Saulės energijos industrija augo vidutiniškai apie 40-50 proc. per pastaruosius kelerius metus, tačiau viso pasaulio elektros dalis, pagaminta iš saulės energijos, vis dar tebėra labai mažytė.
Daugelis žmonių mano, kad saulės energijos gamyba yra labai brangi, o gamybos efektyvumas yra labai priklausomas nuo oro sąlygų. Jie yra teisūs tik iš dalies. Daugumoje išsivysčiusių pasaulio šalių tokių kaip JAV, Vokietija, Ispanija, Japonija ir kt. egzistuoja paramos mechanizmai, kurie padeda šiam energijos šaltiniui konkuruoti su tradiciniais elektros išgavimo būdais jau dabar.
Iš kitos pusės, tyrimams ir naujų technologijų paieškoms skiriama vis daugiau lėšų, ir tokiu būdu randami vis naujesni, efektyvesni bei pigesni būdai išgauti elektrą iš saulės spindulių. Prognozuojama, kad saulės energija bus konkurencinga su tradiciniais energijos išgavimo būdais jau per ateinančius kelerius metus. Tokiu atveju šios industrijos metinis augimas galėtų būti ir triženklis per ateinančius 5 ar net 10 metų.
Būtina paminėti ir tai, kad Vokietija, kuri tikrai negali pasigirti saulėtu klimatu, pirmauja saulės energijos industrijoje ir užima kone pusę pasaulio rinkos. Tai buvo pasiekta aktyvia vyriausybės parama. Taigi saulės energijos industrijos plėtros negali sustabdyti net ir nelabai tinkamas klimatas.
Šiuo metu pasaulyje yra daug įmonių, vienaip ar kitaip įsitraukusių į saulės energijos verslą. Kairėje paminėtos kelios didžiausios vien saulės energija užsiimančios įmonės. Prognozuojama, kad šių įmonių pajamos augs daugiau nei 50 proc. per ateinančius kelerius metus. Tokį stiprų augimą lydi didžiuliai plėtros projektai, kurie, žinoma, yra lydimi didelės rizikos. Taigi saulės energijos įmonių akcijų kainos yra gana stipriai svyruojančios, tačiau tai atveria galimybę aukštoms grąžoms.
Per pastarąjį akcijų biržų kritimą stipriai koregavosi ir šio sektoriaus akcijų kainos. Tačiau, mūsų nuomone, šis kritimas buvo nepamatuotas, nes fundamentaliai jokių pokyčių nebuvo. Taigi mes matome dabartinę situaciją rinkoje kaip galimybę santykinai pigiai nusipirkti saulės energijos įmonių akcijų. Nors industrijos įmonių 2008 metų P/E mediana išlieka aukšta (apie 25), tačiau šis rodiklis yra daug mažesnis dabar nei jis buvo prieš mėnesį (>30).Taip pat būtina paminėti, kad šiuo atveju investuotojams patariama laikyti akcijas ilgesnį laikotarpį, nes trumpo laikotarpio spekuliacijų rizika yra gana didelė.
Rinka yra labai fragmentuota su daugybe stambių bei smulkių žaidėjų. Kada prasidės konsolidacija yra tik laiko klausimas. Taip pat reikia atsižvelgi ir į tai, kad laikas atrinks laimėtojus ir pralaimėjusiuosius. Mes matome, kad laimėtojai bus mažų kaštų, daug į naujas technologijas investuojantys bei žaliavą užsitikrinę žaidėjai.
Susumuojant visa tai, kas pasakyta aukščiau, mes manome kad saulės energijos industrija galėtų būti kitas „burbulas“ kaip, pavyzdžiui, visai neseniai matytas IT „burbulas“. Tačiau šiam „burbului“ subliūkšti yra daug mažesnė tikimybė, nes augimo potencialas yra kone neribotas per ateinančius kelerius, keliolika ar net keliasdešimt metų, o augimo bazė yra tikrai daug solidesnė nei IT „burbulo“.
Augant elektros suvartojimui ir didėjant „žalios“ energijos poreikiui, mes matome saulės energijos industriją ir joje veikiančias kompanijas kaip dideles laimėtojas ir manome, kad dabar yra palankus metas ilgalaikei investicijai šioje srityje.