„Manau, kad dėl neišspręstų problemų Europoje, yra labai tikėtina, jog mes iki vasaros galo pamatysime nuosmukio padidėjimą. Viskas priklauso nuo Amerikos ekonominių rodiklių, tačiau mano nuomone, labiausiai tikėtina yra tai, kad atsidursime recesijos būsenoje“ – teigė Raoul Pal, kuris nuspėjo 2008 metais kilsiančią finansų krizę.
Jis tikina, kad dabartinė situacija primena tą, kuri buvo 2008 metų pradžioje, kuomet ISM indekso, kuris rodo pramonės aktyvumą, vertė sudarė 51,1 punktą, tačiau iki metų galo šio indekso vertė krito net iki 33,3 punktų. Nuo 2008 metų pradžios iki 2009 metų kovo S&P500 indeksas neteko net 54 procentų savo vertės.
Birželio mėnesį ISM indeksas ūgtelėjo iki 55,3 punktų, ir tai per pastaruosius keturis mėnesius buvo pirmasis šio indekso augimas. Tai iš dalies sumažino nerimą, kad Amerikos ekonomikos padėtis prastėja.
Tačiau Raoul Pal mano, kad iki šių metų pabaigos S&P500 indeksas gali nukristi iki tūkstančio punktų. Bet ir neatmetamas ir tas scenarijus, kad pagerėjus situacijai, galime finansų rinkose sulaukti augimo. Be to, jis prognozuoja, kad euras gali nukristi iki 1,2 dolerių vertės. Tokį euro kritimą dolerio atžvilgiu turėtų lemti ir toliau išliekančios rimtos problemos euro zonoje susijusios su skolų krize, bei techninė padėtis rinkoje.
Po šio nuosmukio, galime sulaukti šiokio tokio euro atšokimo dolerio atžvilgiu, tačiau vėliau euras ir vėl turėtų smarkiai pigti.
Buvęs Goldman Sachs banko darbuotojas ir GLG Partners fondo valdytojas Raoul Pal teigia, kad taupymo veiksmai, kurių ėmėsi Europos šalys, kad sumažintų savo obligacijų pelningumą, apsunkins jiems biudžeto deficito sumažinimo galimybę.
„Nėra įmanoma mažinti biudžeto deficitą šalyje, kurioje ekonomika patiria nuosmukį. Tokiu būdu susikuria užburtas ratas. Nutolinimas neišvengiamo Graikijos bankroto, tai dar didesnės žalos darymas šiai šaliai“ – pabrėžė jis.
Raoul Pal atkreipia dėmesį, kad Europos bankinės sistemos ir nekilnojamo turto rinkos problemos ypač aiškiai yra matomos Ispanijoje, kur jis šiuo metu pats ir gyvena.
„Situacija nekilnojamo turto rinkoje ir toliau išlieka prasta. Negyvenamos patalpos yra pardavinėjamos su 40-50 procentų nuolaida. Gyvenamųjų patalpų apskritai neįmanoma parduoti. Graikija – tai Bear Stearns, na o Ispanija – tai Lehman Brothers“ – teigė jis.
Investicinio banko Lehman Brothers bankrotas įvykęs 2008 metų rugsėjį buvo didžiausias per visą Amerikos istoriją. Šio banko bankrotas įvyko keturi mėnesiai po to, kai buvo išgelbėtas Bear Stearns bankas. Po Lehman Brothers bankroto S&P500 indeksas driokstelėjo žemyn net 43 procentais.
„Kuomet ateis Ispanijos eilė, manau, kad po to sulauksime serijos kitų šalių bankrotų“ – reziumavo buvęs Goldman Sachs banko darbuotojas ir GLG Partners fondo valdytojas Raoul Pal.