Didžiausias pajamas uždirbę pasaulio futbolo klubai

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2025-02-01 01:13 Komentarai: (0)
2023 – 2024 metų sezone buvo pasiekta ir viršyta nauja istorinė riba, nes Madrido Real tapo pirmuoju pasaulyje futbolo klubu, sugeneravusiu net daugiau nei 1 mlrd. eurų pajamų.

Deloitte paskelbė jau dvidešimt aštuntą kasmetinį daugiausia pajamų uždirbančių pasaulio futbolo klubų reitingą. Bendrai pinigų lygos klubai 2023 – 2024 metais sugeneravo rekordines 11,2 milijardų eurų pajamas, t.y. 6 procentais daugiau nei 2022 – 2023 metų sezone, o pajamos iš rungtynių, komercijos ir transliacijų buvo rekordinės. Praėjusiame sezone Pinigų lygos klubai uždirbo vidutiniškai 560 mln. eurų (metais anksčiau - 527 mln. eurų), kuriuos sudarė 244 mln. eurų (44 procentai) komercinių pajamų, 213 mln. eurų (38 procentai) pajamų iš transliacijų ir 103 mln. eurų (18 procentų) pajamų iš rungtynių dienų.

Padidėjus klubų stadionų talpai, bendroms bilietų kainoms ir aukščiausios kokybės rungtynių dienoms, pajamos iš rungtynių dienos išaugo 11 procentų, palyginti su praėjusiais metais, todėl tai vėl tapo greičiausiai kylančiu pajamų srautu Pinigų lygos klubams. Rungtynių dienos pajamos pirmą kartą leidinio istorijoje viršijo 2 milijardus eurų (2,1 milijardo eurų) ir sudaro 18 procentų visų pajamų, o tai yra didžiausia dalis nuo 2014  –2015 metų sezono, kai jos sudarė devynioliką procentų.

Apžvelgiamų futbolo klubų 4,9 milijardo eurų komercinė veikla išliko didžiausiu pajamų šaltiniu antrus metus iš eilės ir sudarė 44 procentus visų pajamų. Dešimties procentų augimą, palyginti su praėjusiu sezonu, daugiausia lėmė padidėjęs ne su futbolu susijusių renginių priėmimas, pagerėję mažmeninės prekybos rezultatai ir išaugusios rėmimo pajamos.

Kitą vertus, 2023 – 2024 metais pinigų lygos klubų pajamos iš transliacijų (4,3 mlrd. eurų) nepadidėjo, nes kiekviena iš „didžiojo penketo“ lygų išliko tame pačiame vidaus transliavimo cikle kaip ir praėjusį sezoną. „Didžiojo penketo“ lygos įžengė arba įeis į santykinai stabilių pajamų iš transliacijų laikotarpį dėl ilgalaikių vidaus žiniasklaidos teisių susitarimų iki bent 2027 metų. 

Pajamų generavimo modeliuose yra aiškus skirtumas tarp dviejų 2023 – 2024 metų pinigų lygos pusių. Klubams, patenkantiems į 10 geriausių, dominuojantis pajamų šaltinis yra komercinės pajamos, kurios sudaro 48 procentus visų pajamų. Priešingai, transliacijos yra pagrindinis 11–20 vietų klubų pajamų veiksnys, kuris sudaro 47 procentus visų pajamų. Abu klubų rinkiniai atitinkamai generavo 18 procentų visų pajamų iš rungtynių dienos.


Klubai

Kaip minėta, Madrido Real tapo pirmuoju futbolo klubu, kuris per 2023 – 2024 metų sezoną uždirbo daugiau nei 1 milijardą eurų ir jis yra 2025 metų Pinigų lygos viršūnėje. Užbaigus Bernabeu stadiono renovacijos darbus, pajamos iš rungtynių dienos išaugo iki 248 mln. eurų, t.y. 103 procentais daugiau nei ankstesnį sezoną. Klubas taip pat pranešė apie 20 procentų padidėjusias komercines pajamas (nuo 403 iki 482 mln. eurų), o tą paskatino išaugę atributikos pardavimai ir naujos pajamos iš reklamos ant marškinėlių rankovės.

Didžiausias pajamas generuojantis Anglijos klubas išliko Manchester City, kurios siekė 838 mln. eurų. Skirtumas tarp dviejų geriausių Pinigų lygos klubų 2023 – 2024 metų sezone buvo 208 mln. eurų ir yra absoliučiai didžiausias (ankstesnis rekordas: 84 mln. eurų 2018 – 2019 metais).

Keletas klubų įvardijo investicijų į infrastruktūrą poveikį kaip pagrindinį pajamų augimo variklį. Pavyzdžiui, Liverpool (715 mln. eurų) ir Liono Olympique (264 mln. eurų) gavo naudos iš tokių projektų dėl didesnio lankytojų skaičiaus ir ne rungtynių dienos renginių. FC Barcelona pasaulio futbolo klubų reitinge nukrito į šeštą vietą po to, kai pajamos sumažėjo nuo 800 iki 760 mln. eurų. Kritimą lėmė 63 mln. eurų smukusios pajamos iš rungtynių dienų, nes namų varžybos žaistos Estadi Olimpic Lluis Companys stadione, kuriame yra beveik perpus mažiau vietų nei Spotify Camp Nou, kuris šiuo metu yra pertvarkomas. Tačiau tikimasi, kad klubas į Spotify Camp Nou stadioną grįš šiais metais (visi stadiono darbai turi būti baigti iki 2026 – 2027 metų sezono), todėl ateinančiais sezonais jis tikisi gauti daugiau rungtynių dienų ir komercinių pajamų.

