![](datas/img/news/images/o/oil_sunset.jpg)
Pasak minimos agentūros, pasaulinė žalios naftos rinka vis dar yra aukštos įtampos būsenoje, tačiau horizonte yra požymių, rodančių galimybę „atsigauti“ po aukštų naftos kainų.
Priešingai nei tikėtasi COP26 Glazge, taip bus ne dėl to, kad mažėja paklausa, o dėl to, kad didėja naftos tiekimas, rašo Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) savo mėnesinėje ataskaitoje.
Be didėjančio tiekimo, agentūra tikisi, kad jau aukštos naftos kainos, mažesnis pramonės aktyvumas ir nerimą keliantis naujų COVID-19 atvejų padidėjimas Europoje, greičiausiai turės stabdantį poveikį kainų augimui.
Agentūra išlaikė savo prognozę, kad 2021 metais naftos paklausa padidės 5,5 mln. barelių, o ateinančiais – 3,4 mln. barelių.
Kita vertus, pasiūlos pusėje tikimasi, kad paskutinį 2021 metų ketvirtį naftos gavyba padidės 1,5 mln. barelių per dieną. Prie šio prieaugio apie 400 tūkstančiais barelių prisidės JAV. Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) tikisi, kad Amerika kitais metais bus atsakinga už 60 procentų žaliavos tiekimo padidėjimą iš nepriklausančių OPEC+ grupei šalių, o naftos gavyba JAV turėtų grįžti į priešpandeminį lygį iki 2022 metų pabaigos.
Pasaulinės naftos tiekimo prognozė einamajam ketvirčiui padidinta 330 tūkstančių barelių per dieną iki 99,2 mln. barelių per dieną. Tai reiškia 6,4 mln. barelių per dieną padidėjimą, palyginti su 2020 metų ketvirtuoju ketvirčiu.
Šiandien nafta biržoje brangsta. Už barelį Brent rūšies žaliavinės naftos mokama po 82.58 dolerius už barelį, arba 0.65 procento daugiau nei vakar, o štai WTI rūšies žaliavinė nafta brangsta 0.55 procento iki 80.19 dolerių už barelį.
Nuo metų pradžios Brent naftos kaina pakilo beveik šešiasdešimt procentų, o WTI - virš šešiasdešimt penkių procentų.