Tualetinio popieriaus krizė

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2022-09-08 18:23 Komentarai: (0)
Hakle, stambus Vokietijos tualetinio popieriaus gamintojas, turintis 100 metų istoriją, šią savaitę paskelbė bankrotą, nes didžiulis energijos ir celiuliozės kainų kilimas lėmė tai, jog kompanija atsidūrė aklavietėje.

Pasirodo, kad tualetinio popieriaus atsargų kaupimas pirmosiomis pandemijos dienomis buvo išmintingas finansinis sprendimas. Jei vonios spintelėje vis dar jo yra daug, tada jau nebereikia gėdytis.

Tualetinio popieriaus trūkumas 2020 metais buvo ankstyvas įspėjimas apie didelius tiekimo grandinės sutrikimus, nuo kurių nukentės pasaulio ekonomika. Dabar didmeninės celiuliozės kainos kyla iki rekordinių aukštumų – tai nauja krizė, rodanti, kad infliacijos spaudimas ir toliau didėja.

Tualetinio popieriaus pramonė yra daug didesnio, daug energijos sunaudojančio gamybos sektoriaus mikrokosmosas, kuriame gamybos sąnaudos ir toliau auga, didėjant didmeninėms energijos kainoms. Ta pati problema iškyla ir Europos pramoninėms prekėms – nuo ​​stiklo, keramikos ir sintetinio pluošto iki aliuminio, cemento, trąšų ir dešimčių kitų kasdienių daiktų.

Volstrytas tikisi, kad baisiausia infliacijos banga jau praėjo. Tačiau pažvelgus į pramonės sektorių per tualetinio popieriaus pramonės pakilimus ir nuosmukius, matyti, kad kainų spaudimas tęsiasi. Centriniai bankai turės sugriežtinti pinigų politiką, net jei ekonomikos augimas, ypač Europoje, sulėtės. Kaip ir daugelio gamintojų, tualetinio popieriaus problemos esmė yra energijos sąnaudos.

Medienos perdirbimas į celiuliozę, o vėliau į tualetinį popierių yra labai daug energijos reikalaujantis – daugiau nei kitų rūšių popierius. Europoje šis procesas šiuo metu yra itin brangus, nes didmeninės gamtinių dujų ir elektros kainos kyla iki rekordinių aukštumų.

Nepaisant pastarojo meto korekcijos nuo rugpjūčio pabaigoje nustatytų rekordinių aukštumų, Europoje etaloninės dujos kainuoja 211.50 už megavatvalandę, o 2010 – 2020 metų laikotarpiu vidutinė kaina nesiekė 20 eurų. Europos lyginamosios elektros kainos dabar yra 15 kartų didesnės nei prieš dešimt metų.

Lorenzo Poli, Italijos popieriaus gamintojos Cartiere Saci SpA vadovas, neseniai per televiziją pasidalijo savo įmonės mėnesio sąskaita už energiją: ji išaugo nuo kiek daugiau nei 385 tūkstančių eurų 2021 metais iki beveik 2 milijonų eurų 2022 metais.

Kiti tualetinio popieriaus pramonės vadovai skundžiasi panašiu energijos sąnaudų padidėjimu – nuo ​​300 iki 400 procentų per metus atrodo labiau norma, o ne išimtis.

Dar visai neseniai dauguma Europos vyriausybių daugiausia dėmesio skyrė pagalbai namų ūkiams kilus kainoms, iš esmės pamiršdamos gamybos pramonę. Nuo Suomijos iki Ispanijos gamintojai dabar baiminasi, kad vienintelis būdas sustabdyti grynųjų pinigų nutekėjimą yra sumažinti gamybą, o tai sukeltų trūkumą, dėl kurio kiltų kainos, bet būtų galima susigrąžinti maržas. Tuo tarpu savo pirkėjams, dažnai prekybos centrų tinklams, jie siūlo gerokai didesnes kainas nei vasaros pradžioje. Dėl šios priežasties didmeninė Europos minkštojo popieriaus kaina (iš kurios daromas tualetinis popierius) šią savaitę pasiekė rekordinį aukštį – maždaug 2200 eurų už metrinę toną, palyginti su kiek mažiau nei 900 eurų 2021 metų sausio mėnesį, sako pramonės direktoriai. Dar didesnį nerimą kelia spartėjantis kainų augimo tempas. Nuo sausio iki birželio didmeninės servetėlių kainos pakilo maždaug po 3 - 5 procentus kas mėnesį, o nuo liepos kiekvieną mėnesį jau po 10 procentų.

Netrukus prekybos centrų lentynose atsiras kainų padidėjimas. Iki šiol šiais metais plataus vartojimo prekių bendrovės, tokios kaip Procter & Gamble Co. ir Kimberly-Clark Corp., šiek tiek padidino kainas ir sutrumpino ritinio ilgį, kad išlaikytų maržas. Pramonės vadovai teigia, kad tualetinio popieriaus ritinėliai šiandien yra vidutiniškai 6 – 8 procentais trumpesni nei prieš metus bei brangesni 8 – 10 procentų.

Artėja naujas mažmeninių kainų didinimo etapas, bent jau Europoje. Dar trumpesnių tualetinio popieriaus ritinių galima tikėtis ketvirtąjį ketvirtį. Toks susitraukimas stiprėja: vietoj vis trumpesnių tualetinio popieriaus ritinėlių pradeda siaurėti ir popieriaus lapai.

Tualetinio popieriaus rulonas leidžia pažvelgti į likusią gamybos pramonę. Žinoma, yra didelių skirtumų tarp ritinių ir, pavyzdžiui, keraminių plytelių ar tonos trąšų. Tačiau viena bendra tema yra ta, kad didmeninės kainos ir toliau auga, o gamyba ir toliau mažėja. Trūkumas dar labiau padidins kainas, nepaisant ekonomikos sulėtėjimo, reaguojant į palūkanų normų kėlimą. Centriniai bankai jausis priversti imtis vis didesnių palūkanų, nes šiuo metu tai yra vienintelė jų priemonė. Tačiau tokiu būdu kovoti su infliacija yra nemalonus užsiėmimas. O dabar tualetinio popieriaus valymui bus mažiau.
 
Dar nėra komentarų