Keturi iš dešimties geriausių Pinigų lygos klubų nurodė, kad mažmeninė prekyba ir rėmimas yra pagrindiniai pajamų augimo veiksniai 2023 – 2024 metų sezone. Galimybė pastaraisiais metais generuoti papildomas komercines pajamas aktyvinant prekės ženklą leido tokiems futbolo klubams kaip Tottenham Hotspur ir Liverpool išlaikyti savo geriausiųjų dešimtuko statusą, o AC Milan – 13 vietą, nepaisant to, kad prarado pelningas UEFA Čempionų lygos transliacijų pajamas. 

Kaip ir ankstesniais metais, sportiniai rezultatai suvaidino lemiamą vaidmenį suteikiant finansinį postūmį. 2023 – 2024 metų sezone tai paskatino tokius klubus kaip Arsenal (717 mln. eurų), Dortmundo Borussia (514 mln. eurų), Newcastle (372 mln. eurų) ir Aston Villa (310 mln. eurų) padidinti pajamas dalyvaujant UEFA varžybose ir gerinant vidaus pasirodymus, kas lėmė didesnį transliacijų pajamų paskirstymą. Priešingai, Juventus (356 mln. eurų) nukrito iš 11 į 16 vietą, o tai yra žemiausias klubo reitingas per Pinigų lygos istoriją po to, kai 2023 – 2024 metų sezone jis nebuvo Europos futbole. Klubas pranešė, kad bendrosios pajamos sumažėjo 18 procentų, o transliacijų pajamos susitraukė net 37 procentais (58 mln. eurų).


Perspektyvos

Remiantis Deloitte analize, 2025 metais visame pasaulyje vykdoma daugiau nei 300 sporto stadiono projektų (renovacijų ar naujų statybų). Nors ne visi šie projektai yra susiję su futbolo klubais, tai atspindi didesnį sektoriaus masto dėmesį siekiant sukurti stabilius ir įvairiapusius pajamų srautus per stadionus, naudojamus ne rungtynių dienomis.

„Didžiojo penketo“ Europos lygos įžengia į vidaus transliacijų pajamų stabilumo laikotarpį, ir tikimasi, kad tik Premier lyga ir LaLiga sukels reikšmingą tarptautinių teisių padidėjimą.  Todėl kitą esminį pagerėjimą galėtų lemti klubų žaidžiamų rungtynių skaičiaus padidėjimas, įvedant naujus formatus esamose varžybose. To galima tikėtis dėl 2024 – 2025 metų sezono UEFA klubų varžybų pakeitimų ir 2025 metų birželio – liepos mėnesiais vyksiančios išplėstos FIFA klubų pasaulio taurės.

Finansine prasme išplėstos UEFA varžybos padidins Europos klubų, nepriklausančių „didžiojo penketo“ lygoms, pajėgumą generuoti pajamas, nes daugiau komandų pateks į lygos etapą, kuriame žais daugiau rungtynių. Remiantis Deloitte analize, neįskaitant iki atkrintamųjų rungtynių skaičiaus pokyčių, laimėjus Čempionų lygą, pajamos gali padidėti apie 15 mln. eurų, palyginti su ankstesniu formatu (UEFA Europos lyga: apie 8 mln. eurų ir UEFA Europos konferencija Lyga: apie 3 mln. eurų). Panašiai tikimasi, kad FIFA pasaulio klubų taurė gerokai pakels kai kurių ne Europos klubų pajamas.

Tačiau reikia suderinti pajamų optimizavimą ir žaidėjų gerovę, nes daugelis suinteresuotųjų šalių pripažįsta padidėjusio darbo krūvio poveikį. Tokie klubai kaip Madrido Real, Manchester City ir Flamengo, kurie šiais metais dalyvaus FIFA pasaulio klubų taurėje, 2024 – 2025 metų sezone potencialiai gali sužaisti atitinkamai 68, 74 ir 87 rungtynes.

2024 metų spalį FIFPro Europe pateikė oficialų skundą Europos Sąjungai dėl tarptautinio rungtynių kalendoriaus. Jei iššūkiai nebus išspręsti, iškyla finansinė rizika, jei profsąjunga nubalsuos už streiką futbolo sezono metu.

Valdymo organams pristačius naujas varžybas arba keičiant esamų varžybų formatą, santykinė sportinių pasirodymų svarba skatinant klubų finansinę sėkmę didės. Visi geriausiai pasirodantys Pinigų lygos klubai panaudojo istorinę ir dabartinę sėkmę aikštėje kaip katalizatorių, paskatindami pasaulinių sporto ir pramogų prekių ženklų augimą.

















Parengta remiantis Deloitte informacija 
 
Dar nėra komentarų