinio turnyro dalyvės iškart gavo po 7,500 mln. eurų, be to už laimėtas arba lygiosiomis sužaistas rungtynes komandos bendrai pasidalino dar 24 mln. eurų sumą. Į ketvirtfinalį patekusios šalių rinktinės iškart gavo dar po du milijonus eurų, pusfinalio dalyvės pasidalino dar po keturis milijonus eurų. Tuo tarpu finale laimėjusi ir UEFA EURO 2008 Europos futbolo čempionato nugalėtoja tapusi Ispanija gavo dar papildomai 7,500 mln. eurų vertės čekį, na o jai pralaimėjusi Vokietijos nacionalinė rinktinė, savo sąskaita papildė dar 4,500 mln. eurų suma. Iš viso Ispanija per UEFA EURO 2008 Europos futbolo čempionatą susižėrė 23 mln. eurų vertės lėšas.
Bendros tiesioginės su EURO 2008 Europos futbolo čempionato rengimu susijusios išlaidos sudarė 626 mln. eurų, kai per ankstesnį čempionatą ši suma sudarė tik 315 mln. eurų. Kitos ne veiklos išlaidos per praėjusį Europos futbolo čempionatą sudarė 472 mln. eurų, kai per ankstesnį čempionatą – 316 mln. eurų.
Tad grynasis UEFA EURO 2008 Europos futbolo čempionato vykusio Austrijoje bei Šveicarijoje rezultatas, iš visų pajamų atmetus visas išlaidas, sudaro 253 mln. eurų, kai per UEFA EURO 2004 vykusį Portugalijoje ši suma sudarė 223 mln. eurų.
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais bei UEFA ir FIFA ataskaitomis.