Trumpas kompanijų pristatymas

Ji yra viena iš pasaulyje pirmaujančių integruotų telekomunikacijų kompanijų, kuri siūlo fiksuoto ir mobilaus ryšio paslaugas, interneto bei televizijos ir kitas paslaugas privatiems bei verslo klientams. Daugiausia šios telekomunikacijų bendrovės akcijų turi Vokietijos valstybė arba valstybinės institucijos, t.y. bendrai 32 procentus.

Pagrindinė Lenkijos kompanijos akcininkė yra Orange, kuri turi kontrolinį akcijų paketą, t.y. 50,67 procentus visų akcijų.

Pagrindinė ir absoliučiai didžiausia Lietuvos kompanijos akcininkė yra bendrovė iš Švedijos Telia Company, kuri kontroliuoja 88,15 procento akcijų paketą.

Ji Amerikoje siūlo modernias telekomunikacijų paslaugas, t.y. internetas, telefoninis ryšys, televizijos paslaugos ir kita. Verizon kompanija neturi vieno stambaus arba pagrindinio akcininko, o kompanijos akcijų turi įsigijusios įvairios finansų institucijos ir fondai.

Telia Company veikia tiesiogiai arba turi įsigijusi įmonių šiose šalyse: Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Moldovoje, Norvegijoje, Švedijoje ir Turkijoje. Daugiausia šios įmonės akcijų turi Švedijos valstybė (37,3 procento).
Santykinių finansinių rodiklių apžvalga ir analizė
Šįkart mūsų dėmesio centre penkios telekomunikacijų bendrovės iš viso pasaulio, kurios vykdo panašią arba analogišką veiklą, šiuo atveju siūlo paslaugas. Atlikdami santykinių finansinių rodiklių apžvalgą ir analizę mes orientavomės į laikotarpį tarp 2011 metų ir 2019 metų pirmojo pusmečio, o konkrečiai į metinius veiklos finansinius rezultatus. Kaip ir įprasta buvo apskaičiuoti įvairaus pobūdžio santykiniai finansiniai rodikliai, kad šiuo atveju pasirinktas kompanijas galima būtų kuo labiau ir objektyviau palyginti bei padaryti išvadas. Pabrėžiame, kad visi duomenys paimti iš oficialių kompanijų pateiktų finansinių ataskaitų.

Vokietijos telekomunikacijų milžinės Deutsche Telekom EBITDA pelningumas per analizuojamą laikotarpį taip pat svyravo, tačiau kaip ir prieš tai minėtais atvejais - irgi smuktelėjo nuo 34.1 iki 28.9 procento, bet po pirmojo šių metų pusmečio sudarė 33.6 procento. Tuo tarpu kompanija iš Amerikos Verizon šiuo atveju išsiskyrė pozityviai. Jos minimas pelningumo rodiklis 2011 metais sudarė 26.5 procento, bei per analizuojamą laikotarpį gan daug svyravo, tačiau galiausiai tendencija susidarė tokia, jog jis ūgtelėjo, t.y. praėjusiais metais EBITDA marža jau siekė 33.8 procento, o po pirmojo šių metų pusmečio buvo dar aukštesnė ir sudarė 37.4 procento, t.y. buvo didžiausia tarp visų penkių įmonių. Bendras minimo pelningumo rodiklio vidurkis analizuojamo laikotarpio pradžioje sudarė 36.3 procento, o jau praėjusiais metais siekė tik 30.9 procento, t.y. patvirtino bendrą EBITDA maržų mažėjimo tendenciją, bet kaip ir daugelio apžvelgiamų kompanijų atveju po pirmų šešių šių metų mėnesių pakilo ir sudaro 33.7 procento. Šio pelningumo rodiklio mažėjimą galima sieti su padidėjusią konkurencija ir reguliatorių sprendimais.

Faktiškai visuomet nuo 2011 metų žemiau bendro vidurkio buvo Deutsche Telekom turto grąža, bet ji per analizuojamą laikotarpį vis gi pasistiebė nuo 0.6 iki 2.3 procento. Amerikos telekomunikacijų gigantės Verizon minimas metinis pelningumo rodiklis kaip matome iš pateikto paveikslėlio gan intensyviai metai iš metų svyravo, tačiau galiausiai fiksuota jo bendra prieaugio tendencija.

Visų kitų analizuojamų telekomunikacijų sektoriaus atstovių įsipareigojimų dalis turto struktūroje nuo 2011 metų taip pat ūgtelėjo, o bendras vidurkis pakilo nuo 0.48 iki 0.65 reikšmės. Po pirmų šešių šių metų mėnesių didžiausiu minimu rodikliu išsiskyrė Verizon, kur aštuoniasdešimt procentų turto sudaro įsipareigojimai. Tačiau nuo 2014 metais pasiekto piko jis nuosekliai mažėja, bet vis tiek nuo minimų metų yra didžiausias. Antroje pozicijoje pagal įsipareigojimų ir turto santykį (nuo 2011 iki 2014 metų buvo lyderiaujama) yra kita išsivysčiusių rinkų atstovė Deutsche Telekom, kurios šis santykinis finansinis rodiklis ūgtelėjo nuo 0.67 iki 0.74 reikšmės. Likusių dviejų telekomunikacijų srityje veikiančių kompanijų Telia Company ir Orange Polska minimas rodiklis per mūsų analizuojamą laikotarpį buvo labai artimas arba sutapdavo su bendru vidurkiu.

