Didelė pasaulinė kainapjūtė, arba „juodasis pirmadienis 2“

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2008-10-07 10:06 Komentarai: (0)
Savaitės pradžia vėl buvo fatališka tiek Azijos, tiek Europos bei Amerikos biržoms. Indeksai nuo pat prekybos pradžios staigiai smigo į bedugnę, o pardavėjai per galvas versdamiesi skubėjo parduoti akcijas su kuo mažesniu nuostoliu. Rinkose karaliavo meškos, didelė baimė, aukščiausio lygio nervingumas ir masinė panika. Visa tai geriausiai apibūdinti galima kaip didelė pasaulinė kainapjūtė, arba „juodasis pirmadienis 2“.

Azija ir Okeanija

Pirmosios raudonuoti pradėjo tradiciškai Azijos ir Okeanijos regiono biržos. Bene daugiau nei dvigubai daugiau nei kitos biržos 10.03% pirmadienį žemyn driokstelėjo Indonezijos biržos Jakarta Composite indeksas, investuotojai kelias dienas paatostogavę nedirbus šios šalies biržai, nutarė masiškai išsiparduoti turimas pozicijas. Žymiai didesnio kritimo įvertinus tą faktą, kad visą praėjusią savaitę nedirbo Kinijos birža, galima buvo tikėtis Shanghai Composite indekso ir visos Šanchajaus biržos vakar, po to kai itin galingai per savaitę nusirito viso pasaulio biržų indeksai. Tačiau sąlyginai Shanghai Composite indeksas nukrito tik 5.23% iki 2173.74 punktų. Kitų šio regiono biržų indeksai irgi fiksavo gan nemažus kritimus. Indijos BSE30 indeksas nusirito 5.78%, Tokijo biržos pagrindinis indeksas Nikkei 225 prarado 4.25% savo vertės ir nukrito iki 10473.09 punktų, P.Korėjos biržos indeksas Kospi driokstelėjo žemyn 4.29%. Na o mažiausiai, tarp pagrindinių Azijos bei Okeanijos regiono biržų pirmadienį prarado Malaizijos KLSE indeksas, kuris nukrito vos nepilnus du procentus.

Japonija, Kinija, P.Korėja ir dešimt kitų Azijos regiono valstybių sutarė įkurti 80 mlrd. dolerių vertės specialųjį fondą, kuris būti skirtas kovoti su galima finansine krize šiame regione. Akivaizdu, kad ir šiame regione vis labiau auga nerimas dėl to, kad bankų „maras“ realiai gali pasiekti ir Azijos finansų sektorių. Džiugina tas faktas, kad didžiosios Azijos valstybės stengiasi šiems įvykiams užbėgti už akių.

Azijoje itin stipriai vakar nukentėjo bankinis sektorius. Investuotojai ryžtingai atsikratinėjo šio sektoriaus akcijomis. „China Merchants Bank“ akcijos nusirito iki maksimalios leidžiamos dienos 10% normos Šanchajaus biržoje, „China Construction Bank“ banko akcijos pigo 7.3%, „Bank of China“ - 4.5%. Tarp Australijos biržoje kotiruojamų bankų daugiausiai krito „ANZ“ (3.5%), „National Australia Bank“ (2.3%), „Westpac“ (3.1%) akcijos. Japonijoje rinkos dalyviai taip pardavinėjo bankų vertybinius popierius. „Mitsubishi UFJ“ krito 9.2%, „Mizuho Financial“ - 7.8%, na o „Sumitomo Mitsui“ akcijos nukrito 3.4%.

Europa

Po Azijos atėjo eilė meškoms pasireikšti Europoje. Absoliučia antirekordininkė pagal pirmadienio dienos kritimus ir vėl tapo Rusijos akcijų rinka. Vien RTS indeksas sugebėjo nudardėti net 19.1% gerokai žemiau 900 punktų ribos vos per vieną dieną, t.y. daugiau nei dvigubai daugiau nei kitų Europos biržų indeksai, kai per visą praėjusią savaitę bendrai prarado tik 16,7% savo vertės. Žinoma, šios šalies biržai pražūtingas dalykas yra tai, kad ir toliau važiuoja žemyn žaliavų kainos, ypač naftos ir metalų, išskyrus žinoma auksą bei bendra itin neigiama atmosfera pasaulio kapitalo rinkose. Būtent šio sektoriaus atstovės, kurios sudaro didelę dalį pagrindinio RTS indekso svorio ir nulėmė jo tokį didelį dienos kritimą.

Vakarų Europoje taip pat sklandė baimės šmėkla na o indeksai fiksavo rekordinius kritimus. Labiausiai nuo meškų nukentėjo Prancūzijos akcijų rinka. Šios biržos pagrindinis indeksas CAC40 driokstelėjo žemyn net daugiau nei devyniais procentais, Vokietijos DAX neteko septynių procentų savo vertės ir nusirito iki 5392.22 punktų. Tuo tarpu Londono biržos FTSE250 indeksas sesiją baigė fiksuodamas 6.51% neigiamą pokytį.
Investuotojus senajame žemyne itin nuvylė tai, kad didžiųjų Europos sąjungos valstybių atstovams kartu su ECB ir ES vadovais savaitgalį nepavyko susitarti dėl bendrų veiksmų gelbėjant Europos regiono finansų sektorių. Nors rinkos dalyviai vylėsi, kad gal būt bus sukurtas ir patvirtintas panašus finansų sektoriaus gelbėjimo planas į analogą Amerikoje.

