![](datas/img/news/images/d/dujos.jpg)
Vokietijos tinklų operatoriaus Gascade duomenimis, rusiškų dujų tiekimas Vokietijai Jamalo vamzdynu antradienį buvo trumpam sustabdytas, o po to dujos pradėtos nukreipti į rytus. Nuo šeštadienio dujų srautas į vakarus mažėjo.
Rusijos monopolistas Gazprom siunčia dujas į Europą keliais maršrutais ir antradieniui nerezervavo pajėgumų eksportui per Jamalą. Rusijos operatorius, gavęs atitinkamą prašymą, rezervuoja papildomus pajėgumus tiekimui per Ukrainą Vokietijai Jamalo dujotiekiu.
Energetikos krizė skaudžiai paliečia Europą. Rusija pila kuro į ugnį ir užsuka čiaupą. Dujos visada buvo politinio spaudimo įrankis, taip yra ir šį kartą – antrame plane yra Ukraina, NATO ir Nord Stream 2.
Tuo tarpu vėjo energijos gamyba Vokietijoje nukrito iki žemiausio lygio per penkias savaites, o tai kartu su Prancūzijos atominių elektrinių atjungimais, dujotiekio Nord Stream 2 vėlavimais ir geopolitinėmis rizikomis Baltarusijoje bei Ukrainoje dar padidino rizikos veiksnius, prisidedančius prie vienos iš didžiausios gamtinių dujų krizės Europos istorijoje.
Daugelį metų Jamalo dujotiekis buvo svarbiausias dujotiekis aprūpinantis Europą rusiškomis dujomis. Jo svarba šiek tiek sumažėjo užbaigus Nord Stream 1, tiesiogiai jungiantį Rusiją ir Vokietiją, aplenkiant Lenkiją ir Baltarusiją.
Šiandien gamtinės dujos Europoje brangsta keturiais procentais iki 152.69 eurų už megavatvalandę, o vienu metu kaina buvo pašokusi ir iki 155 eurų už megavatvalandę, kai dar šių metų pradžioje siekė vos 19.2 eurus už megavatvalandę.