Už piktnaudžiavimą rinka – daug didesnės baudos, bylas nagrinės apylinkių teismai

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2009-07-16 14:37 Komentarai: (0)
2009 m. liepos 15 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Vertybinių popierių komisijos (VPK) parengtą Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) 173(5) straipsnio pakeitimo ir papildymo projektą, kuriuo griežtinama fizinių asmenų atsakomybė už finansinių priemonių rinkų srityje daromus pažeidimus, nustatant didesnes baudas.

Baudos fiziniams asmenims už piktnaudžiavimą rinka, t.y. manipuliavimą rinka ir pasinaudojimą viešai neatskleista informacija, prekiaujant finansinėmis priemonėmis, sieks ne 1-2 tūkst. Lt, kaip buvo iki šiol, o 5-30 tūkst. Lt. Už pakartotinai per metus padaromą pažeidimą bauda galės siekti ir 30-60 tūkst. Lt. „Inicijavome ATPK pakeitimus todėl, kad iki šiol jame įtvirtintos baudos buvo pernelyg mažos ir neturėjo atgrasančio bei prevencinio pobūdžio, t.y. asmenys nepaisė draudimų manipuliuoti, naudotis viešai neatskleista informacija, nes „rizikavo“ paprastai vos 1,5 tūkst. Lt siekiančia bauda, – sako VPK pirmininkė Vilija Nausėdaitė. – Tai sunkino ir finansinių priemonių rinkos priežiūrą, mažino pasitikėjimą pačia rinka. Be to, baudos buvo vienos mažiausių Europos Sąjungoje“.

V.Nausėdaitės teigimu, kiekvienas bandymas pasinaudoti viešai neatskleista informacija, manipuliuoti rinka turi sulaukti proporcingų, veiksmingų ir atgrasančių nuobaudų, nes piktnaudžiavimas rinka daro didelę žalą – mažina finansinių priemonių rinkų stabilumą ir skaidrumą, pažeidžia investuotojų interesus, padidina jų investavimo riziką, silpnina pasitikėjimą finansinių priemonių rinka bei menkina Lietuvos patrauklumą užsienio investicijų požiūriu.

Atsižvelgus į šias gerokai padidintas baudas fiziniams asmenims, minėtų pažeidimų bylų nagrinėjimas perduodamas apylinkių teismų kompetencijai. Iki šiol bylas nagrinėjo ir nuobaudas skyrė VPK. Tačiau VPK ir toliau vykdys šių bylų tyrimus ir, nustačiusi pažeidimus, surašys Administracinio teisės pažeidimo protokolus, kurie kartu su visa bylos medžiaga bus perduodami apylinkės teismui.

Baudos taip pat didinamos ir už kitus finansinių priemonių rinkas reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus, pavyzdžiui, emitento vadovų nepranešimą apie savo sąskaitą sudarytus sandorius dėl vadovaujamos bendrovės finansinių priemonių. Nuo šiol maksimali bauda už šiuos pažeidimus sieks nebe 2, o 10 tūkst. Lt. Už pakartotinai per metus padaryta pažeidimą bauda galės siekti nuo 5 iki 15 tūkst. Lt (iki šiol – nuo 2 iki 4 tūkst. Lt). Tais atvejais, kai dėl padaryto pažeidimo atsirado materialinė žala, bauda galės siekti nuo 5 iki 20 tūkst. Lt (iki šiol – nuo 3 iki 5 tūkst. Lt).

VPK primena, kad juridiniams asmenims už manipuliavimą rinka ir pasinaudojimą viešai neatskleista informacija Finansinių priemonių rinkų įstatymas numato galimybę skirti iki 100 tūkst. Lt baudą, jei dėl pažeidimo padarymo negauta pajamų ar kitokios turtinės naudos arba neteisėtai gautų pajamų ar kitokios turtinės naudos dydis neviršija 100 tūkst. Lt, ir iki trigubo neteisėtai gautų pajamų ar turtinės naudos dydžio, jei neteisėtai gautų pajamų ar kitokios turtinės naudos dydis viršija 100 tūkst. Lt.

VPK, bendradarbiaudama su Teisingumo ministerija, taip pat parengė Baudžiamojo kodekso (BK) 217, 218 str. pakeitimo projektą, kuris šiuo metu įregistruotas Lietuvos Respublikos Seime. Projektu siekiama sugriežtinti fizinių asmenų atsakomybę už manipuliavimą rinka ir pasinaudojimą viešai neatskleista informacija bei pakeisti 217, 218 str. taip, kad jie būtų ne deklaratyvūs, bet praktiškai veikiantys. Šiuo metu tiek manipuliavimas rinka, tiek pasinaudojimas viešai neatskleista informacija laikomi nesunkiais nusikaltimais, už kurių padarymą griežčiausia numatyta sankcija siekia 3 metus laisvės atėmimo (manipuliavimas rinka, BK 218 str.) ir iki 2 metų – už prekybą vertybiniais popieriais pasinaudojant viešai neatskleista informacija (BK 217 str.). Seime užregistruotame projekte abiejų nusikaltimų atžvilgiu siūloma nustatyti iki 4 metų laisvės atėmimo bausmę. Tokiu būdu nusikaltimai patektų į apysunkio nusikaltimo kategoriją, o tai taip pat leistų taikyti didesnes baudas – iki 200 MGL (26 tūkst. Lt) dydžio (dabar – iki 100 MGL dydžio) – už šių nusikaltimų padarymą. Taip pat lieka galimas ir neteisėtos naudos konfiskavimas.

Panašūs straipsniai:

(bauda,manipuliavimas)

2009-09-07 » UAB „Greičio linija“ paskirta 80 000 Lt bauda, M. Galiniui paskirta 1500 Lt bauda
2009-06-29 » VPK skyrė baudas AB "Snaigė" ir AB "Agrowill Group"
2009-06-15 » „Invalda turto valdymas“ nesutinka su VPK sprendimu, svarstys galimybę jį skųsti
2009-06-03 » VPK įspėjo AB SEB banką už netinkamą investicinių paslaugų teikimą
2009-05-29 » AB „ŽIA valda“ paskirta 28 tūkst. Lt bauda už manipuliavimą informacija
2009-05-18 » AB "Sanitas" ir AB "Klaipėdos nafta" paskirtos baudos
2009-05-15 » VPK įspėjo Parex banką už neišsamią informaciją klientams
2009-05-07 » AB DnB NORD bankui skirta 15 tūkst. Lt bauda už neišsamią informaciją klientams
2009-03-27 » G.Soros „pasišiukšlino“ gimtinėje
2009-03-17 » VPK nubaudė dar vieną manipuliuotoją

 
Dar nėra komentarų