Nieko nuostabaus, kad po tokių naujienų pastebimai pigo didžiųjų Europos bankų akcijos. Šveicarijos „UBS“ bankas po teigiamos praėjusios savaitės pabaigos, kai pasirodė pozityvios naujienos, visgi pirmadienį nesugebėjo atlaikyti pardavėjų spaudimo ir krito 12,84%. „UniCredit“ banko akcijos Milano biržoje dieną baigė atpigusios šešiais procentais iki 2.90 eurų, nors dienos metu buvo nusiritusios net iki 2.59 eurų kainos. Prancūzijos pagrindiniai bankai taip pat neišvengė meškų veiklos padarinių. „Credit Agricole“ banko akcijos atpigo dešimt procentų iki 13,85 eurų, „BNP Paribas“ - 5,38%, „Societe Generale“ vertybiniai popieriai krito beveik dvylika procentų.

Londono biržoje kotiruojami bankai „Royal Bank of Scotland Group“ bei „Barclays“ sesijas baigė įspūdingais kritimais, atitinkamai 20,46 ir 14,67 procentais. Vokietijos nelaimėlio „Hypo Real Estate Holding“ akcijos driokstelėjo žemyn net daugiau nei trečdaliu, „Commerzbank“ bankas neteko 13,6 procentus savo vertės.
Rusijos didieji bankai taip pat važiavo žemyn. „VTB“ banko akcijos per sesiją atpigo lygiai ketvirtadaliu, „Sberbank“ - 15.68%.

Amerika

Visą pirmadienio rytą bei popietę raudonavę JAV biržų indeksų fjučeriai nemelavo, nes prekyba už Atlanto prasidėjo dideliais kritimais žemyn. Investuotojams jau jokio įspūdžio nedarė penktadienį vakare priimtas JAV finansų sektoriaus gelbėjimo planas, kurį tiesą pasakius didžioji dalis žinomų investuotojų bei ekonomistų labai stipriai visąlaik kritikavo.

Rinkos dalyviai skubėjo valytis portfelius nuo akcijų, suprasdami jei to nepadarys kuo greičiau, netrukus bus priversti pardavinėti už dar žemesnę kainą. Vienu metu Amerikos biržų pagrindiniai indeksai netgi fiksavo daugiau nei aštuonių procentų neigiamus pokyčius, na o Dow Jones Industrial indeksas buvo nusiritęs iki 9535.99 reikšmės, t.y. 800 punktų. Tačiau į sesijos pabaigą rinkoje atsirado stambesni pirkėjai, kurie sukėlė šiokia tokia optimizmo banga, tad pirmadienio prekybos sesiją pagrindiniai JAV biržų indeksai baigė gerokai atšokę į viršų, kas be abejonės teigiamai nuteikia rytojaus prekybai.

Minėtas Dow Jones Industrial indeksas prekybą baigė 3.58% kritimu, ir vis dėl to, kad ir kaip stengėsi rinkos buliai jiems nepavyko šio indekso užkelti virš psichologiškai labai svarbios 10 tūkstančių punktų ribos. S&P500 indeksas prekybos pabaigoje fiksavo 3.85% neigiamą pokytį, šiam indeksui pavyko išsilaikyti virš tūkstančių punktų reikšmės, na o Nasdaq Composite smuko 4.34% iki 1862.96 punktų.

„Bank of America“ akcijos koregavosi žemyn 6.55%, „Citigroup“ akcijos pigo 5.12%, „JPMorgan Chase & Co.“ - 4.14%. Na o tarp kitų aktyviausiai prekiautų akcijų Niujorko biržoje „AIG“ vertybiniai popieriai po paskelbtos naujienos, kad šį kompanija parduos didžiąją dalį Azijos, Europos bei Pietų Amerikos regionuose savo padalinių, prekybos dieną sugebėjo baigti nedideliu 0.26% prieaugiu, nors dienos prekybos metu, kaip beje ir daugelis kitų akcijų buvo nusiritę labai stipriai žemyn.

Vakarykštės prekybos metu taip vadinamas VIX baimės indeksas buvo pasiekęs visų laikų rekordinę 58,24 punktų reikšmę. Na o Amerikos doleris ir toliau pratęsė savo kilimą aukštyn, tuo pačiu nulemdamas naftos tolesnį pigimą. „Light Crude“ rūšies naftos kaina nusirito 4.65% iki 89 dolerių už barelį. Tuo tarpu aukso kaina pakilo daugiau nei dviem procentais, sidabras nežymiai pigo, varis koregavosi žemyn pirmadienio prekybos metu 7.3% iki 248.95 dolerių. Tarp žemės ūkio produkcijos vakar javų kaina smuktelėjo beveik septyniais procentais, cukrus pigo 6.67%.

Šiuo metu esame bene istorinių įvykių liudininkais. Belieka viltis, kad blogiausia jau galbūt praeityje, nors žinoma greito atsigavimo vargiai ar sulauksime. Tikėkimės, kad tai taps gera pamoka visiems, jog rizikos valdymas ir savikontrolė yra labai svarbūs dalykai ir jų pamiršti tikrai niekada nevalia.

Dieve – saugok Amerika ir visą pasaulį ir padėk kuo greičiau išspręsti dideles problemas bei išsrėbti šią privirtą košę.
 
Dar nėra komentarų