Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Autorius: traders.lt Data: 2016-05-31 20:48 Komentarai: (0)
Šalia mūsų kaimyninėje Lenkijoje yra įsikūrusi Varšuvos birža, kurioje gausus pasirinkimas, t.y. yra prekiaujama tiek ypač didelių, tiek vidutinių, mažų ir ypač smulkių kompanijų akcijomis. Be to, Varšuvos biržoje po truputi daugėja ir kompanijų iš Lietuvos. Šiais metais Lenkijos akcijų rinkoje padėtis yra permaininga, t.y. netrūksta didesnių ir mažesnių svyravimų į abi puses. Taigi, pasižiūrėkime į šią rinką iš arčiau bei apžvelkime naujausius duomenis bei tendencijas.

WIG20

Apžvelgdami ir analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes tradiciškai orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų pokyčiai, tiek EBITDA pelnų pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Be to, šią apžvalgą išplėtėme ir papildomai pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei įsipareigojimų ir turto santykius (lentelėje Į/T).

Atkreipiame dėmesį, kad vietoj chemijos srityje veikiančios Synthos į WIG20 indeksą, kurio sudėtis yra peržiūrimą kas ketvirtį, buvo įtraukta naftos perdirbimu užsiimanti bendrovė Lotos.

Deja, tačiau per praėjusį ketvirtį bendri Lenkijos įmonių ir bankų veiklos rezultatai visomis prasmėmis, t.y. tiek lyginant su ankstesniu ketvirčiu, tiek su praėjusių metų pirmu ketvirčiu, akivaizdžiai pablogėjo. Gerokai padaugėjo raudonos spalvos.

Tradiciškai pradedame nuo paprastos statistikos. Per praėjusį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, tarp WIG20 indekso atstovių vos devynių pajamos paaugo, o likusių vienuolikos smuktelėjo. Ketvirtį prieš tai santykis buvo priešingas, t.y. vienuolikos paaugo, o kitų smuktelėjo. Tuo tarpu per praėjusių metų pirmąjį ketvirtį dominavo sodri žalia spalva, nes paaugo net penkiolikos minimo indekso atstovių pajamos.

Tad atsižvelgus į tai nestebina, jog per pirmą šių metų ketvirtį bendra pajamų pokyčių mediana jau buvo neigiama ir sudarė 1,5 procento, kai ketvirtį prieš tai dar buvo teigiama ir siekė 1,2 procento, o prieš metus irgi buvo teigiama ir siekė net 6,8 procento.

EBITDA pelno atveju padėtis dar labiau blogesnė. Per praėjusį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, vos penkių didžiųjų bendrovių minėtas pelnas paaugo, na o net keturiolikos įmonių ir bankų smuktelėjo. LPP duomenys nėra palyginami, nes per pirmą šių metų ketvirtį EBITDA buvo neigiama, kai prieš metus ji buvo teigiama. Ketvirtį prieš tai šis santykis buvo 8 ir 9, o per praėjusių metų pirmąjį ketvirtį net šešiolikos WIG20 indekso atstovių EBITDA pelnas ūgtelėjo ir vos keturių smuktelėjo. Akivaizdu, jog padėtis pablogėjo.

Dar akivaizdesnis to įrodymas pažvelgus į bendrą EBITDA pelnų pokyčių mediana, kuri per praėjusį ketvirtį jau buvo gerokai neigiama ir siekė 10,2 procento, kai ketvirtį prieš tai buvo tik nežymiai neigiama, o prieš metus buvo teigiama ir siekė net beveik dvylika procentų.

Pramonės įmonių veiklos rezultatai per praėjusį ketvirtį ir toliau blogėjo ir tą parodo jų veiklos rezultatų pokyčių medianos. Paslaugų srities atstovių veiklos rezultatai taip pat iš esmės suprastėjo, tiesa, vis dėl to pajamų pokyčių mediana išliko teigiama, nors šiek tiek sumažėjo. Tuo tarpu neigiama EBITDA pelnų pokyčių mediana procentine išraiška krito nuo 0,8 iki 7,6 procento, kai prieš metus buvo teigiama ir sudarė 8,4 procento.

Tiek finansų, tiek energetikos bei prekybos sektorių atstovių veiklos rezultatų pokyčių medianos lyginant su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, akivaizdžiai suprastėjo. Tas pats iš esmės pasakytina ir lyginant su ketvirtu praėjusių metų ketvirčiu, tiesa, finansų paslaugų atstovių neigiama EBITDA pelnų pokyčių mediana sumažėjo, o pajamų pokyčių mediana netgi tapo teigiama.



Kalbant atskirai apie įmones ir bankus, kurie sudaro WIG20 indeksą, per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, didžiausiu tiek pajamų, tiek EBITDA pelnų prieaugiu pasižymėjo Lenkijos energetikos įmonė Enea. Beje, jos minimas pelnas paaugo sparčiau nei pajamos, t.y. atitinkamai virš trisdešimt procentų bei kiek daugiau nei penktadaliu, o tai dar vienas pozityvus akcentas. Tarp apžvelgiamų įmonių ir bankų per pirmą šių metų ketvirtį pajamų ir EBITDA pelno prieaugiu, be jau minėtos įmonės, galėjo pasigirti tik Asseco Poland ir prekybos srityje veikianti Eurocash, kurios EBITDA pelnas taip pat ūgtelėjo sparčiau už pajamas.