Mūsų šalyje veikiančios Telia Lietuva bendrojo likvidumo rodiklis per 2011 - 2013 metų laikotarpį buvo pats didžiausias, tačiau po to smuktelėjo ir vėliau mažai kito, nors po pirmojo šių metų pusmečio buvo didžiausias tarp visų telekomunikacijų sektoriaus narių. Tuo tarpu Vokietijos ir Amerikos analizuojamo sektoriaus milžinių minimas santykinis finansinis rodiklis kito labai panašiai kaip ir bendras vidurkis ir buvo jam artimas. Abiejų jų likvidumas per nagrinėjamą laikotarpį smuktelėjo, tiesa, labai nežymiai.

Kaip matome, bendras šio finansinio rodiklio vidurkis taip pat nedaug kito ir tiek prieš tai minėtos Vokietijos atstovės, tiek Lenkijos ir Amerikos telekomunikacijų paslaugas teikiančių bendrovių turto apyvartumo rodiklis buvo labai artimas minėtam vidurkiui.

Mūsų šalyje veikiančios įmonės ir jos pagrindinės akcininkės Telia Company grynieji pinigų srautai iš veiklos nuo 2011 metų sudarė didžiausią pajamų dalį tarp visų penkių telekomunikacijų bendrovių ir viršijo šio rodiklio bendrą vidurkį, tačiau per analizuojamą laikotarpį Telia Lietuva šis procentinis rodiklis smuktelėjo, o antrosios įmonės atveju - paaugo. Praėjusiais metais Švedijos atstovės minimas rodiklis buvo pats aukščiausias ir siekė trisdešimt du procentus. Tuo tarpu Orange Polska grynųjų pinigų srautų iš veiklos ir pajamų santykinis finansinis rodiklis per visą nagrinėjamą laikotarpį (išskyrus 2011 metus) buvo žemiau vidurkio ir smuktelėjo bei 2018 metais buvo pats kukliausias ir siekė vos 16.3 procento. Panaši tendencija vyravo ir Deutsche Telekom atveju.

Gan didelę dalį savo pelno dividendams tradiciškai skiria ir Vokietijos telekomunikacijų milžinė, o už praėjusius metus mokėtini dividendai apskritai viršija metinio grynojo pelno vertę. Telia Lietuva ir Verizon irgi reguliariai savo akcininkams išmoka dividendus, tačiau grynojo pelno dalis skiriama akcininkams yra mažesnė nei prieš tai minėtų bendrovių, bet pirmosios įmonės dividendų išmokėjimo rodiklis paaugo trečius metus iš eilės, o antruoju atveju šis rodiklis per 2018 metus taip pat pasistiebė.

Tuo tarpu kaimyninės Orange Polska akcijos kainos ir buhalterinės vertės tenkančios vienai akcijai bei akcijos kainos ir pajamų tenkančių vienai akcijai santykiniai finansiniai rinkos vertės rodikliai yra patys kukliausi, bet dividendinio pajamingumo - sudaro apvalų nulį.

Vidutiniu laikotarpiu didžiausia grąža pasižymėjo Verizon ir Telia Lietuva nuosavybės vertybiniai popieriai, tas pats pasakytina ir apie ilgalaikį laikotarpį, tiesa, ten prie jų prisijungė ir Vokietijos telekomunikacijų milžinė. Tuo tarpu Orange Polska akcijų kaina tiek per pastarųjų penkerių metų, tiek per dešimties ir penkiolikos metų laikotarpius - susitraukė.
Techninė analizė
Deutsche Telekom akcijų kainai eilinį kart nepavyko pakilti virš prieš tai buvusio pasiekto piko, po ko sulaukėme korekcijos, kuri gali dar labiau pagilėti. Esame ilgalaikėje horizontalioje - konsolidacinėje fazėje.

Orange Polska akcijų kaina praėjusių metų lapkritį atšoko nuo prieš tai buvusio pasiekto visų laikų rekordiškai žemo lygio bei pakilo iki korekcinio Fibo 38,2 procento lygio, kurį šiuo metu testuoja. Jei šis lygis nebus tvariai įveiktas, galime sulaukti akcijų kainos kritimo po prieš tai buvusio atšokimo.

Telia Lietuva akcijų kaina šių metų balandį pakilo iki naujo visų laikų rekordinio lygio. Tačiau jau sekantį mėnesį sulaukėme ilgos juodos žvakės, ir po to dar kartą buvo patestuotas ankstesnis visų laikų rekordinis lygis, kuris dabar iš pasipriešinimo lygio tapo palaikymo lygiu. Nuo jo buvo atšokta. Su laiku galime sulaukti visų laikų rekordinio kainos lygio testavimo, po ko paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis. Jei nepavyks tvariai virš jo pakilti, tuomet laukia nauja korekcija.

Dar vienas Verizon kompanijos akcijų kainos bandymas sugrįžti į ilgalaikį augimo kanalą buvo nesėkmingas. Šiuo metu nuo praėjusių metų pabaigos esame horizontalioje - konsolidacinėje fazėje, po kurios pabaigos paaiškės tolimesnė akcijų kainų kryptis.

Telia Company akcijų kaina 2016 metų pabaigoje pasiekusi 2008 metų krizės dugną atšoko ir pakilo iki ankstesnio dugno, kurį prieš tai pralaužė iš apačios. Sulaukėme konsolidacijos periodo, tačiau minėtas lygis taip ir nebuvo įveiktas, be to, ištrūkta iš atšokimo kanalo, tad padidėjo naujos korekcijos, t.y. kainos kritimo rizika.