Tuo tarpu labiausiai per minimą laikotarpį pablogėjo dviejų pramonės šakos atstovių veiklos rezultatai, t.y. PKN Orlen ir KGHM Polska Miedz, ir tai tiesiogiai susiję su kritusiomis žaliavų kainomis. Be to, tiek pajamų, tiek EBITDA pelnų kritimu per pirmą šių metų ketvirtį pasižymėjo ir daugelis kitų Lenkijos įmonių, t.y. Lotos, PGE, Tauron PE bei telekomunikacijų milžinė Orange Polska.

Tuo pačiu atkreipiame dėmesį, jog smuktelėjo visų penkių bankų, kurie įtraukti į WIG20 indeksą, EBITDA pelnai. Tai dalinai susiję su Lenkijoje įvestu taip vadinamu bankų mokesčiu. Didžiausiu minėto pelno kritimu pasižymėjo Bank Zachodni WBK, Alior Bank ir mBank. Tiesa, prieš metus pirmų dviejų EBITDA pelnai pastebimai šoktelėjo dalinai dėl vienkartinio pobūdžio pajamų.

Kalbant apie praėjusio ketvirčio veiklos rezultatus vertėtų išskirti mažmenine batų prekybą užsiimančią CCC įmonę, nes jos veiklos rezultatai yra akivaizdžiai prieštaringi. Štai pajamų prieaugis buvo didžiausias tarp visų apžvelgiamų bendrovių ir bankų, t.y. sudarė 23,8 procento, tuo tarpu EBITDA pelnas krito labiausiai, t.y. susitraukė net 53,7 procento. Pagrindinė to priežastis labiau nei pajamos paaugusios išlaidos. Panaši padėtis susiklostė ir drabužių prekyba užsiimančios LPP atveju, be to, EBITDA netgi buvo neigiama, kai tuo tarpu pajamos ūgtelėjo. Draudimo milžinės PZU EBITDA kritimą dalinai lėmė buvusios nepalankios sąlygos finansų rinkose, kurios lėmė mažesnes pajamas iš investicinės veiklos, bei padidėjusios draudiminės išmokos.

Tarp dvidešimties WIG20 indekso atstovių per praėjusį ketvirtį didžiausia EBITDA marža arba pelningumu pasižymėjo trys bankai, t.y. Bank Zachodni WBK, Bank Pekao ir mBank bei televizijos paslaugas siūlantis Cyfrowy Polsat. Mažiausias šis rodiklis per pirmą ketvirtį buvo pas prekybos sektoriaus atstoves CCC ir Eurocash, o LPP atveju EBITDA marža netgi buvo neigiama. Atkreipiame dėmesį, kad paslaugų atstovių EBITDA maržų mediana yra daugiau nei dvigubai didesnė už atitinkamą pramonės įmonių rodiklį.

Kalbant apie įsipareigojimų ir turto santykinį finansinį rodiklį, tai mažiausiu arba geriausiu per praėjusį ketvirtį pasižymėjo Asseco Poland ir PGE. Didžiausias minėtas rodiklis yra pas finansų sektoriaus atstoves.

Vertinant Lenkijos bendrovių ir bankų esamus santykinius finansinius rinkos vertės rodiklius, galima sakyti, jog jie yra gana žemi, tas akivaizdžiai matosi pažvelgus į bendras P/E, P/BV ir P/S rodiklių medianas. Pramonės šakos atstovių minėti medianiniai rodikliai yra mažesni už paslaugų įmonių. Absoliučiai mažiausiais rinkos vertės rodikliais bent duotuoju metu pasižymi energetikos sektoriaus bendrovės, na o didžiausiais - prekybos sektoriaus atstovės.

Nuo šių metų pradžios devynių WIG20 indekso atstovių akcijos pabrango, na o likusių vienuolikos atpigo. Praėjusiais metais pabrango vos šešių minimo indekso atstovių akcijos. Bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama, tačiau tuo pačiu yra gerokai mažesnė nei buvusi per visus praėjusius metus. Tad šiuo metu pažanga egzistuoja. Per šiuos metus labiausiai atpigo energetikos įmonių akcijos, o pabrango prekybos sektoriaus atstovių.

Labiausiai šiais metais gali džiaugtis investavę į CCC įmonės akcijas, kurių vertė nuo metų pradžios jau pakilo daugiau nei penktadaliu. Taip pat nemažu akcijos kainos prieaugiu, t.y. daugiau nei septyniolikos procentų, gali pasigirti ir Lotos bendrovė, apie devynis procentus pabrango Cyfrowy Polsat akcijos. Tuo tarpu labiausiai per minimą laikotarpį atpigo trijų Lenkijos energetikos įmonių akcijos, t.y. Energa, kurių kaina smuktelėjo beveik penktadaliu, bei Enea ir Tauron PE.


Po net devynis mėnesius iš eilės buvusio nuoseklaus WIG20 indekso kritimo jis du mėnesius iš eilės fiksavo prieaugį, t.y. buvo korekcija, kuri nepasiekė prieš tai buvusio ilgo konsolidavimosi laikotarpio apatinės kanalo dalies. Dabar šis indeksas smunka antrą mėnesį iš eilės, t.y. per balandį jo reikšmė krito 5,1 procento, o šį mėnesį jis pasikoregavo dar trim procentais. Tiesa, nukritęs iki prieš tai buvusio devynis mėnesius trukusio nuosmukio apatinės dalies, WIG20 indeksas atšoko, tad taip vadinama korekcija dar kurį laiką gali užtrukti, tačiau tolesnėje perspektyvoje labai tikėtina, kad minimas indeksas kris dar labiau.




Dar daugiau apžvalgų rasite mūsų tinklapio straipsnių skiltyje Apžvalgos (bei nuspaudę šią aktyvuotą nuorodą).
 
Dar nėra komentarų